środa, 20 czerwca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Kolejowa koncentracja

Kolejowa koncentracja

Kolejowa koncentracja
Data publikacji: 2016-12-30 19:34
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 2143 192376

Grupa Kapitałowa OT Logistics wzmacnia działalność kolejową. Przejmuje STK SA we Wrocławiu i obejmuje 80 proc. akcji Kolei Bałtyckiej SA ze Szczecina.

Cenę za 100 proc. akcji STK SA ustalono na 35,5 mln zł, zaś pakiet 80 proc. walorów Kolei Bałtyckiej SA wyceniony został na 3,4 mln zł. Transakcja ma łączną wartość ok. 39 mln zł. Obie kolejowe firmy należały do STK Group sp. z o.o. w Warszawie, której właścicielem jest Jarpid Investment.

Jednocześnie STK Group obejmuje akcje (cena nabycia 32 zł za jedną) OT Logistics z siedzibą w Szczecinie . Rozliczane są również wzajemne wierzytelności. Transakcja ma zatem charakter bezgotówkowy. STK Group będzie dysponować 5,31 proc. akcji w kapitale zakładowym OT Logistics.

- Chcemy, by transport kolejowy odgrywał większą rolę w transporcie towarów masowych i stanowił rosnące uzupełnienie w przypadku towarów dostarczanych do portów naszej Grupy Kapitałowej - mówi Zbigniew Nowik, prezes OT Logistics. - Liczymy, że synergie wynikające z przejęcia grupy kolejowej wzmocnią naszą ofertę dla klientów, co następnie przełoży się na wzrost naszych udziałów rynkowych i rentowności z działalności transportowej. Rozwój transportu kolejowego jest jednym z elementów naszej strategii.

Grupa kapitałowa OT Logistics (dawniej Odratrans) jest największym operatorem portowym w Polsce oraz liderem w transporcie wodnym śródlądowym. Skupia też firmy wyspecjalizowane w transporcie drogowym, kolejowym, a także spedycji i logistyce. Jest największym branżowym udziałowcem portu morskiego Luka Rijeka w Chorwacji. Akcje OT Logistics są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

STK SA i Kolej Bałtycka SA zajmują się przewozami towarów i obsługą bocznic. Specjalizują się w transporcie ładunków ponadgabarytowych, paliw i materiałów chemicznych. Głównymi ich klientami są największe zakłady branży paliwowej, energetycznej i ciepłowniczej. Roczne obroty obu spółek z działalności kolejowej wynoszą ok. 80 mln zł.

Przypomnijmy, że pierwszy pociąg Kolej Bałtycka uruchomiła w maju 2004 roku, w relacji Stendell - Szczecin Gumieńce - Stobno. Została założona przez Heavy Haul Power International i Port Handlowy Świnoujście, który notabene od 2008 r. należy do OT Logistics (OT Port Świnoujście). Jej współdziałanie w grupie HHPI zakończyło się w 2009 r. Obecnie szczecińska spółka ma wyłącznie polski kapitał.

(mag)

Fot.: Kolej Bałtycka

Na zdjęciu: Kolej Bałtycka zajmuje się przewozami towarów, obsługą bocznic oraz pociągów na granicy Niemiec.

 

 

 

 

 

 

Komentarze

Kalafior
Dziwne, ze prywatni przewoznicy sie rozwijaja, a nasze PKP wrecz przeciwnie. Ale to chyba wina tego ze na PKP wiecej jest zwiazkowcow niz maszynistow, konduktorow czy dyzurnych ruch razem wzietych.
2017-01-03 13:01:34

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy