niedziela, 20 maja 2018.
Strona główna > Gospodarka > Kto zarabia na złocie?

Kto zarabia na złocie? [FILM]

Kto zarabia na złocie?
Data publikacji: 2016-10-29 08:23
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 1645 166970

Ok. 800 ton – tyle według danych Światowej Rady Złota wynosiło w drugim kwartale wydobycie złota. W tym samym czasie dostawy do producentów złota wyniosły ok. 1200 ton. To jest więcej o 10 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. Jednym z regionów z ogromnym potencjałem wydobywczym jest Afryka. To część świata, w której polskie firmy radzą sobie coraz lepiej. Pierwsze kroki w Afryce stawia lider polskiego rynku złota inwestycyjnego  – Grupa Goldenmark. Wartość  złota, które zostanie kupione przez spółkę w Senegalu w ciągu najbliższych 3 lat  może wynieść nawet 350 mln zł. Natomiast najwięksi gracze na rynku wstrzymują projekty.

- Obecnie najwięksi gracze, najwięksi producenci złota wstrzymują rozwój projektów, przykładem może być Barrick Gold. Od początku roku jego akcje gwałtownie szły do góry. Zainteresował się nimi George Soros, który zainwestował 260 mln dolarów – mówi Paweł Drążek wiceprezes Goldenmark SA i dodaje. – Najwięksi inwestorzy zrealizowali zyski w lipcu i sierpniu, kiedy cena złota była na wysokim poziomie.

Dzisiaj mamy taki okres, w którym najwięksi gracze wstrzymują inwestycje – zauważa ekspert. Ten czas wykorzystują mniejsze projekty wydobywcze. – Dzisiaj jest czas dla mniejszych projektów. Mówiąc o mniejszych mam na myśli 1,5 tony złota w skali roku. Tych małych projektów jest dużo. Oni mają niższe koszty i przy obecnej cenie złota są to projekty bardziej opłacalne – wyjaśnia Paweł Drążek.

Takim miejscem gdzie panuje gorączka złota jest Afryka Zachodnia. Natomiast Polski rynek złota od kilku lat przeżywa dynamiczny rozwój. Dziś szacowany jest na ok. 6-7 ton kruszcu sprzedawanego w ciągu roku. To wciąż niewiele w porównaniu np. z Niemcami, gdzie sprzedaje się 120 ton królewskiego kruszcu rocznie, ale nawet 30 procentowy, roczny wzrost polskiego rynku może robić wrażenie.

Polscy dystrybutorzy w poszukiwaniu ścieżek rozwoju sięgają po różne scenariusze. Grupa Goldenmark zdecydowała się na poszukiwania nowych źródeł dostaw i rozwój międzynarodowy. Firma postawiła na najbardziej stabilny kraj w regionie Afryki Zachodniej – Senegal. Wspólnie z senegalskim rządem powołała do życia spółkę, która w ciągu trzech lat ma stworzyć nowoczesne zachodnioafrykańskie centrum złota, które ma weryfikować i certyfikować złoto eksportowane z Senegalu oraz innych krajów regionu.

Źródło: newsrm.tv

Komentarze

Kto zarabia na zlocie ?
Zorientowani w temacie... oraz cwaniaki ! Gdzie o Icku z Panem Rapapu... juz nie wspomne !!
2016-10-31 00:11:46

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy