wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Klient zapłaci

Klient zapłaci

Klient zapłaci
Data publikacji: 2016-01-07 13:11
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 1208 89679

Zgodnie z poselskim projektem ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych dodatkowym obciążeniem mają zostać objęte banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe oraz zakłady ubezpieczeń i reasekuracji, jeśli ich aktywa przekraczają 4 mld zł. Według Konfederacji Lewiatan za te zmiany zapłacą m.in. klienci.


- Poniosą wyższe koszty kredytów, usług finansowych i ubezpieczeniowych, a także konsekwencje ograniczenia dostępu do kredytów ze względu na zmniejszenie się zdolności instytucji finansowych do ich udzielania - komentuje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Lewiatana. - Negatywny efekt wprowadzenia podatku od instytucji finansowych będzie zatem podwójny: zmniejszy się dostęp do kredytów i staną się one droższe. Droższe mogą się stać  także produkty ubezpieczeniowe. A pośrednio także produkty leasingowe. Taki scenariusz można przewidywać m.in. na podstawie silnego osłabienia akcji kredytowej i podniesienia jej kosztów dla klientów na Węgrzech po wprowadzeniu tam dodatkowego podatku dla instytucji finansowych.

Według Lewiatana należy się też spodziewać spadku oprocentowania depozytów, wzrostu kosztów kredytów dla osób fizycznych, a także dla firm z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, a jednocześnie utrzymania warunków kredytowania dla korporacji.

- Wprowadzenie dodatkowego podatku od instytucji finansowych odbije się negatywnie na zdolności polskiej gospodarki do rozwoju poprzez ograniczenie dostępu do finansowania dla mniejszych podmiotów, a także zmniejszenie skłonności Polaków do oszczędzania - twierdzi Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek. - Warto, aby ustawodawcy o tym wiedzieli. Czy wezmą to pod uwagę, to już odrębna sprawa. Tym bardziej, że Polacy chcą nałożenia podatku na banki. Wskazują na to wyniki sondażu przeprowadzonego przez jedną z gazet: 41 proc. poparcia wobec 19 proc. uważających to za zły pomysł. 

(jps)

Komentarze

zbyszek
Konfederacja LEWIATAN i wszystko jasne
2016-01-08 11:46:52
Popieram podatek bankowy!
Śmieszne są te wywody Lewiatana. Wynika z nich, żeby skłonić obce przecież banki do finansowania polskich przedsiębiorstw (małe i średnie, korporacji polskich raczej nie mamy) należało by im jeszcze obniżyć podatki. Oficjalne zyski w wysokości 15 miliardów rocznie, które wywożą, to im za mało, żeby finansować polskie przedsiębiorstwa. Śmieszne! A ten argument, że ludzi pozbawi się kredytu, jakby kredyt to było rozwiązanie ich problemów... kogoś nie stać na zakup za 1zł, a według Lewiatana i banków ma mu być lepiej jak kupi za 1,20zł ( złotówka na towar i 0,20zł odsetek i prowizji dla banku). Śmieszne!
2016-01-07 22:03:08
Banksters
Pretensje należy mieć wyłącznie do banków, które zyski zostawiają dla siebie i swoich mocodawców, w większości poza granicami Polski, więc aby nie uszczuplić swojej kasy, pieniądze pozyskają od klientów. Czyli nie dość, że oprocentowanie jest żałosne (szumne reklamowanie 2% i to w skali powyżej roku, a także bajońskie opłaty za prowadzenie konta i każdy przelew - nawet powyżej 2 złotych), to jeszcze teraz będą się mścić na klientach. Powodzenia dla bankierów.
2016-01-07 13:19:16

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy