Prawie 2 miliony złotych przeznaczyło dla zachodniopomorskich lekarzy Ministerstwo Zdrowia. Pieniądze te będą przeznaczone na wdrożenie elektronicznych zwolnień lekarskich, tzw. e-ZLA. Jednocześnie wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński pochwalił region za tempo ich wprowadzania.
– Jestem w Szczecinie, bo Zachodniopomorskie jest liderem, jeśli chodzi o odsetek zwolnień wystawianych elektronicznie, i jest modelowym województwem – powiedział wiceminister Janusz Cieszyński. – Wasz region pokazuje, że dzięki dobrej współpracy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Narodowego Funduszu Zdrowia, ale przede wszystkim placówek, które świadczą usługi lecznicze, możemy osiągnąć poziom, który sprawi, że właściwie będziemy mogli powiedzieć, iż w Zachodniopomorskiem zadanie, jakim jest dostosowanie się do tych nowych wymogów, które wchodzą w życie 1 grudnia, mamy wykonane.
Jak podkreślił wiceminister zdrowia, nie wszystkie regiony mają tak wysoki odsetek wystawionych e-ZLA, a w Zachodniopomorskiem – szczególnie w okręgu koszalińskim ZUS – wynosi on już prawie 80 procent (w okręgu szczecińskim – 70 proc.) zwolnień wystawionych elektronicznie. – To jest najlepszy wynik w kraju – dodał.
Minister Cieszyński przypomniał o korzyściach dla pacjenta: – Pacjent, który otrzymuje e-ZLA, nie musi się z nim udawać do pracodawcy. Może być spokojny o to, że zwolnienie samo trafi do jego zakładu pracy. A jeżeli pracuje w więcej niż jednym miejscu – do wszystkich firm naraz.
Podkreślił, że nie trzeba już pamiętać numeru NIP, gdyż jest on wczytywany automatycznie na podstawie danych o tym, gdzie pacjent jest ubezpieczony.
– Skończą się błędy, które czasami się pojawiały – na przykład brak pieczątki, niewyraźnie zapisane dane itp. – zachwalał system e-ZLA wiceszef resortu. – Teraz lekarz wpisze po prostu numer PESEL i na jego postawie wszystkie dane zostaną automatycznie zapisane w systemie, a po podpisaniu darmowym certyfikatem ZUS przekazane do centralnego systemu, o którym będzie wiedział pracodawca i pacjent.
Według wiceministra, skorzystają też na tym lekarze, ponieważ proces wystawiania zwolnienia lekarskiego będzie znacznie krótszy. – Widzieliśmy ten system w akcji i wiemy, że trwa to kilkanaście do kilkudziesięciu sekund – podkreślił.
Przypomniał, że w życie weszła też ustawa o możliwości wystawiania zwolnień przez asystentów medycznych.
Na osprzęt, oprogramowanie i szkolenia resort przeznaczył w skali kraju 50 mln zł. Do Zachodniopomorskiego trafi ok. 1,88 mln zł. Środki te będą rozdzielane przez NFZ.
– Zapraszamy wszystkich lekarzy rodzinnych do ubiegania się o nie – powiedział wiceminister.
(kl)
Fot. Ryszard Pakieser