Poniedziałek, 22 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Lepiej zabezpieczona 200-złotówka

Data publikacji: 12 lutego 2016 r. 19:23
Ostatnia aktualizacja: 18 listopada 2017 r. 19:33
Lepiej zabezpieczona 200-złotówka
 

Od piątku 12 lutego Narodowy Bank Polski zaczął wprowadzać do obiegu banknoty o nominale 200 złotych z lepszymi zabezpieczeniami oraz ułatwieniami dla osób niewidomych i niedowidzących. Do naszych kieszeni nie trafią zbyt prędko, bo będą zastępować zużyte lub uszkodzone dwustuzłotówki.

Banknot 200-złotowy jest obecnie najwyższym nominałem w naszych portfelach. Teraz jest wprowadzany do obiegu ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami,m.in. widoczny pod światło znak wodny uzupełniony o wartość nominalną, a po prawej stronie portretu Zygmunta I Starego - grafika, która oglądana pod światło tworzy koronę w owalu. Ma też nitkę zabezpieczającą, której fragmenty są widoczne na jego przedniej stronie. Na odwrocie są zaś dwa nowe zabezpieczenia: opalizujący złoty ornament roślinny oraz nominał, a pod nim ozdobny wzór wydrukowany złotą farbą.

Na przedniej stronie nowej 200-złotówki są dodatkowe ułatwienia dla osób niewidomych: 10 ukośnych pasków i trójkąt złożony z drobnych kółek. Są one bardzo dobrze wyczuwalne w dotyku.

Zmodernizowane banknoty są wprowadzane do obiegu w miejsce wycofanych z powodu uszkodzenia lub zużycia.

(mag)

Fot. Ryszard PAKIESER

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA