czwartek, 19 lipca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Kolejny statek z gazem zawinie do Świnoujścia

Kolejny statek z gazem zawinie do Świnoujścia

Kolejny statek z gazem zawinie do Świnoujścia
Data publikacji: 2016-08-06 13:42
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 2117 147138

- W niedzielę, 7 sierpnia br., spodziewana jest kolejna dostawa skroplonego gazu ziemnego do Świnoujścia. To już szósty metanowiec, jaki zobaczymy w tutejszym terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego - informuje Tomasz Pietrasieński, rzecznik prasowy spółki Gaz-System. - Podczas tygodni wakacyjnych te ponad 300-metrowe statki są prawdziwą atrakcją.  

Tym razem z Kataru przypłynie jednostka o nazwie Al Gattara. Statek o długości 315 metrów i szerokości 50 metrów dostarczy około 211 tysięcy metrów sześciennych skroplonego gazu. W Świnoujściu powinien pojawić się w niedzielę w godzinach porannych.

- Statki wpływające do gazoportu stały się nie lada atrakcją w świnoujskim kurorcie – mówi Piotr Piwowarczyk, Prezes Świnoujskiej Organizacji Turystycznej. Doskonale je widać z falochronu zachodniego, który zlokalizowany jest przy głównej części plaży, czyli na wyspie Uznam. Pasjonaci marynistyki obserwują je też ze świnoujskiej latarni morskiej – najwyższej na polskim wybrzeżu, skąd rozciąga się piękny widok na Terminal LNG i niemalże całą Zatokę Pomorską.

Al Gattara to już szósty statek, jaki przypłynie z LNG. Ładunek z dwóch pierwszych był przeznaczony do schłodzenia i rozruchu instalacji. Kolejne to dostawy komercyjne, w tym jedna zamówiona na zasadzie spotowej, czyli zakontraktowana na warunkach określonych w krótkoterminowej umowie regazyfikacji.

- Dostarczony surowiec jest najpierw regazyfikowany, czyli poddawany procesowi zmiany stanu skupienia z płynnej na lotną, a następnie przekazany do krajowego systemu przesyłowego w ilości ponad 126 mln metrów sześc. naturalnego gazu ziemnego. Gaz po sprawdzeniu na stacji pomiarowej kierowany jest  bezpośrednio do gazociągu  Świnoujście–Szczecin, skąd następnie jest przesyłany do pozostałej infrastruktury przesyłowej Gaz-System S.A. i dalej do klientów - tłumaczy T. Pietrasieński.

(b)

Fot. Dariusz GORAJSKI (arch.)

 

 

Komentarze

Tak tak
To nie będzie szósty statek bo statków było trzy: Al Nuaman, Arctic Princess i teraz Al Gattara. Czyli sześć dostaw, ale trzy statki.
2016-08-06 23:55:37

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy