Każdy ubezpieczony może już sprawdzić przez internet, jaki kapitał zgromadził na emeryturę w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. ZUS zakończył coroczną akcję udostępniania klientom informacji o stanie ich kont i prognozowanych emeryturach.
– Zakład przygotował podsumowanie składek według stanu na 31 grudnia 2021 r. dla prawie 23,2 mln osób – podał Karol Jagielski, regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego. – Informację można sprawdzić na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Kto jeszcze nie ma tam konta, może je założyć w każdej chwili przez internet lub w placówce ZUS.
Udostępniona informacja opisuje łączny stan konta emerytalnego na koniec 2021 r. po ostatniej rocznej waloryzacji składek. Wskazuje też, jaką kwotę ubezpieczony zgromadził na dziedziczonym subkoncie w ZUS i jaka kwota trafiła do otwartego funduszu emerytalnego. Prezentuje również wykaz składek emerytalnych z ubiegłego roku w podziale na miesiące.
– Osoby, które w zeszłym roku skończyły co najmniej 35 lat, dostają dodatkowo prognozę emerytury w kilku wariantach (tzw. hipotetyczną emeryturę) – informuje K. Jagielski. – Ubezpieczony dowie się z nich, jakiej kwoty może się spodziewać, odprowadzając składki średnio takie, jak w poprzednich latach i pracując do wieku emerytalnego. Inny wariant prognozy pokazuje, co by było, gdyby ubezpieczony już teraz przestał pracować, a emeryturę miał wyliczoną wyłącznie z dotychczasowych składek. Warto pamiętać, że to tylko prognoza. Będzie się zmieniać wraz z kolejnymi wydarzeniami w życiu zawodowym przyszłego emeryta.
ZUS przekazał informacje o stanie konta ubezpieczonego tylko elektronicznie, na PUE. Dostęp do swojego profilu można mieć rejestrując się na platformie podpisem elektronicznym (np. profilem zaufanym), przez bankowość, podczas e-wizyty w ZUS lub w placówce.
Informację o stanie konta i prognozę emerytury można znaleźć na PUE w panelu „ubezpieczony”. W menu po lewej stronie należy wybrać „Informacje o stanie konta”, a potem „Informacja za 2021 r.”.
Profil na PUE przyda się także do korzystania z bonu turystycznego, składania wniosku o świadczenia rodzinne i załatwiania wielu innych spraw w ZUS.
(ek)