Piątek, 14 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Odra do piątej klasy?

Data publikacji: 11 lutego 2016 r. 13:36
Ostatnia aktualizacja: 18 listopada 2017 r. 19:33
Odra do piątej klasy?
 

Niedawno marszałkowie województw Polski Zachodniej apelowali do rządu o opracowanie dokumentu, który uwzględniałby doprowadzenie Odry do IV klasy żeglowności. Tymczasem w debacie, którą zorganizowano 9 lutego w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, mowa była o dojściu nawet do klasy Va i Vb. Konferencja zapoczątkowała cykl spotkań dotyczących żeglugi śródlądowej w Polsce.

– Jeśli chodzi o branżę żeglugi śródlądowej, otwieramy nowy etap – podkreślił Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Na spotkanie w Warszawie przybyli przedstawiciele zainteresowanych środowisk, w tym silna reprezentacja Szczecina.

Krzysztof Woś, dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie przybliżył założenia do programu rozwoju wodnych dróg śródlądowych w naszym kraju. Jak wynikało z jego prezentacji, różnice pomiędzy parametrami dróg wodnych w klasie IV i Va nie są wielkie. Szacuje się, że na doprowadzenie do takiej żeglowności Odry potrzeba ok. 17-20 mld zł.

– To dużo, ale z drugiej strony, szkody powodziowe w latach 1997-2010 wyniosły aż 43 mld zł – zauważył K. Woś.

Andrzej Kreft, dyrektor szczecińskiego Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, omówił zadania inwestycyjne i szacunkowe koszty ich realizacji na Odrzańskiej Drodze Wodnej oraz Kanale Odra-Dunaj i Kanale Śląskim. Natomiast o inwestycjach na drogach wodnych E-70 i E-40 oraz na górnej i środkowej Wiśle mówił Kasper Jędrzychowski. Prezentacja Piotra Durajczyka dotyczyła ewentualnych źródeł finansowania planowanych zadań. Kamil Wyszkowski, dyrektor Inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact w Polsce, przybliżył istotę i korzyści płynące z przystąpienia do Konwencji AGN.

 – To spotkanie świadczy o tym, jak bardzo potrzebne jest nowe ministerstwo – powiedział nam Jan Stasiak, przewodniczący Rady Interesantów Portu Szczecin, który uczestniczył w konferencji. – Pokazało też, że Szczecin jest zainteresowany nie tylko Odrą graniczną.

Docelowe dojście Odrzańskiej Drogi Wodnej do najwyższych klas żeglowności – Va, Vb – to w ocenie J. Stasiaka „plany doskonałe, śmiałe i dalekosiężne”.

– Ale najpierw trzeba jak najszybciej doprowadzić do tego, by Odra na całej długości miała III klasę, czyli w trybie natychmiastowym przeznaczyć ok. 5 mld zł na inwestycje (bez modernizacji mostów) – zaznaczył. ©℗

Tekst i fot. (ek)

Więcej w czwartkowym "Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu z 11 lutego 2016 r.

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Barkarz
2016-03-10 08:39:04
Plota co im slina na jezor przynosi.Ludzie a co wy chcecie po tej uregolowanej Odrze wozic????Powietrze????Jak bylo co nie miara hut na Slasku to wozilismy tam Odra rude,a w dol Odry lecial wegiel z naszych kopaln.Szedl na export za marny grosz,ale duzo.A teraz????Kopalnie padaja i wegiel pozostanie jako paliwo tylko w Polsce.Huty Ukrainskie juz dawno wydymaly polskie,i co wy na to????Bedziemy wozic powietrze te lepsze na Slask.A tabor?????Rozlatujace sie Bizony o BM kach nie wspominajac.No i inwestycja za 500 mld na poczatek.Kto chce sie nachapac przy okazji??????????No kto????
MM
2016-02-13 16:21:12
Jeżeli nadal rzeki będą odgradzane wałami przy samym korycie, bez zostawiania miejsca na poldery i inne tereny zalewowe umożliwiające magazynowanie wody, to będzie ona w szybkim tempie spływać do morza i żadne pieniądze tu nie pomogą, wody będzie brakować. Jeszcze parę lat takiej "gospodarki" i będzie zbyt płytko na jakąkolwiek żeglugę.
doker
2016-02-11 21:58:59
Sceptykom nigdy nie dogodzisz. Nic nie robią - źle. Chcą zmienić - też źle. Jeśli Kreft czy Woś nie znają Odry to Kuba jest jak Cuba. No i Ministerstwo, które ogłasza rewolucję w spojrzeniu na rzeki też jakiś Janek C musiał kopnąć. Kupa debili zawsze musi trochę smrodu wpuścić i nazywają to komentarz. Jest dobry kierunek zmian i pozostaje wierzyć, że za jakiś czas takie Kuby czy Janki C będą odszczekiwać te przytyki.
Janek C.
2016-02-11 16:04:32
Taaak,najwazniejsze jest nowe ministerstwo, najlepiej pod nazwa J.Stasiak Koryto Ministry.
Kuba
2016-02-11 15:29:16
Ludzie jak pisza nazwisko Kreft I Wos to wiem ze Odra nie bedzie Zeglowna bo jeden i drugi zna Odre z fotografii a najdalej do Widuchowej no albo Bielinka a do Wroclawia jest jeszcze 450kilometrow

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA