wtorek, 26 marca 2019.
Strona główna > Gospodarka > "Mała niesprawiedliwość" Unii Europejskiej

"Mała niesprawiedliwość" Unii Europejskiej

"Mała niesprawiedliwość" Unii Europejskiej
Data publikacji: 2018-06-11 17:23
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-13 20:41
Wywietleń: 1706 332485

- Projekt budżetu unijnego na lata 2021 - 2027 jest dla Polski bardzo niekorzystny i nie możemy się na niego zgodzić - przekonuje Ryszard Mićko, członek zarządu województwa zachodniopomorskiego z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego. Ponadto zwraca uwagę, że może się pogorszyć sytuacja rolników w naszym regionie.

-  Będą cięcia - mówi polityk. - Budżet spójności jest o 7 % mniejszy w stosunku do poprzedniej perspektywy. Jest wprowadzone novum niekorzystne dla krajów mniej rozwiniętych. Wcześniej PKB na głowę był dominującym wskaźnikiem do naliczania koperty, dzisiaj PKB tylko w 80% decyduje o wielkości koperty, natomiast pozostałe 20 % to kwestia uchodźców. Inne novum: dotychczas kraje, które miały PKB poniżej 75% w stosunku do średniej europejskiej, uznawano za mniej rozwinięte, i pomoc była większa. Pośrednia grupa to między 75 a 90 %. A jeśli było ponad 90%, te regiony nie mogły korzystać ze środków spójności. Teraz są dwie grupy - do 75% oraz druga, od 75 do 100%, czyli takie regiony, jak w Holandii, Belgii, Finlandii, które do tej pory nie mogły korzystać, a dzisiaj będą korzystały ze środków unijnych. Tymczasem fundusz spójności ma wyrównywać szanse między biedniejszymi a bogatszymi krajami. Jeśli włączamy do tego regiony Francji, Holandii, Finlandii - i porównujemy to z Polską, Słowacją czy Rumunią - to staje się taka mała niesprawiedliwość. De facto dla naszego kraju na fundusz spójności jest o 20 miliardów mniej - były 84 miliardy w poprzedniej perspektywie, jest zmniejszenie do 64.

Co do wspólnej polityki rolnej - w jej ramach proponuje się Polsce 27,1 miliardów euro, wcześnie było 32,3. Ponadto zachodniopomorscy rolnicy, dodaje Mićko, stracą na tym, że generalnie mają większe gospodarstwa niż rolnicy w innych regionach Polski - bo Unia chce wspierać małe rodzinne gospodarstwa.

- Perspektywa dla naszego kraju zawarta w tej pierwszej propozycji Komisji Europejskiej jest niekorzystna - podsumowuje polityk. - Nie możemy się na to zgodzić. PSL stoi na stanowisko, że trzeba usiąść twardo do negocjacji. Trzeba przedstawiać nasze argumenty. Deklarujemy wszelką pomoc, żeby te nasze wspólne stanowisko było wszystkich - i opozycji, i partii rządzącej. ©℗

(as)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Marzanna utopiona
Parowozem do Polic
Wystawa Makiet Kolejowych
Poprzedni Następny

Sonda

Czy rozbudowa miejskiej sieci dróg usprawiedliwia masowe wycinki drzew w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy