piątek, 10 lipca 2020.
Strona główna > Gospodarka > OT Logistics umacnia się na Bałkanach

OT Logistics umacnia się na Bałkanach

OT Logistics umacnia się na Bałkanach
Data publikacji: 2016-12-27 22:12
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 2107 191055

Szczecińska firma OT Logistics złożyła jedyną ofertę na zakup 30 procent akcji spółki Luka Bar a.d. Bar. Po pozytywnej ocenie wyniku przetargu zacznie negocjować ze skarbem państwa w Czarnogórze umowę na wyłączne zarządzanie portem oraz przejęcie kontroli operacyjnej i finansowej.

Grupa kapitałowa OT Logistics z siedzibą w Szczecinie jest największym operatorem portowym w Polsce i na południowym Bałtyku oraz czołowym w wodnym transporcie śródlądowym. Skupia też spółki wyspecjalizowane w transporcie drogowym, kolejowym, a także spedycji i logistyce. Jest również największym branżowym udziałowcem portu morskiego Luka Rijeka w Chorwacji.

Natomiast Luka Bar jest spółką zajmującą się przeładunkami portowymi, a także magazynowaniem i składowaniem wszystkich typów towarów. Czarnogórski port ma dobrą lokalizację i połączenie z siecią kolejową oraz
drogową. To oraz umiejscowienie w korytarzu Bałtyk-Adriatyk sprawia, że jest ważnym ogniwem łańcucha transportu intermodalnego. Możliwości przeładunkowe portu to ok. 5 mln ton rocznie. Przychody ze sprzedaży za rok 2015 wyniosły ok. 8,5 mln euro, a EBITDA (zysk przed odsetkami, podatkami i amortyzacją) ok. 1,8 mln euro.
OT Logistics SA wzięła udział w przetargu na sprzedaż w ramach prywatyzacji 30 proc. akcji spółki Luka Bar, a także - przy spełnieniu określonych warunków- przeniesienie uprawnień zarządu portem. Zaproponowała nabycie papierów wartościowych za 7,1 mln
euro, a także program inwestycyjny (wyłożenie na inwestycje w ciągu 3 lat od zakupu akcji  17,1 mln euro).

Okazało się, że OT Logistics złożyła jedyną ofertę. Po pozytywnej ocenie formalnej zacznie negocjować z czarnogórskim skarbem państwa umowę na wyłączne zarządzanie portem w Barze oraz przejęcie kontroli operacyjnej i finansowej. Zakup akcji Luka Bar ma umożliwić jej zdobycie pozycji lidera w obsłudze produktów rolnych w basenie Morza Bałtyckiego i Adriatyku.

(mag)

Na zdjęciu: Port w Barze

Fot. Luka Bar

 

Komentarze

Mirek
Bardzo dobra wiadomość. Czy Szczecin odniesie z tego jakąś korzyść?
2016-12-28 09:56:19
Przedsiębiorczość
Fajnie, że w Szczecinie są tak prężne firmy, które zaczynały od niczego - ktoś po ukończeniu studiów kupuje jedną barkę, potem bierze kredyt na inne i buduje imperium.
2016-12-28 08:31:47

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie