Od 1 października 2022 roku w myjniach samochodowych muszą być zainstalowane kasy fiskalne. Nowy termin został przesunięty z 1 lipca br. Odroczenie nie wyklucza wcześniejszego zainstalowania kas rejestrujących.
Myjnie samochodowe od 1 października będą musiały ewidencjonować usługi na kasach fiskalnych i wydawać klientom paragony. Dotyczy to mycia, czyszczenia samochodów i innych podobnych usług, w tym przy użyciu urządzeń obsługiwanych przez klienta.
Przesunięcie terminu (z planowanego wcześniej 1 lipca) było spełnieniem oczekiwań przedsiębiorców sygnalizujących trudności z instalacją urządzeń fiskalnych, wywołane m.in. zerwanymi łańcuchami dostaw.
W rozporządzeniu ministra fnansów z 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących obowiązkiem ewidencji objęto myjnie samochodowe. Konieczne będzie więc zainstalowanie kas fiskalnych również w myjniach bezobsługowych.
Klienci myjni bezobsługowych sami nie rejestrują płatności w kasie fiskalnej. Dlatego rozporządzenie ministra rozwoju, pracy i technologii z 12 września 2021 roku w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących zawiera przepisy regulujące tę kwestię.
– Obowiązkowa kasa fiskalna dla myjni bezobsługowych może być uznana za kasę specjalną – wyjaśnia Małgorzata Brzoza, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie. – W rozporządzeniu określono rodzaje urządzeń przeznaczonych do prowadzenia ewidencji szczególnego typu. Do nich odnoszą się specyficzne wymagania techniczne. Wśród nich znaleźć można kasy umieszczane w urządzeniach do automatycznej sprzedaży towarów i usług.
Kasy fiskalne w myjniach bezobsługowych nie muszą posiadać drukarki i nie muszą wydawać paragonu papierowego. Możliwe jest więc zastosowanie e-paragonu lub faktury w postaci elektronicznej.
– Warunkiem jest wyświetlanie klientowi do wglądu wszystkich standardowych pozycji paragonowych przez minimum 30 sekund lub do czasu rozpoczęcia kolejnej sprzedaży – dodaje M. Brzoza.
(ek)