wtorek, 20 października 2020.
Strona główna > Gospodarka > Lodołamacze dla Szczecina – kolejne próby

Lodołamacze dla Szczecina – kolejne próby

Lodołamacze dla Szczecina – kolejne próby
Data publikacji: 2019-07-03 12:03
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-25 16:11
Wywietleń: 1907 400492

Postępują prace przy budowie dwóch lodołamaczy dla Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Inwestycję realizuje stocznia Remontowa Shipbuilding z Gdańska. W czerwcu odbyły się w Hamburgu kolejne próby modelowe w basenie lodowym.

Pod koniec grudnia minionego roku w basenie lodowym The Hamburg Ship Model Basin (Hamburgische Schiffbau-Versuchsanstalt) odbyły się badania modelowe lodołamacza liniowego. To część etapu projektowania lodołamaczy w związku z przedsięwzięciem pod nazwą „Kontynuacja budowy lodołamaczy dla RZGW Szczecin”, współfinansowanym z unijnych środków Funduszu Spójności. Próby w basenie lodowym poprzedzone zostały badaniami przeprowadzonymi przez Centrum Techniki Okrętowej w Gdańsku.

W czerwcu br. powtórzono próby w basenie lodowym w celu sprawdzenia postępów prac. Pozwalają one na stwierdzenie, czy idą w dobrym kierunku, a parametry jednostki przyjęte podczas projektowania będą się sprawdzać w jej działaniu na wodzie.

– Po powtórnych badaniach modelowych, które się odbyły w Hamburgu na początku czerwca, wstępny raport wskazuje na poprawę dzielności lodołamacza po zastosowaniu nowych linii kadłuba – mówi Stefan Iwicki, kierownik Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej w RZGW w Szczecinie. – Wcześniej zaprojektowane linie nie dawały bowiem satysfakcjonujących efektów działania. Obecnie ze strony zamawiającego oraz inżyniera kontraktu jest rekomendacja do kontynuacji etapu projektowania.

Jak dodaje Stefan Iwicki, oficjalny raport oficjalny dotyczący dotychczasowych prac zostanie zaprezentowany w lipcu.

– Budowa dwóch lodołamaczy dla RZGW w Szczecinie to jedno z najważniejszych realizowanych obecnie zadań – podkreśla Marek Duklanowski, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie. – Najstarsze jednostki pływające w naszej flocie liczą sobie już powyżej pięćdziesięciu lat, zasłużyły więc na emeryturę. Nowe lodołamacze będą wyposażone we wszelkie udogodnienia zasadniczo wpływające na jakość akcji lodołamania i standard prowadzonych działań. RZGW w Szczecinie co roku przystępuje do polsko-niemieckiej akcji mającej na celu zabezpieczenie przeciwpowodziowe województwa zachodniopomorskiego przed skutkami ujemnych temperatur. Dotychczasowe działania możemy uznać za bardzo skuteczne, bo w regionie od kilku dekad nie wystąpiło zjawisko powodzi zatorowej.

Badania modelowe, które się odbyły w Niemczech, są istotnym procesem w tworzeniu jednostek. Wykonano następujące testy: wyłamywanie rynny lodowej – holowanie kadłuba, wyłamywanie rynny lodowej wraz ze skrętem przy użyciu napędu, poruszanie się w pokruszonym lodzie wraz ze skrętem w stałą pokrywę lodową oraz praca w zatorze lodowym. 

Dodajmy, że wartość kontraktu na budowę dwóch lodołamaczy to 30,25 mln zł. ©℗

(ek)

Fot. RZGW

Lodołamacze dla Szczecina – kolejne próby Lodołamacze dla Szczecina – kolejne próby Lodołamacze dla Szczecina – kolejne próby

Komentarze

Pola
Niesamowicie słaby jako radny PiS w radzie miasta. Widać, że nic się nie zmienił i dalej błyszczy swoją miernotą.
2020-03-22 23:36:49
z daleka
A ja myślałem że to badania modelowe najsłynniejszego promu, tego dla nie wiadomo kogo, i budowanego nie wiadomo przez kogo.
2019-07-03 16:08:38
mm
Ciekawe, czy w basenie można regulować grubość pokrywy lodowej, bo na Odrze może być spora.
2019-07-03 13:29:12

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Pierwszy dzień neutralizacji tallboya

Sonda

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie