sobota, 23 czerwca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Miliony na ekonomię społeczną

Miliony na ekonomię społeczną

Miliony na ekonomię społeczną
Data publikacji: 2016-08-10 18:15
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 647 147946

Setki spółdzielni socjalnych, przedsiębiorstw społecznych, fundacji, stowarzyszeń, a także osób wykluczonych z rynku pracy, uzyska darmową pomoc i doradztwo. Sieć Zachodniopomorska Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej dostała na to ponad 18 milionów złotych dofinansowania.

- Od ponad 10 lat ekonomia społeczna zajmuje trwałe miejsce w regionie - mówi Anna Mieczkowska z zarządu województwa. - Zachodniopomorski samorząd nie tylko się jej mocno przyglądał, ale i wspierał jej rozwój. Nadal jednak potencjał ekonomii społecznej nie do końca jest wykorzystany. Trzeba też zwiększać świadomość i ciągle dość skromną o niej wiedzę mieszkańców.

Informowaniem, edukowaniem społeczeństwa, łamaniem stereotypów na temat ekonomii społecznej mają się zająć ośrodki jej wsparcia. W podzielonym na 4 subregiony (szczeciński, koszaliński, szczecinecki i stargardzki) województwie poprowadzi je, dzięki wygranemu konkursowi, SZOWES. Tworzą ją doświadczeni już w prowadzeniu takich działań partnerzy: 4C Krzysztof Musiatowicz, Aktywa Plus Emilia Kowalska, gmina Pyrzyce, gmina miejska Wałcz, Fundacja Nauka dla Środowiska, Fundacja Pod Aniołem i Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego SA (lider projektów w 4 subregionach). Na ten cel z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego dostała ponad 18 mln zł.

- Na szyte na miarę, zindywidualizowane wsparcie -umożliwiające ich rozwój, tworzenie nowych miejsc pracy - mogą liczyć setki podmiotów ekonomii społecznej, zarówno te już istniejące, jak i powstające - informuje Natalia Wegner, prezes KARR SA. - Tysiąc osób zostanie objętych kompleksowym wsparciem - za darmo poprowadzimy je za rękę, pokażemy, na czym polega działanie przedsiębiorstwa. Czeka nas też promocja ekonomii społecznej w samorządach, różnych instytucjach i biznesie.

W środę, w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Szczecinie, zostały podpisane umowy na wsparcie z RPO działań Sieci. Dofinansowane projekty prowadzi ona już od marca. Potrwają one do połowy 2019 r.

- Ośrodki wsparcia ekonomii społecznej zajmą się także osobami wykluczonymi z rynku pracy, niepełnosprawnymi, w wieku 50 + - dodaje Justyna Iwankiewicz, koordynatorka SZOWES. - Ponadto, w swych działaniach skupiamy się na tych organizacjach pozarządowych, m.in. fundacjach czy stowarzyszeniach, które chcą się ekonomizować: tworzyć nowe miejsca pracy, zwiększać zatrudnienie, a także swoje obroty przez udział w przetargach, zadaniach zlecanych przez samorządy.

(mag)
Fot.: Marzenna Głuchowska

Na zdjęciu: Andrzej Przewoda- dyrektor WUP w Szczecinie, Anna Mieczkowska- członek zarządu województwa, Natalia Wegner- prezes KARR SA.

 

 

 

 

 

Komentarze

do budynia
Ogromne inwestycje? Oszpecony windą zamek czy sypiąca się skarpa? Co ma być wizytówką tych inwestycji?
2016-08-11 11:11:27
budyn
ale że Igielska przeprowadziła ogromne inwestycje na zamku to już nn zapomniałeś? ludzie przez was zazdrość nienawiść przemawia.. zero obiektywizmu tylko jakieś szukanie taniej sensacji... jak w tym kraju ma byc dobrze jak mamy debilne społeczeństwo...
2016-08-11 09:31:27
do: nn
Nie pisz tak nieładnie o pani Marszałek, bo musiałbyś również napisać o poprzednim pracodawcy pani z Koszalina.
2016-08-11 07:45:09
nn
Pani Mieczkowska pojęcia nie ma o tym, co robi. Nie zna się ani na kulturze, ani na ekonomii społecznej. Za jej poręką dyrektorem Zamku została pani Igielska, która urządziła wystawę kradzionych artefaktów z Ukrainy.
2016-08-10 19:17:36

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy