środa, 21 sierpnia 2019.
Strona główna > Gospodarka > Jesienią mają ruszyć prace budowlane przy pogłębieniu toru wodnego Świnoujście-Szczecin

Jesienią mają ruszyć prace budowlane przy pogłębieniu toru wodnego Świnoujście-Szczecin [GALERIA]

Jesienią mają ruszyć prace budowlane przy pogłębieniu toru wodnego Świnoujście-Szczecin
Data publikacji: 2019-05-13 14:12
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-27 11:28
Wywietleń: 999 390832

Jesienią tego roku mają ruszyć prace budowlane związane z modernizacją toru wodnego Świnoujście – Szczecin do głębokości 12,5 m. Zapowiedzieli to w poniedziałek Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, oraz Wojciech Zdanowicz, dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie. Okazją była konferencja zorganizowana na pokładzie statku „Odra Queen”. Jej uczestnikom pokazano część obszaru, na którym prowadzone będą prace.

– To inwestycja od wielu lat wyczekiwana, obecnie jesteśmy w fazie projektowej – mówił tuż przed rejsem minister Gróbarczak. – Mam nadzieję, że jesienią rozpoczną się roboty budowlane, bo to jest clou tej inwestycji.

Dyrektor Zdanowicz poinformował, że zakończone są już badania geotechniczne i geofizyczne, kończą się badania ferromagnetyczne oraz batymetryczne.

– Ostatnim etapem jest jeszcze badanie geologiczne – zaznaczył W. Zdanowicz. – Tu czekamy na ostatnie pozwolenia z Ministerstwa Środowiska. – Otrzymaliśmy już od wykonawcy pierwszą koncepcję projektową, którą przeanalizowaliśmy i zgłosiliśmy pewne uwagi, więc można powiedzieć, że jesteśmy w trakcie uzgadniania koncepcji projektowej.

Dokładny, ostateczny projekt budowlany powinien być gotowy do końca lipca i wtedy będzie można wystąpić z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę. Inwestor, czyli Urząd Morski w Szczecinie, zakłada, że taka decyzja będzie wydana w ciągu dwóch miesięcy.

– W zeszłym tygodniu zaczęło się wydobywanie obiektów ferromagnetycznych w północnej części toru, czyli w rejonie Świnoujścia – dodał dyrektor Zdanowicz. – Na razie nie mamy żadnych sygnałów, żeby jakieś obiekty niebezpieczne zostały odnalezione. Te prace będą trwały do końca roku.

Jeszcze w tym roku na Zalewie Szczecińskim widoczny będzie sprzęt pogłębiarski wykonujący roboty czerpalne.

Przypomnijmy, że inwestycja obejmuje pogłębienie toru wodnego Świnoujście – Szczecin do 12,5 m na odcinku ok. 62 km, z równoczesnym jego poszerzeniem do 100 m oraz m.in. przebudową skarp brzegowych oraz pogłębieniem i poszerzeniem obrotnic dla statków. To również budowa dwóch sztucznych wysp na Zalewie Szczecińskim, które powstaną z urobku wydobytego podczas prac czerpalnych (23 mln m sześc.), a także modernizacja Bazy Oznakowania Nawigacyjnego w Szczecinie.

Dzięki modernizacji toru żeglugowego do Szczecina będą mogły zawijać w pełni załadowane statki o zanurzeniu ok. 11 m (dziś jest to 9,15 m). To oznacza, że jednostka wpływająca obecnie z ładunkiem ok. 20 tys. ton po pogłębieniu wejdzie z dwukrotnie większą masą towarową.

Inwestycja, której wartość wynosi ok. 1,4 mld zł, ma dofinansowanie (85 proc.) z unijnego programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Wykonawcą jest holendersko-belgijskie konsorcjum firm Dredging International i Van Oord Dredging and Marine Contractors. Zakończenie robót pogłębiarskich i budowlanych powinno nastąpić w 2022 r.©℗

Elżbieta KUBOWSKA

Fot. UMS

WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII

Jesienią mają ruszyć prace budowlane przy pogłębieniu toru wodnego Świnoujście-Szczecin Jesienią mają ruszyć prace budowlane przy pogłębieniu toru wodnego Świnoujście-Szczecin Jesienią mają ruszyć prace budowlane przy pogłębieniu toru wodnego Świnoujście-Szczecin Jesienią mają ruszyć prace budowlane przy pogłębieniu toru wodnego Świnoujście-Szczecin Jesienią mają ruszyć prace budowlane przy pogłębieniu toru wodnego Świnoujście-Szczecin Jesienią mają ruszyć prace budowlane przy pogłębieniu toru wodnego Świnoujście-Szczecin Jesienią mają ruszyć prace budowlane przy pogłębieniu toru wodnego Świnoujście-Szczecin Jesienią mają ruszyć prace budowlane przy pogłębieniu toru wodnego Świnoujście-Szczecin

Komentarze

Dlaczego nie ENERGOPOL Sz-n????
"...Wykonawcą jest holendersko-belgijskie konsorcjum firm Dredging International i Van Oord Dredging and Marine Contractors...."??? tylko pytam...
2019-07-27 11:22:08
Prawdziwa Lewica
a jak to się ma do wartości równościowych i europejskich?
2019-05-14 20:56:44
oo
może na jesień, może na wiosnę, może ....
2019-05-14 01:55:09
Palikot macha pałą
Przypomnijmy ,że za rządów PO rozkradziono Szczecińską firmę jedną z większych w basenie moża Bałtyckiego zajmującą się pogłębianiem i robotami wodnymi.PRCiP Dragmor zostało rozkradzione a sprzęt zniknął w tajemniczych okolicznościach.Teraz tor wodny pogłębią nam holendrzy za srogie EURO.
2019-05-14 00:33:03
Najpierw szparagi a teraz to.
Niemcy nam tego nie wybaczą.
2019-05-13 22:30:53
12,5
To jest dobra wiadomość! To się nadaje do prasy, ruszają prace na torze wodnym. Ileż można było czekać? ale doczekaliśmy
2019-05-13 16:30:30
kiełbasa wyborcza
Przez 4 lata nic nie robili, a teraz nagle będą pogłębiać tor wodny. W 2015 też to obiecywali.
2019-05-13 14:14:30

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zawieszanie i zdejmowanie baneru z siedziby PiS

Nekrologi

Sonda

Czy trasy alternatywne pozwalają szybciej dojechać nad morze?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie