czwartek, 24 maja 2018.
Strona główna > Gospodarka > Lewiatan: Firmy skłonne do wzrostu inwestycji

Lewiatan: Firmy skłonne do wzrostu inwestycji

Lewiatan: Firmy skłonne do wzrostu inwestycji
Data publikacji: 2018-02-08 14:21
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-08 14:22
Wywietleń: 756 313037

Według danych NBP 39,2 proc. przedsiębiorstw planuje podjąć w tym roku nowe inwestycje. To o 6,3 proc. więcej niż w 2017 r.

Wojciech Jurek, Personel Partner:

- Przedsiębiorcy planują podjąć znacznie więcej nowych inwestycji, niż zapowiadali w zeszłorocznych planach. Plany te dotyczą niemal 40 proc. firm badanych przez NBP, w tym 60 proc. z sektora publicznego, a 36,6 proc. przedsiębiorstw prywatnych. Jednak zaledwie 22,9 proc. deklaruje, że rozpocznie je już w 1. kwartale 2018 r. Dodatkowo prawie 30 proc. badanych planuje inwestycje odtwarzające zamortyzowany majątek produkcyjny, a jedynie 24 proc. chciałoby zwiększyć swój potencjał inwestycyjny przez inwestycje. Nie jest to najlepszy sygnał, zwłaszcza w kontekście informacji o nowych zamówieniach z rynku polskiego i rynków zagranicznych.

Łukasz Żak, Żak Legal Support Office:

- Wyniki badania SM NBP nie informują o przyczynach braku inwestycji w grupie firm, które ich nie planują. 1/3 przedsiębiorców, w tym samym badaniu w ubiegłym roku, wskazała wysoką niepewność związaną z otoczeniem prawnym i fiskalnym. 14 proc. przedsiębiorstw wspomniało o niskim popycie i problemie związanym z finansowaniem inwestycji. Inwestycje prywatne w 2018 r. nie przyspieszą jednak w sposób potrzebny zarówno gospodarce, jak i firmom. Wzrosną te inwestycje z udziałem skarbu państwa, jednak nie rozwiąże to problemu niskiej stopy inwestycji w gospodarce, z kolei inwestycje infrastrukturalne mogą spotkać się z brakiem chętnych do ich realizacji.
 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”