W ciągu ostatniej dekady szczeciński Drobimex zwiększył miesięczną produkcję mięsa drobiowego grubo ponaddwukrotnie. Natomiast miesięczna produkcja wędlin wrosła aż 10-krotnie. 80 procent produkcji jest eksportowane nie tylko do krajów europejskich, ale także do Azji i Afryki.
Obecnie produkty firmy Drobimex sprzedawane są już w ponad 30 krajach. Stale rośnie również sprzedaż jej wyrobów na krajowym rynku. W ostatniej dekadzie firma podwoiła produkcję dzięki rozbudowie i modernizacji swoich zakładów, na co przeznaczono ponad 65 mln euro.
Polska jest największym producentem mięsa drobiowego w Unii Europejskiej. Według szacunków Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w 2019 roku krajowa produkcja drobiu zwiększy się o kolejne 8,5 proc., a sprzedaż zagraniczna wzrośnie o ok. 10 proc. i stanowić będzie prawie 44 proc. produkcji.
W minionych 10 latach Drobimex podwoił produkcję wyrobów. Dzięki wielomilionowej inwestycji w najnowocześniejsze w Europie linie technologiczne produkcja mięsa w szczecińskim zakładzie wzrosła z ponad 153 tysięcy ton miesięcznie w 2009 r. do prawie 384 tys. t w 2019 roku. Z kolei produkcję wędlin zwiększono z 30 do 300 ton miesięcznie dzięki wyposażeniu goleniowskiego zakładu w nowoczesną linię plasterkowania i pakowania wędlin, której koszt wyniósł ponad 5 mln euro.
Eksport na rynki zagraniczne wynosi już ok. 80 proc. obrotów firmy.
– Część naszych wyrobów sprzedawana jest na rynkach Unii Europejskiej, jednak sukcesywnie zwiększamy też eksport do krajów spoza UE – mówi Klaus Roppel, prezes firmy Drobimex. – W tej chwili są to 23 państwa w Azji i Afryce. Jesteśmy też w trakcie uzyskiwania pozwoleń na eksport do Singapuru, na Kubę czy do Chin.
Obecnie Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej i jednym z pięciu na świecie dopuszczonych do eksportu drobiu do Chin.
Według prezesa Roppela ponowne otwarcie rynku chińskiego na polski drób jest ogromną szansą dla krajowej branży drobiarskiej.
– Kurze łapki, będące przysmakiem chińskich konsumentów, są w Państwie Środka tak cenionym produktem, że ich cena jest porównywalna do ceny piersi kurczaka na naszym rynku – wyjaśnia.
Jakość szczecińskich wyrobów potwierdzają liczne certyfikaty, m.in. uznawany na całym świecie certyfikat BRC oraz bardzo ceniony w Unii Europejskiej certyfikat QS gwarantujący bezpieczeństwo żywności i pasz.
– Pod względem jakości spełniamy wszystkie wymogi polskie i europejskie. Audyty wykonywane przez ekspertów na potrzeby certyfikacji potwierdzają najwyższą jakość każdego etapu wytwarzania drobiu – od wylęgu i hodowców po produkcję i transport – dodaje prezes Drobimeksu.
W UE odbiorcami szczecińskiego drobiu i przetworów są m.in.: Niemcy, Holandia, Bułgaria, Słowacja, Hiszpania, Anglia, Irlandia, Dania, Austria, Malta czy Litwa. Poza Unią to m.in.: RPA, Kongo, Serbia, Kuwejt, Azerbejdżan, Mozambik, Ghana, wyspa Reunion i Seszele.
Przedsiębiorstwo jest także jednym z największych pracodawców w regionie, który zatrudnia obecnie ok. 800 osób. Unowocześnianie i rozwój firmy Drobimex to największa inwestycja grupy kapitałowej PHW poza granicami Niemiec.
(isz)
Fot. Drobimex