wtorek, 22 maja 2018.
Strona główna > Gospodarka > Nord Stream 2 pod lupą intergrupy

Nord Stream 2 pod lupą intergrupy

Nord Stream 2 pod lupą intergrupy
Data publikacji: 2017-12-01 15:48
Ostatnia aktualizacja: 2017-12-02 10:34
Wywietleń: 1146 303505

Mają przeanalizować wpływ kontrowersyjnej inwestycji na środowisko. Blisko 20 członków z 11 krajów europejskich liczy międzyregionalna grupa ds. gazociągu Nord Stream 2, która została powołana w Europejskim Komitecie Regionów. Jej pierwsze posiedzenie odbyło się w piątek (1 grudnia) w Brukseli.

– Nord Stream 2 stanowi przedmiot gorących dyskusji w Komisji Europejskiej, Parlamencie Europejskim oraz w Radzie UE – mówi zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz, inicjator i przewodniczący międzyregionalnej grupy ds. Nord Stream 2. – W sposób zauważalny dzieli Europejczyków. Europejski Komitet Regionów jako ciało doradcze, które zabiera głos w ważnych sprawach dla Unii Europejskiej, prezentując punkt widzenia regionów i społeczności lokalnych, także musi podjąć tematykę kontrowersyjnego projektu.

Regiony szczególnie się obawiają kwestii związanych z ochroną środowiska. Ingerencja w dno Morza Bałtyckiego jest zdaniem Geblewicza niezwykle ryzykowna – ze względu na zalegające tam pozostałości amunicji i broni chemicznej, zatopione po II wojnie światowej. Ponadto, według licznych badań, podmorska infrastruktura o tak znaczącej kubaturze zakłóca naturalne ekosystemy, co wpływa negatywnie na populacje m.in. ryb i może uderzyć w interesy lokalnych rybaków. Z punktu widzenia Pomorza Zachodniego, budowa Nord Stream 2 wywołuje zaniepokojenie także ze względu na ograniczenie możliwości rozwojowych zespołu portów Szczecin-Świnoujście, gdyż podobnie jak Nord Stream 1 ma przecinać tor żeglugowy, co utrudni wpływanie do Świnoujścia statkom o większym zanurzenia. Problemy środowiskowe dotyczące projektu podnosili m.in. niemieccy rolnicy z wyspy Rugia. Reprezentowana w pracach intergrupy Dania w tym tygodniu wprowadziła ustawę umożliwiającą odmowę wydania zgody na inwestycje typu Nord Stream 2, na podstawie przesłanek bezpieczeństwa i polityki zagranicznej.

Członkowie grupy reprezentują 11 krajów europejskich. Oprócz Polaków, są w niej przedstawiciele regionów z Dani, Finlandii, Łotwy, Litwy, Cypru, Węgier, Malty, Włoch, Belgii i Niemiec. Zróżnicowana i liczna reprezentacja to wyraz niepokoju o bezpieczeństwo energetyczne UE, któremu poprzez realizację spornej inwestycji zagraża zwiększenie dominacji rosyjskiego dostawcy – Gazpromu – na europejskim rynku gazu ziemnego. Gazociąg ma być kolejną (obok Nord Stream 1) infrastrukturą o znacznej skali, ułożoną na dnie Bałtyku na odcinku z Rosji do Niemiec.

Tekst i fot. (ek)

Komentarze

pipi
- poczekamy i zobaczymy jak się skończy "przedmiot gorących dyskusji w Komisji Europejskiej"......Ja zakładam iż założyciel "Wspólnoty Węgla i Stali" będzie największym "hubem" gazu w "partnerskiej" EU - gotowe rury już leżą w Mukran. Jeszcze się nie zdażyło (od Stalingradu) aby "założyciel" coś założył i dał ciała, nawet w "diesel-gate" (przekręt) spadają już na cztery łapy.
2017-12-02 10:09:26

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”