Czwartek, 14 listopada 2024 r. 
REKLAMA

„Mały ZUS” dla małych firm

Data publikacji: 02 stycznia 2019 r. 09:19
Ostatnia aktualizacja: 03 stycznia 2019 r. 12:59
„Mały ZUS” dla małych firm
 

Przypominamy, że od 1 stycznia 2019 r. właściciele małych firm będą mogli opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne. To tzw. mały ZUS.

Składki będą obliczane od kwoty ustalonej proporcjonalnie do przychodu. Ulgę tę będzie można stosować także po skorzystaniu z ulgi na start i preferencyjnych składek, które wynoszą 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. Na złożenie wniosku jest niewiele czasu – siedem dni, licząc od 1 stycznia 2019 roku.

– Z małego ZUS-u można skorzystać, jeśli w poprzednim roku kalendarzowym prowadziło się działalność gospodarczą przez co najmniej 60 dni, a działalność ta była zarejestrowana w CEIDG (dotyczy to także wspólnika spółki cywilnej) – informuje Karol Jagielski, regionalny rzecznik prasowy ZUS-u województwa zachodniopomorskiego. – Dlatego przedsiębiorca, który dopiero rozpoczął działalność, nie będzie mógł od razu skorzystać z tego rozwiązania. Nie można też w poprzednim roku kalendarzowym rozliczać się w formie karty podatkowej ani korzystać ze zwolnienia z VAT. Przedsiębiorca nie może także ani w tym, ani w poprzednim roku wykonywać dla byłego pracodawcy tego, co robił dla niego jako pracownik. Ponadto od poprzedniego okresu 36-miesięcznego limitu korzystania z ulgi musi upłynąć 60-miesięczna karencja.

Jak dodaje K. Jagielski, ulga nie obejmie tych, którzy w poprzednim roku prowadzili także inną pozarolniczą działalność: jako twórca, artysta, osoba wykonująca wolny zawód, wspólnik spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej albo jednoosobowej spółki z o.o., a także prowadzących publiczną lub niepubliczną szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę albo zespół takich placówek. Z małego ZUS-u można skorzystać, jeśli przychody z działalności gospodarczej za ubiegły rok kalendarzowy nie przekroczyły 30-krotności minimalnego wynagrodzenia. Za 2018 r. wynosi ona 63 tys. złotych.

Co ważne, z małego ZUS-u można korzystać przez maksymalnie 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej. Najniższa podstawa, od której naliczane będą składki na ubezpieczenia społeczne, zależy od przychodu w poprzednim roku kalendarzowym. Z uprawnienia do korzystania z małego ZUS-u można zrezygnować w każdym czasie, a więc także od dnia nabycia do niego prawa. Oznacza to, że przedsiębiorca zrezygnuje z uprawnienia, jeśli nie zgłosi się do ubezpieczeń z właściwym kodem tytułu ubezpieczenia, w terminie 7 dni liczonych od 1 stycznia danego roku, pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej lub wznowienia działalności gospodarczej, pierwszego dnia, w którym będzie spełniał warunki do korzystania z małego ZUS-u.

Korzystanie z ulgi wpłynie na wysokość świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, takich jak zasiłek chorobowy czy macierzyński, oraz z ubezpieczenia wypadkowego. Okres opłacania obniżonych składek wpłynie też na wysokość emerytury lub renty.

(isz)

Fot. Robert Stachnik

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Alicja
2019-01-03 12:49:18
Nie piszę tu o Kurierze, mam na myśli szanownych rządzących i podpisującego ta ustawę, którzy w zasadzie nie wspominali o bardzo dużych minusach obniżonych składek ZUS, a to jest bardzo istotne, ponieważ można się ździebko zdziwić później wysokością a w zasadzie małością świadczenia.
czytanie ze zrozumieniem
2019-01-03 00:01:40
Alicja, ostatnie zdanie :)
biznes
2019-01-02 23:54:25
Dobra wiadomość. Bardzo.
Alicja
2019-01-02 10:29:50
A czy uświadomili też przedsiębiorców, że mały ZUS to i mała emerytura. Państwo nic za darmo pracującym nie daje.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA