wtorek, 22 maja 2018.
Strona główna > Gospodarka > Lewiatan: Słabość polskich mikroprzedsiębiorstw na unijnym rynku

Lewiatan: Słabość polskich mikroprzedsiębiorstw na unijnym rynku

Lewiatan: Słabość polskich mikroprzedsiębiorstw na unijnym rynku
Data publikacji: 2017-11-30 13:02
Ostatnia aktualizacja: 2017-12-01 12:14
Wywietleń: 1620 303037

Według danych Eurostatu 98% firm handlujących towarami w UE to MŚP, w tym około 70% to mikroprzedsiębiorstwa. MŚP stanowią 51% importu wewnątrz UE i 45% wewnątrzunijnego handlu. Polskie MŚP również korzystają ze Wspólnego Rynku, jednak idzie im to słabiej niż pozostałym.

Adam Badach, Fundusz Pomerania: Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa krajów Unii Europejskiej świetnie radzą sobie na rynku unijnym. Prawie 45% eksportu realizowane jest właśnie przez MŚP, przy tym prawie 1/3 przez mikroprzedsiębiorstwa, a więc firmy zatrudniające do 9 pracowników. Udział polskich MŚP to 35% całego polskiego eksportu do UE, co stanowi nieco słabszy wynik niż ten osiągany przez przeciętne MŚP w Unii Europejskiej.

Paweł Skotnicki, ekspert ds. ubezpieczeń i finansów osobistych: Polskie MŚP wytwarzają ok. 50% PKB tworzonego przez przedsiębiorstwa. Wciąż łatwiej im funkcjonować na rynku polskim niż konkurować na rynkach unijnych. Problem stanowi słabość polskich mikroprzedsiębiorstw, gdyż ich wkład w cały polski eksport na rynki UE to zaledwie 6,2%. Wynik ten jest efektem słabości kapitałowej, niskiej skłonności do inwestycji, a zwłaszcza do inwestowania w innowacje. Dane Eurostatu pokazują, że korzystamy ze Wspólnego Rynku, jednak w większości odnosi się to do średnich i dużych firm.

Komentarze

Loża
Masoni z Lewiatana przyzwyczajają nas do swojej obecności. "Oswajają" społeczeństwo.
2017-12-01 11:57:46

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”