niedziela, 21 lipca 2019.
Strona główna > Wiadomości > Ludowcy apelują o pomoc dla rolników

Ludowcy apelują o pomoc dla rolników

Ludowcy apelują o pomoc dla rolników
Data publikacji: 2018-08-20 14:09
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:18
Wywietleń: 1336 346697

Z powodu suszy rolnicy w naszym regionie są w niezwykle trudnej sytuacji i potrzebują pomocy rządu - uważają zachodniopomorscy działacze Polskiego Stronnictwa Ludowego. Według nich to, co zrobiono do tej pory, to za mało.

- Susza nie ustępuje a wręcz się rozwija - stwierdził Jarosław Rzepa, szef ludowców w regionie. - Sytuacja w naszym województwie jest bardzo zła. Już dawno nie mieliśmy tak trudnych warunków klimatycznych. We wszystkich gminach przeprowadzono szacowanie strat, co do tej pory nigdy się nie wydarzyło. Suma strat w naszym województwie to ponad 444 miliony złotych.

Według polityka rolnikom brakuje konkretnych informacji na temat tego, w jaki sposób mogą uzyskać pomoc. A do 25 sierpnia powinni posiać rzepak.

- Przestańmy opowiadać, zacznijmy działać, zacznijmy wypłacać rolnikom pieniądze - dodawał Rzepa. - Zwłaszcza że w naszym województwie mamy drugi rok z rzędu z bardzo niekorzystnymi warunkami. W ubiegłym roku mieliśmy nawalne deszcze, teraz - suszę. Kieszeń rolnicza jest bardzo mocno pusta a przypomnę, że rolnicy kupili sprzęt, inwestowali w budynki, muszą spłacać kredyty. Oczekujemy od rządu przesunięcia rat kredytu, pomocy, jeżeli chodzi o KRUS, ale pomocy prawdziwej, a nie takiej, o której tylko się mówi. Rolnicy są na skraju przepaści ekonomicznej.

Ryszard Mićko z zarządu województwa zachodniopomorskiego wyraził zdziwienie, że głosu w tej sprawie nie zabierają organizacje związkowe, rolnicze izby, które protestowały za poprzednich rządów.

- Ubiegajmy się jednym głosem o wsparcie, bo to wsparcie się należy - zaapelował.

Przypomnijmy, że na początku sierpnia wicewojewoda zachodniopomorski, Marek Subocz, zorganizował konferencję, na której opowiadał o rodzajach wsparcia, na jakie liczyć mogą rolnicy. Prosił ich o to, aby bezzwłocznie składali wnioski o szacowanie strat. Przypomniał także, że rząd przyjął program pomocy dla gospodarstw rolnych i rybackich, które zostały poszkodowane przez suszę i powódź.©℗

(as)

Fot. Dariusz GORAJSKI

Na zdjęciu od lewej: Jarosław Rzepa i Ryszard Mićko apelują do rządu o pomoc.

Komentarze

@tylko pytam
PiS przez 3 lata rządów nie zrobił NIC dla rolników
2018-08-22 09:37:57
@Tadek
A ty patolu 85 zł KRUS na miesiąc , a reszta ma na was zapier.alać ?? P.S. Mam syna który kończy ZUT chemia ( 23 lata) i ani grosza na niego nie dostałem !!Na wsi pracowałem za młodu ( rodzice pochodzą ze wsi)....TYLE !!!
2018-08-20 18:14:02
@Tadek
Pogardą nic nie uzyskasz.
2018-08-20 16:59:36
czytam
No to teraz PSL wróci do rządzenia i wszystko wróci do normy- prędzej opady , bo kasę to przejedzą a rolników nazwą frajerami i powiedzą ,że trzeba było się ubezpieczyć !
2018-08-20 16:59:22
tylko pytam
Czy to nie PSL sprzedał cały przemysł przetwórczy w obce ręce i teraz ci zagraniczni spekulanci uprawiają zmowy cenowe chcąc kupować od rolników ich plony za grosze?? Jak to mówią złodziej woła łapać złodzieja!
2018-08-20 16:30:18
Emil
W zeszłym roku spadło tyle wody, a w tym roku braki? Gdzie jest melioracja?
2018-08-20 15:39:14
Tadek
@ Wam zawsze... Dostałeś swoje 500+ na dzieciaki to nie drzyj japy. A najlepiej zajmij się pracą i to na wsi
2018-08-20 14:52:41
Wam zawsze mało !!
Prosta metoda na nich , jak w zachodniej Europie : Każdy musi mieć konto na które wpływają wszelkie dochody z prowadzenia gospodarstwa. Dopiero na podstawie analizy porównawczej z poprzednimi latami + ubezpieczenia od klęsk żywiołowych, można rozmawiać o rekompensacie. A łapę po cudze łatwo wyciągać no nie ???
2018-08-20 14:15:54

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Masowe bieganie nad morzem

Nekrologi

Sonda

Czy uważasz, że w ostatnich latach Szczecin utracił swój akademicki charakter?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie