Sobota, 05 kwietnia 2025 r. 
REKLAMA

Myjnia, hala napraw i dodatkowy wyjazd. Nowa bocznica PKP Intercity w Szczecinie już działa [GALERIA]

Data publikacji: 04 kwietnia 2025 r. 17:39
Ostatnia aktualizacja: 04 kwietnia 2025 r. 19:03
Myjnia, hala napraw i dodatkowy wyjazd. Nowa bocznica PKP Intercity w Szczecinie już działa
Fot. PKP Intercity  

PKP Intercity zakończyło modernizację bocznicy kolejowej Szczecin Zaleskie Łęgi. W ramach inwestycji wartej ponad 106 mln zł powstała m.in. nowa hala napraw, całoroczna automatyczna myjnia, stanowisko do przeciwdziałania oblodzeniu pociągów czy dodatkowy wyjazd w kierunku stacji Szczecin Główny.

Na terenie bocznicy powstała nowoczesna, całoroczna automatyczna myjnia o długości około 200 metrów, która może jednorazowo obsłużyć osiem wagonów. Trzy samojezdne portale wyposażone w szczotki i dysze umożliwiają umycie pociągu w godzinę.

Kolejowa myjnia i podnośnik wagonów

Myjnia obsługuje obecnie różne rodzaje pojazdów PKP Intercity w tym lokomotywy, wagony pasażerskie oraz elektryczne zespoły trakcyjne. Obiekt wyposażony został w oczyszczalnię ścieków z obiegiem zamkniętym wody technologicznej, pozwalającym na wielokrotne wykorzystywanie wody z mycia oraz system zbierania deszczówki.

Budowa myjni jest częścią unijnego projektu „Kolej na dobre połączenia – unowocześnienie wagonów i lokomotyw dla PKP Intercity S.A.”.

 – Jeszcze w ubiegłym roku mycie pociągów na bocznicy kolejowej w Szczecinie odbywało się ręcznie. Teraz umycie całego składu w myjni trwa niecałą godzinę, jest dokładniejsze i potrzeba do tego mniej wody, ponieważ krąży ona w obiegu zamkniętym - mówi Hanna Jażdżyk, członek Zarządu PKP Intercity.

Modernizacja bocznicy objęła również budowę hali przeglądów i napraw o długości 200 m i powierzchni 2 000 m kw. Obiekt wyposażony został w specjalne podnośniki, dzięki którym można podnieść wagon i wymienić wózki. Pozwala to na przeprowadzanie na miejscu większych i bardziej specjalistycznych napraw. W hali prowadzone są nie tylko naprawy wagonów, ale usuwane są także drobne usterki lokomotyw, które wcześniej były realizowane przez podmioty zewnętrzne.

- Rok temu na część napraw czy przeglądów wagony musiały być przesyłane do zaplecza technicznego w Gdyni. Obecnie prowadzone są one w Szczecinie w nowoczesnej hali, wyposażonej w profesjonalny sprzęt. Zmiany te pozwalają nam szybciej i sprawniej przygotować pociągi oraz skrócić czas ich wyłączenia z eksploatacji - podkreśla Hanna Jażdżyk.

Zabezpieczanie przed oblodzeniem

Bocznica w Szczecinie zyskała także zewnętrzny system zabezpieczenia taboru przed oblodzeniem. Podgrzany płyn przeciwoblodzeniowy jest tu natryskiwany pod niskim ciśnieniem na wózki i inne wybrane części kolejowych pojazdów. Pozostaje on na opryskanej powierzchni jako warstwa ochronna zapobiegająca przywieraniu śniegu. Nadmiar płynu i stopiona woda są zbierane. Następnie w automatycznym procesie roztwór płynu antyoblodzeniowego jest oczyszczany i ponownie wykorzystywany.

Modernizacja bocznica objęła także rozbudowę infrastruktury torowej. Postało 3700 metrów nowych torów, 11 rozjazdów oraz dodatkowy wyjazd w kierunku stacji Szczecin Główny. O blisko 4 km rozbudowana została  sieć trakcyjna.

Z bocznicy kolejowej Szczecin Zaleskie Łęgi obecnie każdego dnia wyprawianych jest w trasy 23 pociągi, czyli o 5 więcej niż w 4 lata temu. Wśród nich są składy Pendolino, elektryczne zespoły trakcyjne typu Flirt czy najnowsze lokomotywy Griffin.

(k)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

szczecinianin
2025-04-04 20:55:56
Ja już 4 lata temu jechałem Pendolino do Przemyśla. 4 godziny. Zdążyłem się upić do Poznania. Potem spanie i obudziłem sie w Rzeszowie. Cud. Pendolino nie kłamie. Skraca podróż
Jakie oblodzenie
2025-04-04 19:52:01
jak płonie planeta ? Pogięło kogoś z dobrobytu, cy co?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA