sobota, 21 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > „Powrót do Arnhem” – po co?

„Powrót do Arnhem” – po co? [GALERIA]

„Powrót do Arnhem” – po co?
Data publikacji: 2017-09-24 12:27
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:28
Wywietleń: 1556 293612

W sobotę (23 września) w Gryfinie odbyło się widowisko historyczne, tym razem pn. „Powrót do Arnhem”.

Wydarzenie poprzedzone było zajęciami edukacyjnymi prowadzonymi w placówkach oświatowych na terenie gryfińskiej gminy, a tematem spotkań były losy żołnierzy generała Stanisława Sosabowskiego wraz z przebiegiem operacji „Market-Garden”. Sobotnia rekonstrukcja bitwy miała swoich zwolenników, ale też i przeciwników, którzy poddawali w wątpliwość sens wydawania gminnej kasy na „wojenkę, którą w mieście już pokazywano” – to raz, a dwa...

- ...Jaki sens ma sławienie wydarzeń, które w ostatecznym rozrachunku były całkowitą porażką aliantów? – retorycznie pyta gryfinianin, który krytycznie ocenia pomysł pokazywania w mieście trzy razy z rzędu rekonstrukcji walk z tej samej akcji z okresu II wojny światowej. – Zarówno bitwa pod Arnhem, której próbę rekonstrukcji mieliśmy w Gryfinie dwa lata temu i teraz, jak i walki pod Nijmegen, które odtwarzano tu w ubiegłym roku, wchodziły w skład operacji „Market-Garden”. Wiadomo z historii, że w wyniku tej operacji, która w planach miała doprowadzić do zakończenia wojny, alianci ponieśli ogromną klęskę. Mostu w Arnhem nie zdobyto, miasto niemal doszczętnie zniszczono. Ocenia się, że straty aliantów były większe niż podczas lądowania w Normandii. Trzeba też wspomnieć, że odwrót przez Ren osłaniali Polacy, dla których nie było dość miejsca w łodziach przeprawowych i wielu naszych rodaków wzięto do niewoli. Co tu więc świętować?

Miłym akcentem poprzedzającym rekonstrukcję wojennych wydarzeń pod Arnhem, były amatorskie prezentacje na scenie, większość na bardzo wysokim poziomie. Szkoda, że niewielu widzów oklaskiwało te występy; spora grupa zainteresowanych „bitwą” na długo przed jej rozpoczęciem stała już przy barierkach, by mieć jak najlepszy widok na inscenizację.

Tekst i fot. (akme)

„Powrót do Arnhem” – po co? „Powrót do Arnhem” – po co? „Powrót do Arnhem” – po co? „Powrót do Arnhem” – po co? „Powrót do Arnhem” – po co? „Powrót do Arnhem” – po co? „Powrót do Arnhem” – po co? „Powrót do Arnhem” – po co? „Powrót do Arnhem” – po co? „Powrót do Arnhem” – po co? „Powrót do Arnhem” – po co? „Powrót do Arnhem” – po co? „Powrót do Arnhem” – po co? „Powrót do Arnhem” – po co? „Powrót do Arnhem” – po co? „Powrót do Arnhem” – po co? „Powrót do Arnhem” – po co? „Powrót do Arnhem” – po co? „Powrót do Arnhem” – po co? „Powrót do Arnhem” – po co? „Powrót do Arnhem” – po co? „Powrót do Arnhem” – po co?

Komentarze

Pliki
Artykuł marny, wiedza historyczna żadna, jeśli pani redaktor szuka odpowiedzi na zadane pytanie niech się krótko zastanowi.
2017-09-25 12:10:59
oskar
Super impreza. Bardzo merytoryczna historycznie i wspaniale popatrzeć na pasjonatów historii żywej. Oby więcej takich świadomych włodarzy. A Szczecin z Krzystkiem to się chowa. Ani pielęgnacji tematów historycznych, ani patriotycznych ani nawet folkloru. Dobrze, że wybory za niedługo pierwszy raz zagłosuje w samorządowych.
2017-09-24 20:01:34
Toysoldier
@Arnhem: może ostrożniej wyrażaj się o ludziach biorących udział w wojnie światowej. O wszystkich, bez względu na nację i stopnie wojskowe. Sam zapewne "wąchałeś" na strzelnicy w wesołym miasteczku WIĘC JAKIE MASZ KWALIFIKACJE BY OCENIAĆ TAMTYCH ŻOŁNIERZY ???!!!
2017-09-24 15:03:53
Co roku to samo.
Fajnie było za pierwszym razem, drugim też ok ale ile będziecie to ciągnąć? 10 lat? I co roku to samo?
2017-09-24 15:00:43
why?!
Zgadza sie BO JEST MOST a artykuł z pytaniem PO CO jest nie na temat. Prosze poczytac troche o rekonstrukcjach i bedzie wiadomo o co chodzi.
2017-09-24 13:53:09
Ppp
Zawsze znajdzie się jakiś nie zadowolony dobrze że są takie 2 imprezy w Gryfinie i Kołbaskowie a wtym Szczecinie niema nic
2017-09-24 13:27:54
Arnhem
Market Garden to wymysł idioty jakim był Montgomery. Cała akcja Brytyjczyków pokazała jakim debilem był Montgomery. Sosabowski jako jedyny sprzeciwiał się całej akcji nazywając ją ''zdradą ''. Gdyby nie Amerykanie Kanadyjczycy i Polacy Brytyjczycy ponieśliby druzgocąca klęskę. Niemcy mieli doskonale wyszkolonych żołnierzy. Bitnych, karnych i ...dowodzonych przez doskonałych dowódców. Dorównywali im tylko Polacy i Kanadyjczycy, bo cała reszta to była zbieranina nieudaczników. Brytyjczycy nie mieli rozgarniętych dowódców , Montgomery to zwykły pajac który tylko .....wyglądał. Amerykanie mieli dobrych dowódców i tragicznych żołnierzy , ale mieli doskonałe zaopatrzenie , którego nie mieli Niemcy i tylko dlatego przegrali. Gdyby Niemcy umieli zorganizować sobie zaopatrzenie nie przegraliby wojny z Rosjanami i Aliantami na froncie zachodnim. W Rosji Niemcy przegrali bo nie mieli zaopatrzenia . To nie zima ich pokonała , bo Niemcy byli do niej przygotowani , ale brak zaopatrzenia . Jeden żołnierz Niemiecki zabijał 20 Rosjan, bo był doskonałym żołnierzem , ale bez zaopatrzenia był bez wartości .
2017-09-24 13:20:36
dlatego
Bo jest most.
2017-09-24 12:35:34

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
24
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy