Laboratorium automatyzacji procesów magazynowych otwarto uroczyście w środę (10 maja) na Wydziale Inżynieryjno-Ekonomicznym Transportu (WIET) Politechniki Morskiej w Szczecinie. Było to jedno z wydarzeń składających się na program obchodów 20-lecia tego wydziału. Uroczystości rozpoczęły się rano podniesieniem bandery przed wejściem głównym do uczelni na Wałach Chrobrego.
Wydział Inżynieryjno-Ekonomiczny Transportu został powołany zarządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 20 lipca 2002 r. Powierzono mu prowadzenie studiów na poziomie inżynierskim na kierunkach: zarządzanie i inżynieria produkcji oraz transport. W roku akademickim 2004/2005 wypromowano pierwszych absolwentów studiów inżynierskich dziennych i zaocznych. W następnych latach WIET uzyskał zgody na prowadzenie studiów na kierunkach: logistyka, zarządzanie (I stopnia) oraz transport, zarządzanie i inżynieria produkcji (II st.).
Pracownicy tego wydziału biorą udział w nowatorskich projektach badawczych koncentrujących się nad zagadnieniami związanymi z szeroko pojętym zarządzaniem systemami logistycznymi i transportowymi, towaroznawstwem, procesami technologicznymi i eksploatacyjnymi. Obok prac naukowo-badawczych, głównym celem działalności WIET jest kształcenie wysoko wykwalifikowanych kadr zarządzających w zakresie logistyki i europejskiego systemu transportowego, dla firm spedycyjnych i transportowych, ze szczególnym uwzględnieniem portów morskich i żeglugi śródlądowej. Wydział dysponuje siecią doskonale wyposażonych laboratoriów, które pomagają w praktycznej nauce zawodu.
Kolejne – laboratorium automatyzacji procesów magazynowych – otwarto w budynku przy ul. Szczerbcowej. Zainstalowano tam inteligentny, modularny system VIPAC SMALLS SORT firmy VITRONIC Machine Vision. Urządzenie to łączy w sobie funkcjonalność przechwytywania danych z przesyłek (odczyt kodu, odczyt wymiarów, pomiar masy przesyłki) z funkcjonalnością ich odpowiedniego sortowania. Jest systemem obejmującym cztery niezbędne moduły. Dodatkowo laboratorium wyposażono w osiem stanowisk komputerowych z wyspecjalizowanym oprogramowaniem sterującym przepływem przesyłek, przechwytującym pozyskane dane. Projekt dofinansowano ze środków budżetu państwa.
– Jesteśmy jedyną uczelnią w Polsce, która jest wyposażona w takie urządzenie – powiedział dziekan WIET, dr hab. Stanisław Iwan, prof. PM.
Jak dodał Michał Żuchora, prezes firmy VITRONIC Machine Vision Polska, również jedną z nielicznych w Europie.
Symbolicznego otwarcia laboratorium i przecięcia wstęgi dokonali: rektor PM, prof. Wojciech Ślączka, wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, prezes Michał Żuchora i dziekan Stanisław Iwan.
Z okazji jubileuszu odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu Politechniki Morskiej, a na wieczór zaplanowano Galę 20-lecia WIET. W czwartek (11 maja) odbędzie się piknik i gra terenowa. ©℗
(ek)