piątek, 24 stycznia 2020.
Strona główna > Gospodarka > Podatek zapłacą klienci

Podatek zapłacą klienci

Podatek zapłacą klienci
Data publikacji: 2015-12-18 13:41
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 1841 63471

Poselski projekt ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych wszedł pod obrady Sejmu. Dodatkowym podatkiem (od aktywów) mają zostać objęte banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe oraz zakłady ubezpieczeń i reasekuracji jeśli ich aktywa przekraczają 4 mld zł.

Paweł Skotnicki, ekspert ZPPZ Lewiatan ds. ubezpieczeń i finansów osobistych: Koszt związany z podatkiem od instytucji finansowych poniosą klienci banków i zakładów ubezpieczeniowych. Podniesione zostaną koszty kredytów, usług finansowych i ubezpieczeniowych. Większe będą także ograniczenia dostępu do kredytów ze względu na zmniejszenie się zdolności instytucji finansowych do ich udzielania. Negatywny efekt wprowadzenia podatku od instytucji finansowych będzie więc podwójny: zmniejszy się dostęp do kredytów i staną się one droższe. Co za tym idzie, droższe staną się produkty ubezpieczeniowe. A w konsekwencji także produkty leasingowe.

Maciej Borowy, Wiceprezes Zarządu ZPPZ Lewiatan: Można się spodziewać spadku oprocentowania depozytów, wzrostu kosztów kredytów dla osób fizycznych, a także dla firm z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, a jednocześnie utrzymania warunków kredytowania dla korporacji. Sądzę, że wprowadzenie dodatkowego podatku od instytucji finansowych będzie miało negatywne konsekwencje w zakresie zdolności polskiej gospodarki do rozwoju. Wszystko to przez ograniczenie dostępu do finansowania dla mniejszych podmiotów, a także zmniejszenie skłonności Polaków do oszczędzania. Ustawodawca powinien mieć tego świadomość.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie