Sobota 28 maja 2022r. 
REKLAMA

Odkryli gaz dla Koszalina i Kołobrzegu

Data publikacji: 2016-02-23 14:52
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Odkryli gaz dla Koszalina i Kołobrzegu
 

Złoże gazu ziemnego, które pozwoli zasilać w paliwo rejony Koszalina i Kołobrzegu, odkryło Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA. W okolicy Siemidarżna (pow. gryficki), znaleziono zasoby szacowane na 0,5-1 mld m. sześć. 

Prawdopodobny roczny przypływ tego gazu to ok. 25 mln m sześć. paliwa. "Dokładniejsze dane na temat zasobów oraz wydajności z otworu Dargosław-1 będą znane po zakończeniu wszystkich badań i analiz" - informuje w komunikacie PGNiG. Jednak informacje uzyskane podczas wiercenia, "pozwalają mieć nadzieję na występowanie także złóż ropy naftowej w tym rejonie".

Odwiert Dargosław-1, wykonywany w ramach koncesji poszukiwawczej siągnął głębokość 2878 metrów. Prace prowadziła firma Exalo Driling S.A.

Nowe złoże gazu ziemnego pozwoli na utrzymanie stabilnych dostaw gazu dla rejonów Koszalina i Kołobrzegu, które są zasilane właśnie z okolicznych złóż.

"Odkrycie pozwala z optymizmem myśleć o zwiększeniu wydobycia na obszarze Pomorza Środkowego. W tym celu Spółka planuje wykonanie nowych badań sejsmicznych 3D" - czytamy w informacji Departamentu Komunikacji PGNiG SA.

Firma ta przypomina, że poszukiwania w tej części Polski prowadzone są od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. W latach 70., w sąsiedztwie otworu Dargosław-1, odkryto złoża gazu ziemnego: Gorzysław N, Gorzysław S oraz Trzebusz, a także złoża ropy naftowej (Gorzysław, Petrykozy). Występują one w bardzo skomplikowanej strefie geologicznej w skałach karbonu i permu.

(kl)

Fot.: PGNiG

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA