piątek, 20 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Nord Stream 2 z dorszami na stole

Nord Stream 2 z dorszami na stole [GALERIA]

Nord Stream 2 z dorszami na stole
Data publikacji: 2017-06-14 09:39
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:24
Wywietleń: 1705 268975

Trzy godziny trwało spotkanie w urzędzie wojewódzkim w Szczecinie dotyczące budowy podmorskiego gazociągu Nord Stream 2, zorganizowane we wtorek (13 czerwca). Wzięło w nim udział ponad sto osób. Podczas gorącej dyskusji, na stole, przy którym siedzieli przedstawiciele inwestora, pojawiła się taca z chudymi dorszami...

- Jestem rybakiem od 30 lat, Bałtyk jest w wielkiej katastrofie. Co mamy robić dalej? - alarmował Wiesław Szklany z Darłowa. Na dowód pokazał przedstawicielom konsorcjum Nord Stream 2 wychudzone bałtyckie dorsze.

W odpowiedzi usłyszał, że stan ryb zaczął się pogarszać jeszcze przed budową gazociągu Nord Stream i nie ma związku z tą inwestycją.

Jednak zdaniem ichtiologa Grzegorza Hałubka, brakuje stosownych badań na Bałtyku.

- Wielu ocenia, że celowo się ich nie przeprowadza - mówił G. Hałubek. - Niedawno na Kongresie Morskim w Szczecinie mówiono, że cały ekosystem jest zachwiany. Niekorzystne zjawisko z dorszem wystąpiło gwałtownie w lutym 2012 r. i ten proces się pogłębia.

Konsorcjum Nord Stream 2 to spółka zależna od rosyjskiego Gazpromu. Budowę podmorskiego gazociągu, biegnącego obok już istniejącego Nord Stream, chce rozpocząć w II kwartale 2018 r. i zakończyć w ciągu 2 lat. Dwie nitki o długości ponad 1200 km mają mieć roczną przepustowość 55 mld m sześc. gazu. Koszt inwestycji to ponad 9 mld euro. Sprzeciwiają się jej Polska, kraje bałtyckie i Ukraina.

Obecnie projekt jest na etapie konsultacji społecznych.

Organizatorzy spotkania w Szczecinie byli zaskoczeni frekwencją. Podobne odbyły się już w kilku krajach nadbałtyckich i na wszystkie przybyło mniej osób. Po omówieniu projektu rozgorzała dyskusja. Dociekliwe pytania zadawali nie tylko rybacy, ale też przedstawiciele organizacji ekologicznych, instytucji naukowych, Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, eksperci ds. energetycznych. W spotkaniu wzięli udział m.in. reprezentanci ministerstw energii oraz spraw zagranicznych, a także samorządów i organizacji pozarządowych.

Tekst i fot. (ek)

Nord Stream 2 z dorszami na stole Nord Stream 2 z dorszami na stole Nord Stream 2 z dorszami na stole Nord Stream 2 z dorszami na stole Nord Stream 2 z dorszami na stole Nord Stream 2 z dorszami na stole Nord Stream 2 z dorszami na stole Nord Stream 2 z dorszami na stole

Komentarze

Trzeba idioty
żeby posądzać gazociąg o chude dorsze...a nie przypadkiem paszowce co łowią wszystko co popadnie i dorsze nie mają co jeść?...
2017-06-14 20:29:07
Sprawdzam
Czyli żadnej demonstracji ekooszołomów nie było. Nic dziwnego. Nie kąsa się ręki, która karmi. Teraz ważniejsza jest ochrona kornika w Puszczy Białowieskiej, a nie jakiś Bałtyk ze swoimi dorszami. Zobaczymy co będzie w przypadku polsko - duńskiej Baltic Pipe.
2017-06-14 11:26:32
ckm
to spotkanie zrobili bo musieli ?
2017-06-14 11:08:50

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy