Środa, 22 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

Lewiatan: Przemysł się zatka?

Data publikacji: 15 maja 2017 r. 14:41
Ostatnia aktualizacja: 18 listopada 2017 r. 19:34
Lewiatan: Przemysł się zatka?
 

Jak podaje Markit, wskaźnik PMI Polskiego Sektora Przemysłowego wzrósł w kwietniu 2017 r. do poziomu 54,1 z zanotowanego w marcu 53,5.

Kamil Zieliński, 7HR:

– Kwietniowy wskaźnik potwierdza dobrą sytuację w polskim przemyśle. Wzrasta produkcja oraz zatrudnienie, rosną zamówienia zarówno z rynku polskiego, jak i zagranicznego. Jednak czy uda się utrzymać tak dobrą tendencję? Rozwój firm przyczynia się do rekrutacji nowych pracowników, a tych na polskim rynku jest coraz mniej. W marcu 2017 roku stopa bezrobocia w regionach najsilniej uprzemysłowionych wyniosła 4,9 proc. Jeśli więc przedsiębiorstwa przemysłowe, działające w miastach z silną obecnością przemysłu, chciałyby rozwijać się poprzez rekrutację nowych osób, to mogą wkrótce natrafić na barierę w postaci braku pracowników.

Aleksandra Turbaczewska, ekspertka ds. rynku pracy:

– W takiej sytuacji należy podjąć działania w kilku obszarach. Przedsiębiorcy powinni rozszerzyć inwestycje na znacznie większą skalę niż dotychczas. Aby tak się stało, otoczenie regulacyjno-polityczne powinno być stabilne. Potrzebna jest także dobrze zdefiniowana polityka imigracyjna państwa związana z rynkiem pracy i tym samym wiedza o kwalifikacjach pracowników, jakie przedsiębiorcy uznają za niezbędne. Istotna jest również kwestia eliminacji ograniczeń w zatrudnianiu cudzoziemców oraz zmiany w edukacji zawodowej. Jeśli te warunki nie będą spełnione, to niewiele zmieni fakt, że zamówienia dla polskiego przemysłu będą rosły, gdyż nie będzie jak ich realizować.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Szczecinianin
2017-05-17 10:27:51
Oj ci eksperci... a później pójdą pomedytować podczas jogi, zapomną o wszystkim, bo w du...ie mają - a do życia ich ekspertyza ma się nijak.
doktór
2017-05-16 12:18:31
Obywatele sluchajcie sie ekspertow, oni lepiej wiedza niz wasze żołądki i kieszenie
mejdej
2017-05-16 01:06:46
należy ludziom dać uczciwe umowy o pracę.
Nie zgadzam się z panią ekspertką.
2017-05-15 15:45:23
Jeśli wszyscy chętni mają pracę, to po co nam ściąganie dodatkowych obcych sił i problemów za nimi idących? Po co nam rozwój (?) kończący się wynarodowieniem. Czy pieniądz jest ważniejszy od narodu?. Poza tym rozwój można realizować poprzez innowacje, a nie tylko ściąganiem obcych nacji (co dokładnie przyczynia się do zaniechania innowacyjności). Można też wybudować polską fabrykę w miejscu, gdzie jest nadmiar siły roboczej bez jej ściągania do Polski transferując jedynie do Polski zyski. Zachód już ten błąd popełnił. Boją się teraz wyjść na ulicę, a produkcja i tak w Chinach.
Robotnik
2017-05-15 15:13:20
Co wy pieprzycie farmazony teoretyczne! Przede wszystkim nalezy podniesc place o sto (!00 )procent I wtedy problem sam sie rozwiaze. Czas skonczyc z wyzyskiem I dzikim kapitalizmem nowobogackich. Sami eksperci !!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA