poniedziałek, 18 czerwca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Odra do piątej klasy?

Odra do piątej klasy?

Odra do piątej klasy?
Data publikacji: 2016-02-11 13:36
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 2056 117745

Niedawno marszałkowie województw Polski Zachodniej apelowali do rządu o opracowanie dokumentu, który uwzględniałby doprowadzenie Odry do IV klasy żeglowności. Tymczasem w debacie, którą zorganizowano 9 lutego w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, mowa była o dojściu nawet do klasy Va i Vb. Konferencja zapoczątkowała cykl spotkań dotyczących żeglugi śródlądowej w Polsce.

– Jeśli chodzi o branżę żeglugi śródlądowej, otwieramy nowy etap – podkreślił Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Na spotkanie w Warszawie przybyli przedstawiciele zainteresowanych środowisk, w tym silna reprezentacja Szczecina.

Krzysztof Woś, dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie przybliżył założenia do programu rozwoju wodnych dróg śródlądowych w naszym kraju. Jak wynikało z jego prezentacji, różnice pomiędzy parametrami dróg wodnych w klasie IV i Va nie są wielkie. Szacuje się, że na doprowadzenie do takiej żeglowności Odry potrzeba ok. 17-20 mld zł.

– To dużo, ale z drugiej strony, szkody powodziowe w latach 1997-2010 wyniosły aż 43 mld zł – zauważył K. Woś.

Andrzej Kreft, dyrektor szczecińskiego Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, omówił zadania inwestycyjne i szacunkowe koszty ich realizacji na Odrzańskiej Drodze Wodnej oraz Kanale Odra-Dunaj i Kanale Śląskim. Natomiast o inwestycjach na drogach wodnych E-70 i E-40 oraz na górnej i środkowej Wiśle mówił Kasper Jędrzychowski. Prezentacja Piotra Durajczyka dotyczyła ewentualnych źródeł finansowania planowanych zadań. Kamil Wyszkowski, dyrektor Inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact w Polsce, przybliżył istotę i korzyści płynące z przystąpienia do Konwencji AGN.

 – To spotkanie świadczy o tym, jak bardzo potrzebne jest nowe ministerstwo – powiedział nam Jan Stasiak, przewodniczący Rady Interesantów Portu Szczecin, który uczestniczył w konferencji. – Pokazało też, że Szczecin jest zainteresowany nie tylko Odrą graniczną.

Docelowe dojście Odrzańskiej Drogi Wodnej do najwyższych klas żeglowności – Va, Vb – to w ocenie J. Stasiaka „plany doskonałe, śmiałe i dalekosiężne”.

– Ale najpierw trzeba jak najszybciej doprowadzić do tego, by Odra na całej długości miała III klasę, czyli w trybie natychmiastowym przeznaczyć ok. 5 mld zł na inwestycje (bez modernizacji mostów) – zaznaczył. ©℗

Tekst i fot. (ek)

Więcej w czwartkowym "Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu z 11 lutego 2016 r.

 

Komentarze

Barkarz
Plota co im slina na jezor przynosi.Ludzie a co wy chcecie po tej uregolowanej Odrze wozic????Powietrze????Jak bylo co nie miara hut na Slasku to wozilismy tam Odra rude,a w dol Odry lecial wegiel z naszych kopaln.Szedl na export za marny grosz,ale duzo.A teraz????Kopalnie padaja i wegiel pozostanie jako paliwo tylko w Polsce.Huty Ukrainskie juz dawno wydymaly polskie,i co wy na to????Bedziemy wozic powietrze te lepsze na Slask.A tabor?????Rozlatujace sie Bizony o BM kach nie wspominajac.No i inwestycja za 500 mld na poczatek.Kto chce sie nachapac przy okazji??????????No kto????
2016-03-10 08:39:04
MM
Jeżeli nadal rzeki będą odgradzane wałami przy samym korycie, bez zostawiania miejsca na poldery i inne tereny zalewowe umożliwiające magazynowanie wody, to będzie ona w szybkim tempie spływać do morza i żadne pieniądze tu nie pomogą, wody będzie brakować. Jeszcze parę lat takiej "gospodarki" i będzie zbyt płytko na jakąkolwiek żeglugę.
2016-02-13 16:21:12
doker
Sceptykom nigdy nie dogodzisz. Nic nie robią - źle. Chcą zmienić - też źle. Jeśli Kreft czy Woś nie znają Odry to Kuba jest jak Cuba. No i Ministerstwo, które ogłasza rewolucję w spojrzeniu na rzeki też jakiś Janek C musiał kopnąć. Kupa debili zawsze musi trochę smrodu wpuścić i nazywają to komentarz. Jest dobry kierunek zmian i pozostaje wierzyć, że za jakiś czas takie Kuby czy Janki C będą odszczekiwać te przytyki.
2016-02-11 21:58:59
Janek C.
Taaak,najwazniejsze jest nowe ministerstwo, najlepiej pod nazwa J.Stasiak Koryto Ministry.
2016-02-11 16:04:32
Kuba
Ludzie jak pisza nazwisko Kreft I Wos to wiem ze Odra nie bedzie Zeglowna bo jeden i drugi zna Odre z fotografii a najdalej do Widuchowej no albo Bielinka a do Wroclawia jest jeszcze 450kilometrow
2016-02-11 15:29:16

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy