środa, 18 lipca 2018.
Strona główna > Gospodarka > OT Logistics umacnia się na Bałkanach

OT Logistics umacnia się na Bałkanach

OT Logistics umacnia się na Bałkanach
Data publikacji: 2016-12-27 22:12
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 1722 191055

Szczecińska firma OT Logistics złożyła jedyną ofertę na zakup 30 procent akcji spółki Luka Bar a.d. Bar. Po pozytywnej ocenie wyniku przetargu zacznie negocjować ze skarbem państwa w Czarnogórze umowę na wyłączne zarządzanie portem oraz przejęcie kontroli operacyjnej i finansowej.

Grupa kapitałowa OT Logistics z siedzibą w Szczecinie jest największym operatorem portowym w Polsce i na południowym Bałtyku oraz czołowym w wodnym transporcie śródlądowym. Skupia też spółki wyspecjalizowane w transporcie drogowym, kolejowym, a także spedycji i logistyce. Jest również największym branżowym udziałowcem portu morskiego Luka Rijeka w Chorwacji.

Natomiast Luka Bar jest spółką zajmującą się przeładunkami portowymi, a także magazynowaniem i składowaniem wszystkich typów towarów. Czarnogórski port ma dobrą lokalizację i połączenie z siecią kolejową oraz
drogową. To oraz umiejscowienie w korytarzu Bałtyk-Adriatyk sprawia, że jest ważnym ogniwem łańcucha transportu intermodalnego. Możliwości przeładunkowe portu to ok. 5 mln ton rocznie. Przychody ze sprzedaży za rok 2015 wyniosły ok. 8,5 mln euro, a EBITDA (zysk przed odsetkami, podatkami i amortyzacją) ok. 1,8 mln euro.
OT Logistics SA wzięła udział w przetargu na sprzedaż w ramach prywatyzacji 30 proc. akcji spółki Luka Bar, a także - przy spełnieniu określonych warunków- przeniesienie uprawnień zarządu portem. Zaproponowała nabycie papierów wartościowych za 7,1 mln
euro, a także program inwestycyjny (wyłożenie na inwestycje w ciągu 3 lat od zakupu akcji  17,1 mln euro).

Okazało się, że OT Logistics złożyła jedyną ofertę. Po pozytywnej ocenie formalnej zacznie negocjować z czarnogórskim skarbem państwa umowę na wyłączne zarządzanie portem w Barze oraz przejęcie kontroli operacyjnej i finansowej. Zakup akcji Luka Bar ma umożliwić jej zdobycie pozycji lidera w obsłudze produktów rolnych w basenie Morza Bałtyckiego i Adriatyku.

(mag)

Na zdjęciu: Port w Barze

Fot. Luka Bar

 

Komentarze

Mirek
Bardzo dobra wiadomość. Czy Szczecin odniesie z tego jakąś korzyść?
2016-12-28 09:56:19
Przedsiębiorczość
Fajnie, że w Szczecinie są tak prężne firmy, które zaczynały od niczego - ktoś po ukończeniu studiów kupuje jedną barkę, potem bierze kredyt na inne i buduje imperium.
2016-12-28 08:31:47

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy