niedziela, 24 czerwca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Lewiatan: Przemysł się zatka?

Lewiatan: Przemysł się zatka?

Lewiatan: Przemysł się zatka?
Data publikacji: 2017-05-15 14:41
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 594 255682

Jak podaje Markit, wskaźnik PMI Polskiego Sektora Przemysłowego wzrósł w kwietniu 2017 r. do poziomu 54,1 z zanotowanego w marcu 53,5.

Kamil Zieliński, 7HR:

– Kwietniowy wskaźnik potwierdza dobrą sytuację w polskim przemyśle. Wzrasta produkcja oraz zatrudnienie, rosną zamówienia zarówno z rynku polskiego, jak i zagranicznego. Jednak czy uda się utrzymać tak dobrą tendencję? Rozwój firm przyczynia się do rekrutacji nowych pracowników, a tych na polskim rynku jest coraz mniej. W marcu 2017 roku stopa bezrobocia w regionach najsilniej uprzemysłowionych wyniosła 4,9 proc. Jeśli więc przedsiębiorstwa przemysłowe, działające w miastach z silną obecnością przemysłu, chciałyby rozwijać się poprzez rekrutację nowych osób, to mogą wkrótce natrafić na barierę w postaci braku pracowników.

Aleksandra Turbaczewska, ekspertka ds. rynku pracy:

– W takiej sytuacji należy podjąć działania w kilku obszarach. Przedsiębiorcy powinni rozszerzyć inwestycje na znacznie większą skalę niż dotychczas. Aby tak się stało, otoczenie regulacyjno-polityczne powinno być stabilne. Potrzebna jest także dobrze zdefiniowana polityka imigracyjna państwa związana z rynkiem pracy i tym samym wiedza o kwalifikacjach pracowników, jakie przedsiębiorcy uznają za niezbędne. Istotna jest również kwestia eliminacji ograniczeń w zatrudnianiu cudzoziemców oraz zmiany w edukacji zawodowej. Jeśli te warunki nie będą spełnione, to niewiele zmieni fakt, że zamówienia dla polskiego przemysłu będą rosły, gdyż nie będzie jak ich realizować.

Komentarze

Szczecinianin
Oj ci eksperci... a później pójdą pomedytować podczas jogi, zapomną o wszystkim, bo w du...ie mają - a do życia ich ekspertyza ma się nijak.
2017-05-17 10:27:51
doktór
Obywatele sluchajcie sie ekspertow, oni lepiej wiedza niz wasze żołądki i kieszenie
2017-05-16 12:18:31
mejdej
należy ludziom dać uczciwe umowy o pracę.
2017-05-16 01:06:46
Nie zgadzam się z panią ekspertką.
Jeśli wszyscy chętni mają pracę, to po co nam ściąganie dodatkowych obcych sił i problemów za nimi idących? Po co nam rozwój (?) kończący się wynarodowieniem. Czy pieniądz jest ważniejszy od narodu?. Poza tym rozwój można realizować poprzez innowacje, a nie tylko ściąganiem obcych nacji (co dokładnie przyczynia się do zaniechania innowacyjności). Można też wybudować polską fabrykę w miejscu, gdzie jest nadmiar siły roboczej bez jej ściągania do Polski transferując jedynie do Polski zyski. Zachód już ten błąd popełnił. Boją się teraz wyjść na ulicę, a produkcja i tak w Chinach.
2017-05-15 15:45:23
Robotnik
Co wy pieprzycie farmazony teoretyczne! Przede wszystkim nalezy podniesc place o sto (!00 )procent I wtedy problem sam sie rozwiaze. Czas skonczyc z wyzyskiem I dzikim kapitalizmem nowobogackich. Sami eksperci !!!
2017-05-15 15:13:20

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy