wtorek, 22 września 2020.
Strona główna > Gospodarka > Kadłub pierwszego lodołamacza gotowy

Kadłub pierwszego lodołamacza gotowy [GALERIA]

Kadłub pierwszego lodołamacza gotowy
Data publikacji: 2019-08-30 18:42
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-25 16:12
Wywietleń: 3213 411487

Odbiorem stalowego kadłuba lodołamacza czołowego oraz jego aluminiowej nadbudówki zakończył się pierwszy etap budowy lodołamacza czołowego dla Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Głównym wykonawcą jest Morska Stocznia Remontowa „Gryfia” w Szczecinie. Zgodnie z umową, zbuduje ona cztery lodołamacze dla gdańskiego RZGW: jeden czołowy i trzy liniowe, które będą w służbie Wód Polskich na dolnym odcinku Wisły. 

Uroczyste podpisanie protokołu zakończenia budowy kadłuba stalowego lodołamacza czołowego oraz jego aluminiowej nadbudówki odbyło się w piątek (30 sierpnia) na terenie Stoczni Szczecińskiej. Wraz z kadłubem przekazano kluczowe maszyny i urządzenia, takie jak: silnik główny z przekładnią, urządzenia kotwiczne oraz pompy i sprężarki powietrza. Dalsza budowa lodołamacza będzie prowadzona w hali produkcyjnej, co pozwoli zabezpieczyć się przed ewentualnymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi w okresie jesienno-zimowym. 

– Dzisiejsza uroczystość to bardzo ważne wydarzenie dla Wód Polskich, szczególnie dla regionu wodnego w Gdańsku – mówiła Aleksandra Bodnar, dyrektor RZGW Gdańsk, która podpisała wspomniany protokół. – Kończymy bardzo ważny i bardzo trudny, nie ukrywam, skomplikowany etap realizacji pierwszej z czterech jednostek, które zasilą flotę lodołamaczy operującej na odcinku dolnej Wisły, administrowanym przez RZGW w Gdańsku.

Jak dodała, będą to jednostki nowoczesne, wyspecjalizowane w lodołamaniu, ale też mogące pełnić inne funkcje (holownicze, ratunkowe i w zakresie prac na drogach wodnych).

– To jest duży sukces konstruktorski i budowniczy – podkreśliła A. Bodnar.

Dziękowała projektantom, monterom, spawaczom stoczniowym, nadzorowi technicznemu – ze strony wykonawcy i Wód Polskich oraz inżynierowi kontraktu.

– „Gryfia” wraca do swoich starych kompetencji – zaznaczył Artur Trzeciakowski, prezes MSR „Gryfia". – Jako stocznia remontowa kiedyś właściwie co roku oddawała jednostkę tej wielkości. Niestety, przez ostatnie lata ta kompetencja zaniknęła. Dzisiaj to odbudowujemy.

Wyjaśnił, że projekt „rodził się w bólach”, gdyż potrzebne były pieniądze.

– Od momentu, kiedy uruchomiono finansowanie, gdy „Gryfia” przy wsparciu właściciela pozyskała finansowanie na budowę tych jednostek, kontrakt ruszył do przodu – powiedział.

Obecny na uroczystości Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, stwierdził, że ta mała jednostka to wielki krok dla „Gryfii”.

– To jest rozpoznanie bojem budowy statku przez stocznię „Gryfia” we współpracy ze Stocznią Szczecińską – podsumował Paweł Brzezicki, prezes Funduszu Rozwoju Spółek, będącego właścicielem obu stoczni. – Procedury wypracowane w czasie budowy tego lodołamacza przechodzą jako procedury robocze do budowy serii ro-paxów.

Lodołamacz będzie się nazywać „Puma” i taki napis na burcie odsłonili: minister Gróbarczyk, Przemysław Daca – prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz prezes Brzezicki.

– Sukcesywnie budujemy renomę i sprzęt PGW Wody Polskie – powiedział P. Daca. – Szczególnie się cieszę, że możemy również wspomóc polski przemysł, cieszę się, że te lodołamacze są budowane przez polskie przedsiębiorstwo, tutaj w Szczecinie.

Umowa pomiędzy „Gryfią” a gdańskim RZGW została zawarta we wrześniu 2017 r. Szczecińska remontówka wygrała przetarg na budowę czterech lodołamaczy: trzech liniowych i jednego czołowego. Zaoferowała cenę nieco ponad 70 mln zł. W październiku ub. roku oficjalnie rozpoczęto produkcję – cięciem blach przeznaczonych na pierwszą sekcję lodołamacza czołowego (służącego do rozbijania zatorów lodowych i wyłamywania rynien w pokrywie lodowej).

Budowa współfinansowana jest z Funduszu Spójności w ramach programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 i odbywa się w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Poziom dofinansowania UE wynosi 85 proc.

Najpierw powstaną dwa prototypowe lodołamacze – czołowy i liniowy. W kolejnym etapie zbudowane będą dwa seryjne lodołamacze liniowe. Termin ukończenia prac to listopad 2021 roku.

Elżbieta KUBOWSKA

Fot. Ryszard PAKIESER

Kadłub pierwszego lodołamacza gotowy Kadłub pierwszego lodołamacza gotowy Kadłub pierwszego lodołamacza gotowy Kadłub pierwszego lodołamacza gotowy Kadłub pierwszego lodołamacza gotowy Kadłub pierwszego lodołamacza gotowy Kadłub pierwszego lodołamacza gotowy Kadłub pierwszego lodołamacza gotowy Kadłub pierwszego lodołamacza gotowy Kadłub pierwszego lodołamacza gotowy Kadłub pierwszego lodołamacza gotowy Kadłub pierwszego lodołamacza gotowy Kadłub pierwszego lodołamacza gotowy Kadłub pierwszego lodołamacza gotowy Kadłub pierwszego lodołamacza gotowy Kadłub pierwszego lodołamacza gotowy Kadłub pierwszego lodołamacza gotowy Kadłub pierwszego lodołamacza gotowy Kadłub pierwszego lodołamacza gotowy Kadłub pierwszego lodołamacza gotowy

Komentarze

Quistorp
Żenada!!!. Dzisiaj wieczorem stacja telewizyjna "zza krzaka" TTV, pokazała urywki tego spektaklu. Tam gdzie nie było spoin, pod otworem kotwicznym, odrywano srebrną taśmę samoprzylepną, i pokazano. dodatkowo nadbudówki są tylko "poheftowane", sczepiane punktowo!! Zamiast rozbijania szampana, było odsłanianie ,kawałkiem niebieskiej pałatki, czy plandeki, która spadła na głowę samemu ministrowi Grubarczykowi. Przysłowiowe jaja jak berety! To całe towarzystwo , biorące udział w tym "paszoł- biznesie" jest całkowicie rozweselone. Stoją jak kabotyni.
2019-09-08 21:14:56
wuj
Dyrektor działu okrętowego PRS twierdzi, że kadłub lodołamacza nie został odebrany, tymczasem na stronie Wody Ppolskie - RZGW Gdańsk wciąż wisi informacja, jakoby: "Zatwierdzenie protokołu zostało potwierdzone wcześniejszymi odbiorami szczelności poszycia kadłuba oraz zgodności z dokumentacją, której dokonali Inspektorzy Wykonawcy, Zamawiającego oraz Towarzystwa Klasyfikacyjnego (PRS)." Jak sądzicie - kto kłamie w sprawie odbiorów technicznych klasyfikatora? http://gdansk.wody.gov.pl/aktualnosci/554-budowa-lodolamaczy-kadlub-z-nadbudowka-juz-gotowy
2019-09-06 14:25:38
Gryf
To jest lodołamacz na miarę pisowskich możliwości.
2019-09-04 01:01:25
sukces
A wielebnego na tych chrzcinach nie było? I chrzestny Brudziński nie dojechał, bo go pewnie w Brukseli zatrzymały ważne sprawy. Ddobrze, że chociaż chrzestna Małgorzata Jacyna przybyła w ramach kampanii do senatu. Ale chyba jako szefowa rady nadzorczej obu stoczni musiała ten sukces firmować.
2019-09-03 11:43:50
teśćpasierba do seniora
- na kit i taśmę to zaczął "Czaskoski" i Hanka, zbudowali kolektor. Za ten "lodołamacz" ktoś beknie, tyle stratnych "punktów procentowych" w "Stettin" nie może być niezauważonych. P.S. - panie senior, "pisdzielcy" jeszcze się uczą, mają jeszcze CZTERY lata aby PO_kazać iż Adrian "może tylko przegrać gdy przejedzie ciężarną zakonnicę", narazie . "jak sobie wygraci.... i dalej ". Taka PO_goda na następne CZTERY lata - zakład?
2019-09-03 09:48:38
senior
tak właśnie budują Polskę kłamstwa i na taśmę ciemny lud /mochery /to kupią
2019-09-02 21:03:16
Romeczek
Oddam moj glos na PIS jesli mi wczesniej obiecaja ze po wyborach zapelnia wiezienia tym calym robactwem.
2019-09-02 17:29:56
do @ latających i innych PO_j..w
- faktyczne, może tak być jak o_PiS_ujecie, ale mamy demokrację (liberalną) i nietety "taką PO_godę"......Ta zmana PO_gody nastąpiła jesienią 2015 i jeszcze PO_trwa (wg mnie) cztery lata od 13 października licząc.....Dla was mam jedyne pytanie; - dlaczego w 2015-tym PO_goda tak się odmieniła?
2019-09-02 09:32:19
Latający holender
Kolejne święto i sukces "białych kołnierzyków". A stępka rdzewieje.
2019-09-01 20:56:44
Prokurator
Kadłub nie jest pospawany, poklejono go taśmą, na którą położono farbę. Osoby które podpisywały dokumenty publicznie poświadczyły nieprawdę. Tym chyba powinna zainteresować się prokuratura, z dziennikarze na pewno.
2019-08-31 19:50:10
😂😂😂
A, wyborcy PiS łykają wszystko, jak pelikany.😋 Bez żadnych refleksji.👀👀
2019-08-31 17:25:10
czerwony Szczecin
kadłub z dykty wszystko to pic na wodę Kadłub posklejali pomalowana taśmą, żeby nie było widać, że jest wciąż niepospawany, a to tylko wierzchołek góry lodowe dlaczego nazywa się puma a nie lew
2019-08-31 17:19:41
Suweren
Kochana władzo, marnujesz okazje do pokazywania się w publikatorach. Ja tu widzę potencjał na co najmniej 8 uroczystości: 1. Odsłonięcie pierwszej litery nazwy jednostki 2. Odsłonięcie drugiej litery nazwy jednostki 3. Odsłonięcie trzeciej litery nazwy jednostki 4. Odsłonięcie całej nazwy 5. Podpisanie protokołu odbioru prawej burty 6. Podpisanie protokołu odbioru lewej burty 7. Podpisanie protokołu odbioru dziobu 8. Podpisanie protokołu odbioru rufy A to tylko na pierwszy rzut oka.
2019-08-31 13:07:30
321
Kadłub posklejali pomalowana taśmą, żeby nie było widać, że jest wciąż niepospawany, a to tylko wierzchołek góry lodowej.Widać nawet, że kadłub nie jest poodprężany i ta piękna farba wkrótce zniknie w ogniu mieszanki tlenu z acetylenem. to jest dramat https://wiesci24.pl/2019/08/31/wielka-kompromitacja-pis-lodolamacz-zbudowany-tasma-klejaca-symbolem-sukcesow-tej-wladzy/?fbclid=IwAR1Yyy-0hg_qHYr7oFHFVkFAN1v0J6vkt_fBgUVeBt1urzZaPoU50rYCDpg
2019-08-31 12:26:31
biss
A jak tam ORP Lublin który stoi sobie na 3? Chyba już z pół roku jest opóźniony, jak nie lepiej.
2019-08-30 19:28:49

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Festiwal Świateł - Berlin 2020

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie