Wtorek 31 stycznia 2023r. 
REKLAMA

Listopadowy wzrost przeładunków w zespole portów Szczecin-Świnoujście

Data publikacji: 2020-12-14 21:14
Ostatnia aktualizacja: 2020-12-14 21:29
Listopadowy wzrost przeładunków w zespole portów Szczecin-Świnoujście
 

Listopad był po wrześniu i październiku kolejnym miesiącem, który zespół portów Szczecin-Świnoujście zakończył ze wzrostem (o 4,4 proc.) przeładunków w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku. Liderem pod tym względem są paliwa, których przeładowano o 28,2 proc. więcej.

– W listopadzie porty obsłużyły w imporcie trzy metanowce z LNG z Kataru oraz trzy statki z olejem napędowym z Litwy i Rosji, a także 12 małych statków z propanem – informuje Monika Woźniak-Lewandowska z Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. – W eksporcie z kolei – osiem statków z ciężkim olejem do Belgii, Danii i Holandii.

Przeładunki masowe i drobnica

Na podobnym poziomie miesiąc zakończyły ładunki z grupy inne masowe (wzrost o 26 proc.), na co wpłynął większy import nawozów, fosforytów, kruszyw i metanolu oraz kamienia wapiennego, a także zwiększony eksport smoły, paku, złomu i kwasu siarkowego.

W listopadzie na plusie były również kontenery (wzrost o 8,1 proc.) i drobnica (o 4 proc.). Więcej obsłużono drobnicy promowej, kontenerowej i konwencjonalnej, w tym celulozy, papieru czy wyrobów stalowych. Z wynikiem lepszym o prawie 3 proc. miesiąc zakończyły zboża. Porty obsłużyły w imporcie i eksporcie łącznie pięć statków ze śrutą sojową oraz z pszenicą.

Na minusie w listopadzie były węgiel oraz ruda.

Trochę mniej towarów niż przed rokiem

Po 11 miesiącach tego roku w portach w Szczecinie i Świnoujściu przeładowano o 4 proc. mniej towarów aniżeli przed rokiem. Zważywszy na nękające gospodarkę skutki pandemii, jest to dobry wynik.

– Niekwestionowanym liderem 2020 roku pozostają zboża (wzrost o 46,5 proc.), tuż za nimi paliwa i kontenery z wynikiem lepszym odpowiednio o 16 i 14 procent – podkreśla M. Woźniak-Lewandowska. – Pozostałe grupy towarowe, czyli węgiel, ruda, inne masowe i drobnica notują wyniki słabsze aniżeli rok temu. Spadki w tych grupach zauważalne są już od kilku lat, co wiąże się m.in. ze zmniejszeniem produkcji przez krajowych i zagranicznych wytwórców stali. Pomimo trudnych okoliczności związanych z pandemią koronawirusa, zespół portów Szczecin-Świnoujście pozostał w pełni operacyjny we wszystkich obszarach i wiele wskazuje na to, że zakończy rok z wynikiem niemal identycznym jak w 2019, przekraczając 30 mln ton obsłużonych towarów. Tu zaprocentowały różnorodność i uniwersalny charakter obu portów.

(ek)

Fot. ZMPSiŚ

Na zdjęciu: Niekwestionowanym liderem 2020 roku pozostają zboża.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

mniam
2020-12-15 07:47:53
Tani węgiel z Rosji
obserwator
2020-12-15 07:17:48
Brawo rządy PIS. Kocham Was za to co robicie dla ludzi. Za 500+ i inne programy.
No super
2020-12-14 21:48:03
Jak za Gierka

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA