niedziela, 15 grudnia 2019.
Strona główna > Gospodarka > Laboratoria i hala na rzecz "Polic"

Laboratoria i hala na rzecz "Polic"

Laboratoria i hala na rzecz "Polic"
Data publikacji: 2018-10-30 20:27
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-13 20:42
Wywietleń: 1675 358863

Kilkadziesiąt sal laboratoryjnych znajduje się w nowym Centrum Badawczo-Rozwojowym w Tarnowie. Nowe technologie i produkty będzie w nim opracowywać i wdrażać Grupa Azoty, m.in. na rzecz należących do niej Zakładów Chemicznych Police.

- To ogromna radość, że polskie firmy tworzą takie centra jak to: nowoczesne, innowacyjne i wspierające rozwój polskich produktów przyszłości. Oby działania w kierunku innowacyjnej, współczesnej polskiej chemii doprowadziły nas do rozwoju polskiego przemysłu chemicznego XXI wieku, który będzie produkował, badał oraz wytwarzał najbardziej innowacyjne chemiczne produkty na świecie - powiedział podczas uroczystego otwarcia Centrum premier Mateusz Morawiecki.

Otwarte w poniedziałek (29 października) CBR składa się m.in. z: laboratoriów - produktów nieorganicznych (29 sal laboratoryjnych i jednostek specjalistycznych; główne jednostki specjalistyczne: FTiR, DSC-TG, ASA, UV-VIS, RTG, mikroskopu elektronowego) i  produktów organicznych (17 sal i jednostek specjalistycznych, np. chromatografii gazowej oraz  cieczowej), archiwa do przechowywania próbek, hali półtechnik.

- Jednym z podstawowych celów, którym kierowała się Grupa Azoty, rozpoczynając realizację projektu budowy Centrum Badawczo-Rozwojowego, było zwiększenie potencjału kadrowego w obszarze badań, rozwoju i innowacji. Bo sama nowoczesność obiektu i wyposażenie na światowym poziomie to za mało. Potrzebny jest jeszcze intelektualny potencjał pracujących w nim ludzi - powiedziała Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii. - Dziś można śmiało powiedzieć, że ten cel już został osiągnięty. Grupa Azoty skompletowała zespół, który tworzą znakomici profesjonaliści, w tym liczne grono osób posiadających stopnie naukowe.

Satysfakcji z nowej placówki nie krył dr Wojciech Wardacki, prezes Grupy Azoty:

- Wpisujemy się w ten sposób w przyjętą przez polski rząd, a kluczową dla przyszłości polskiej gospodarki „Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020”. Nasze działanie w szczególny sposób koresponduje ze słowami pana premiera wskazującymi, że połączenie świata nauki, badań i wdrożeń ze środowiskami biznesu, pozwoli na nową jakość i wyższą rentowność całej gospodarki.

Prezes Wardacki podkreślił: – Konsolidacja w ramach Grupy Azoty przynosi korzyści w wielu obszarach, również w zakresie badań, rozwoju i innowacji. Dlatego również i w tym aspekcie działamy organicznie, prowadząc projekty zarówno na poziomie korporacyjnym, jak i w poszczególnych spółkach. Aktualnie w całej Grupie kapitałowej prowadzimy 66 projektów badawczych i 26 projektów rozwojowych, z czego prawie 40 procent realizowanych jest właśnie w Tarnowie.

Centrum Badawczo-Rozwojowe wyróżnia hala półtechnik. Będą w niej testowane, w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, technologie opracowane wcześniej w skali laboratoryjnej. Ma to pozwolić w nieodległym czasie na "dywersyfikację produktową Grupy Azoty w kierunku wysokomarżowych, niskotonażowych produktów".

(k)

Na zdjęciu: Premier Mateusz Morawiecki, prezes Grupy Azoty dr Wojciech Wardacki (trzeci z lewej) i wiceprezes zarządu spółki Grzegorz Kądzielawski podczas uroczystości otwarcia Centrum Badawczo-Rozwojowego Grupy Azoty SA w Tarnowie. 

Fot. PAP/Paweł Topolski

 

Komentarze

morawski
bieda inwestycyjna i słabe wyniki zakladów polickich to znak rozpoznawczy wardackiego, kolejnym jego znakiem jest asystentka pani A. i już wiadomo o co chodzi
2018-11-06 14:00:55
zworki
oddajcie Police do Polic.
2018-11-02 08:50:05
jonatan
Nie mogę zrozumieć, że takie molochy jak Police i Puławy pozwoliły na to, aby ówczesny minister skarbu Grad podporządkował je Tarnowowi. Najmniejszy, i najmniej znaczący zakład nawozowy w Tarnowie, ale z Małopolski, skąd pochodzi były minister skarbu, przejął wielkie Police i Puławy. Teraz w Tarnowie jest dyrekcja,i powstają tak nowoczesne laboratoria oraz utworzono centrum innowacyjnych rozwiązań. A przecież kiedyś przy Zakładach Chemicznych w Policach mieściła się placówka Polskiej Akademii Nauk, a nie w jakimś tam Tarnowie. Szkoda, że nasi lokalni politycy nie dopilnowali aby coś takiego powstało w Policach. Ale to jest tylko kolejny dowód na to, jak niewiele w Warszawie znaczą.
2018-10-30 23:33:14

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie