sobota, 23 czerwca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Nowe porozumienie z Katarczykami

Nowe porozumienie z Katarczykami

Nowe porozumienie z Katarczykami
Data publikacji: 2015-10-22 13:36
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 467 30474

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz spółka Qatargas podpisały nowe porozumienie do umowy sprzedaży skroplonego gazu ziemnego (LNG), zawartej  w 2009 roku. Uzgodniono, że przez pierwsze sześć miesięcy 2016 roku będą obowiązywać zmienione zasady dostaw surowca – takie jak w roku 2015.

Podobnie jak w tym roku, również w pierwszym półroczu 2016 Qatargas ulokuje określone umową długoterminową ilości skroplonego gazu na innych rynkach. Natomiast PGNiG pokryje ewentualną różnicę pomiędzy ceną LNG z umowy a rynkową, uzyskaną przez katarską spółkę.

– Jesteśmy w stałym kontakcie z naszym katarskim partnerem i na bieżąco omawiamy wszelkie kwestie dotyczące realizacji naszych zobowiązań – powiedział Mariusz Zawisza, prezes PGNiG. – Podpisanie nowego porozumienia to dowód na elastyczne podejście do biznesu pomiędzy obiema spółkami i dobrą współpracę.

W porozumieniu określono także zasady, na jakich PGNiG i Qatargas uzgodnią w razie potrzeby dostawy LNG w pierwszej połowie 2016 r., po oddaniu do eksploatacji terminalu w Świnoujściu.

Przypomnijmy, że początkowo planowano go uruchomić w połowie 2014 r. Wtedy też miała się rozpocząć realizacja długoterminowej umowy, dotyczącej sprzedaży LNG przez Qatargas. Inwestycja się opóźniła, dlatego konieczne były negocjacje z Katarczykami w sprawie dostaw surowca do Świnoujścia.

Tekst i fot. (ek)

Komentarze

@Głupia hołota
Pozwól prosty i nieco arogancki człowieku, że ci wyjaśnię, że pozycja w negocjacjach cenowych zależy od możliwości zróżnicowania dostaw. Jeśli kacapy są jedynymi dostawcami, to robią co chcą. I z ceną i z zakręcaniem kurka w zimie. Jeśli ta sytuacja się zmieni, to ich samowola cenowa, też się zmniejszy podobnie jak straszenie zakręconym kurkiem. Myślę, że leżąc na intensywnej terapii nie był byś zadowolony, że jest tam tylko jeden respirator, choć zakup drugiego podraża nieco funkcjonowanie oddziału ale poprawia też bezpieczeństwo, a o to w końcu chodzi. Przez 26 lat "niepodległej Polski" kacapska agentura i różna "głupia hołota" robiła wszystko, żeby Polska nie miała zróżnicowanych dostaw gazu. Było i niszczenie przez rząd SLD porozumienia z Norwegami i niedopuszczenie do wybudowania połączenia z Niemcami (Szczecin-Bernau). W końcu po latach, dzięki zarządzeniu myślącego po polsku rządu PiS rysują się widoki na przełamanie tej sytuacji. Nie po to na obronę wydajemy 2% PKB rocznie, żeby kacapy miały nas zamrozić w zimie bez jednego wystrzału. ?? ????????!
2015-10-24 11:17:55
Głupia hołota
nie wie co ją czeka po implementacji tego gazu do sieci...otóż podwyżka ceny gazu o ok.40 %; tak nas Solidaruchy uniezależniają od ruskiego gazu.
2015-10-23 19:55:36
Głosuję na PiS
Tak się kończą rządy PO. Najpierw sabotowali budowę gazoportu, bo był PiS-owski, dumali jak go przenieść na wschodnie wybrzeże bliżej "matecznika", a potem nieudolnie zarządzane przez kolesi spółki nie potrafiły dopilnować ukończenia budowy na czas. Dziś gaz jest tańszy niż w czasie gdy dla poklasku chyba, bo gazoportu jeszcze nie było widać Tusk zawierał porozumienie, bo trwa usadzanie Putina na czterech literach, a poza tym na rynek weszli Amerykanie ze skroplonym gazem łupkowym. To oznacza, że biedni Polacy, którzy za chlebem wysłali miliony swoich dzieci za granicę sponsorują teraz komuś ogrzewanie lub niższe koszty dla przemysłu sami marznąc w zimie. Poza dopłatami do gazu dla Kataru mamy jeszcze wg. PO wziąć sobie na głowę i utrzymać islamistów, których nawet Katar do siebie nie wpuszcza. Idźcie ludzie na wybory i sami zdecydujcie. Zabierzcie ze sobą wszystkich tych zniechęconych, którzy "polityką się nie interesują", bo polityka interesuje się nimi. Jeszcze nie jest za późno ale za cztery lata jak nic nie zmienimy to już będzie.
2015-10-22 13:35:28
kolega
ladna ta poprawka do umowy my placimy za gaz a katarczycy sprzedaja go komu chca i rowniez katarczycy ustalaja ile placimy,wyglada to podobnie do zakupow wegla z bieguna polnocnego skandal nic wiecej
2015-10-22 12:04:59
kolega
ladna ta poprawka do umowy my placimy za gaz a katarczycy sprzedaja go komu chca i rowniez katarczycy ustalaja ile placimy,wyglada to podobnie do zakupow wegla z bieguna polnocnego skandal nic wiecej
2015-10-22 12:04:12

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy