Niedziela, 19 maja 2024 r. 
REKLAMA

Kandydaci rozdają karty na rynku pracy

Data publikacji: 11 września 2022 r. 14:47
Ostatnia aktualizacja: 19 września 2022 r. 09:15
Kandydaci rozdają karty na rynku pracy
Łukasz Sokal, ekspert WSB w Szczecinie w obszarze HR Fot. WSB  

Mogłoby się wydawać, że okres wakacyjny powoduje stagnację na rynku pracy, głównie ze względu na urlopy. Nic bardziej mylnego! Jak się okazuje, procesy rekrutacyjne nie zwolniły w wakacje, o czym decydują sami kandydaci.

Zapotrzebowanie na nowe stanowiska wciąż rośnie. Obecnie to pracodawcy dostosowują się do pracowników, wobec czego znikają obawy, które kiedyś powstrzymywały kandydatów przed poszukiwaniem pracy w okresie wakacyjnym.

Rekrutacja do branży gastronomicznej zaczyna się już w kwietniu, lecz pracowników brakuje nawet w środku sezonu. Sytuacja, w której hotele i restauracje posiadają skompletowaną załogę, należy do rzadkości, szczególnie w miejscowościach turystycznych. Jak zauważają pracownicy działów HR, największym problemem na rynku pracy jest niedosyt kompetentnych kandydatów, zwłaszcza na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie.

– Pod względem rekrutacyjnym borykamy się cały czas z faktem, że jakość kandydatów na rynku nie jest najwyższa – mówi Łukasz Sokal, ekspert WSB w Szczecinie w obszarze HR oraz wykładowca uczelni. – Jeżeli porównamy nasze dane liczbowo, to rok do roku liczba aplikacji na poszczególne stanowiska wzrasta, ale niestety nie idzie to wprost proporcjonalnie do ich jakości. Najczęstszym „błędem” kandydatów w takich przypadkach jest wysyłanie CV na stanowiska, co do których nie spełniają wymagań z ogłoszenia.

Pracownicy działów HR dostrzegają ciekawe zjawisko, które występuje w procesie wdrożenia nowo zatrudnionych osób w okresie wakacyjnym, świadczące o tym, jak bardzo zmienił się rynek pracy w ostatnim czasie. Nierzadko bowiem nowy pracownik ma zaplanowany urlop akurat na początku rozpoczęcia pracy i prosi pracodawcę o uwzględnienie jego wakacyjnych planów.

– Dawniej taka sytuacja byłaby problematyczna dla pracodawców – zaznacza Łukasz Sokal. – Już sama tego typu prośba skłaniała ich do refleksji nad poziomem profesjonalizmu pracownika. Dziś takie sytuacje nie stanowią przeszkody w zatrudnieniu i zazwyczaj spotykają się z aprobatą, pomimo że pracownicy nie mają wystarczającej liczby dni wolnych. Obecny rynek pracownika sprawia, iż kandydat nie musi rezygnować z planów wakacyjnych.

Pracodawcy nie mogą jednak dopuścić do sytuacji, w której urlopy pracowników działów HR w okresie wakacyjnym spowodują zahamowanie procesów rekrutacyjnych. Kluczowe w tej kwestii jest odpowiednie zaplanowanie ewentualnych zastępstw oraz prawidłowe określenie strategii rekrutacyjnej.

– Oczywiście, zdarzają się również nagłe sytuacje, takie jak np. wypowiedzenie umowy przez pracownika, lecz nie mogą one wpływać na ciągłość procesów rekrutacyjnych – podsumowuje ekspert WSB.

Pracodawcy nieustannie prześcigają się w walce o wykwalifikowanych pracowników, wobec czego są coraz bardziej skłonni do ustępstw na rzecz kandydatów do pracy. Intensywne poszukiwania kadry nie ustają nawet w wakacje, dlatego nie warto powstrzymywać się od składania CV właśnie w tym czasie.

(WSB)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Upadek obyczajów
2022-09-19 09:14:26
Czy wzrok myli, czy w uchu jest kolczyk?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA