Sobota 02 lipca 2022r. 
REKLAMA

Kolejny statek z gazem zawinie do Świnoujścia

Data publikacji: 2016-08-06 13:42
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Kolejny statek z gazem zawinie do Świnoujścia
 

- W niedzielę, 7 sierpnia br., spodziewana jest kolejna dostawa skroplonego gazu ziemnego do Świnoujścia. To już szósty metanowiec, jaki zobaczymy w tutejszym terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego - informuje Tomasz Pietrasieński, rzecznik prasowy spółki Gaz-System. - Podczas tygodni wakacyjnych te ponad 300-metrowe statki są prawdziwą atrakcją.  

Tym razem z Kataru przypłynie jednostka o nazwie Al Gattara. Statek o długości 315 metrów i szerokości 50 metrów dostarczy około 211 tysięcy metrów sześciennych skroplonego gazu. W Świnoujściu powinien pojawić się w niedzielę w godzinach porannych.

- Statki wpływające do gazoportu stały się nie lada atrakcją w świnoujskim kurorcie – mówi Piotr Piwowarczyk, Prezes Świnoujskiej Organizacji Turystycznej. Doskonale je widać z falochronu zachodniego, który zlokalizowany jest przy głównej części plaży, czyli na wyspie Uznam. Pasjonaci marynistyki obserwują je też ze świnoujskiej latarni morskiej – najwyższej na polskim wybrzeżu, skąd rozciąga się piękny widok na Terminal LNG i niemalże całą Zatokę Pomorską.

Al Gattara to już szósty statek, jaki przypłynie z LNG. Ładunek z dwóch pierwszych był przeznaczony do schłodzenia i rozruchu instalacji. Kolejne to dostawy komercyjne, w tym jedna zamówiona na zasadzie spotowej, czyli zakontraktowana na warunkach określonych w krótkoterminowej umowie regazyfikacji.

- Dostarczony surowiec jest najpierw regazyfikowany, czyli poddawany procesowi zmiany stanu skupienia z płynnej na lotną, a następnie przekazany do krajowego systemu przesyłowego w ilości ponad 126 mln metrów sześc. naturalnego gazu ziemnego. Gaz po sprawdzeniu na stacji pomiarowej kierowany jest  bezpośrednio do gazociągu  Świnoujście–Szczecin, skąd następnie jest przesyłany do pozostałej infrastruktury przesyłowej Gaz-System S.A. i dalej do klientów - tłumaczy T. Pietrasieński.

(b)

Fot. Dariusz GORAJSKI (arch.)

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Tak tak
2016-08-06 23:55:37
To nie będzie szósty statek bo statków było trzy: Al Nuaman, Arctic Princess i teraz Al Gattara. Czyli sześć dostaw, ale trzy statki.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA