Kilkadziesiąt sal laboratoryjnych znajduje się w nowym Centrum Badawczo-Rozwojowym w Tarnowie. Nowe technologie i produkty będzie w nim opracowywać i wdrażać Grupa Azoty, m.in. na rzecz należących do niej Zakładów Chemicznych Police.
- To ogromna radość, że polskie firmy tworzą takie centra jak to: nowoczesne, innowacyjne i wspierające rozwój polskich produktów przyszłości. Oby działania w kierunku innowacyjnej, współczesnej polskiej chemii doprowadziły nas do rozwoju polskiego przemysłu chemicznego XXI wieku, który będzie produkował, badał oraz wytwarzał najbardziej innowacyjne chemiczne produkty na świecie - powiedział podczas uroczystego otwarcia Centrum premier Mateusz Morawiecki.
Otwarte w poniedziałek (29 października) CBR składa się m.in. z: laboratoriów - produktów nieorganicznych (29 sal laboratoryjnych i jednostek specjalistycznych; główne jednostki specjalistyczne: FTiR, DSC-TG, ASA, UV-VIS, RTG, mikroskopu elektronowego) i produktów organicznych (17 sal i jednostek specjalistycznych, np. chromatografii gazowej oraz cieczowej), archiwa do przechowywania próbek, hali półtechnik.
- Jednym z podstawowych celów, którym kierowała się Grupa Azoty, rozpoczynając realizację projektu budowy Centrum Badawczo-Rozwojowego, było zwiększenie potencjału kadrowego w obszarze badań, rozwoju i innowacji. Bo sama nowoczesność obiektu i wyposażenie na światowym poziomie to za mało. Potrzebny jest jeszcze intelektualny potencjał pracujących w nim ludzi - powiedziała Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii. - Dziś można śmiało powiedzieć, że ten cel już został osiągnięty. Grupa Azoty skompletowała zespół, który tworzą znakomici profesjonaliści, w tym liczne grono osób posiadających stopnie naukowe.
Satysfakcji z nowej placówki nie krył dr Wojciech Wardacki, prezes Grupy Azoty:
- Wpisujemy się w ten sposób w przyjętą przez polski rząd, a kluczową dla przyszłości polskiej gospodarki „Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020”. Nasze działanie w szczególny sposób koresponduje ze słowami pana premiera wskazującymi, że połączenie świata nauki, badań i wdrożeń ze środowiskami biznesu, pozwoli na nową jakość i wyższą rentowność całej gospodarki.
Prezes Wardacki podkreślił: – Konsolidacja w ramach Grupy Azoty przynosi korzyści w wielu obszarach, również w zakresie badań, rozwoju i innowacji. Dlatego również i w tym aspekcie działamy organicznie, prowadząc projekty zarówno na poziomie korporacyjnym, jak i w poszczególnych spółkach. Aktualnie w całej Grupie kapitałowej prowadzimy 66 projektów badawczych i 26 projektów rozwojowych, z czego prawie 40 procent realizowanych jest właśnie w Tarnowie.
Centrum Badawczo-Rozwojowe wyróżnia hala półtechnik. Będą w niej testowane, w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, technologie opracowane wcześniej w skali laboratoryjnej. Ma to pozwolić w nieodległym czasie na "dywersyfikację produktową Grupy Azoty w kierunku wysokomarżowych, niskotonażowych produktów".
(k)
Na zdjęciu: Premier Mateusz Morawiecki, prezes Grupy Azoty dr Wojciech Wardacki (trzeci z lewej) i wiceprezes zarządu spółki Grzegorz Kądzielawski podczas uroczystości otwarcia Centrum Badawczo-Rozwojowego Grupy Azoty SA w Tarnowie.
Fot. PAP/Paweł Topolski