Inflacja konsumencka w maju wyniosła 13,9 proc. - podał w środę Główny Urząd Statystyczny. Wzrost cen w Polsce jest zatem najwyższy od... marca 1998 roku.
W finalnym odczycie GUS zaprezentował jak kształtował się wzrost cen w maju 2022 r. w porównaniu z majem 2021 r. w poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych. Szczegóły na grafice - przygotowanej przez GUS - poniżej.
W maju 2022 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w porównaniu do kwietnia 2022 r. o 1,7%. Na kolejnej grafice widać wyraźnie, że inflacja przyspiesza i trudno dziś komukolwiek prognozować - ze stu procentową pewnością - w którym miejscu się zatrzyma.
Wprawdzie ostatnio prezes Narodowego Banku Polskiego profesor Adam Glapiński uspokajał, że zbliżamy się "stopniowo do zakończenia naszego cyklu podwyżek stóp procentowych. Spodziewamy się, że w lecie inflacja się ustabilizuje i później zacznie spadać, wolno. Przy utrzymaniu tarcz antyinflacyjnych rządu, spodziewamy się, że pod koniec przyszłego roku, w ostatnim kwartale sytuacja już będzie opanowana. Co nie znaczy, że inflacja będzie w ramach naszego celu inflacyjnego - jeszcze nie, ale będzie pod całkowitą kontrolą".
Optymistami jak profesor Glapiński nie są ekonomiści PKO BP. W mediach społecznościowych napisali, że " To niestety nie koniec wzrostów inflacji, rosnące ceny paliw mogą ją podbić w czerwcu w okolice 15% rok do roku".
Zaś Marcin Klucznik, analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego prognozuje, że "pod koniec roku inflacja spadnie do ok. 13,5 proc. W całym 2022 r. wyniesie średnio 13,1 proc.".
Ekonomiści przekonują natomiast coraz częściej, że w walce z "rozszalałą" inflacją kluczowa jest przede wszystkim koordynacja działań rządu i NBP.
Henry Hazlitt w swojej słynnej książce "Inflacja wróg publiczny nr 1" przekonywał, że lekarstwem na inflację jest "powstrzymanie wzrostu ilości pieniądza na rynku i kredytu".
Oczywiście z wysoką inflacją zmaga się wiele krajów na świecie. W Turcji przekroczyła ona właśnie już 73 procent.
W wypadku Polski duży wpływ na najbliższe odczyty GUS-u będzie miała (oprócz czynników wewnętrznych) sytuacja za naszą wschodnią granicą.
M.Jeziorny
Szczegółowe dane dot. inflacji znajdą Państwo na stronie GUS .