sobota, 15 sierpnia 2020.
Strona główna > Gospodarka > Idą zmiany w żegludze śródlądowej. Nowelizacja ustawy podpisana

Idą zmiany w żegludze śródlądowej. Nowelizacja ustawy podpisana

Idą zmiany w żegludze śródlądowej. Nowelizacja ustawy podpisana
Data publikacji: 2018-08-13 20:35
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-13 20:42
Wywietleń: 1819 343170

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o żegludze śródlądowej. Na jej podstawie ma zostać m.in. przeprowadzona reforma urzędów żeglugi śródlądowej.

Nowe przepisy zakładają m.in., że liczba centralnych urzędów żeglugi śródlądowej zmniejszy się z ośmiu do trzech. Będą one miały siedziby w Bydgoszczy, Wrocławiu i Szczecinie. Pozostałe dotychczas działające urzędy (w Giżycku, Gdańsku, Kędzierzynie-Koźlu, Krakowie i Warszawie) mają zostać przekształcone w delegatury. W urzędach zatrudnionych zostanie dodatkowo 30 osób. Zmiana ma też objąć kwestie finansowo-księgowe.

Jak tłumaczyła podczas posiedzenia Senatu wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anna Moskwa, nowelizacja jest konsekwencją ustawy Prawo wodne, które "częściowo nakłada na urzędy żeglugi śródlądowej kompetencje związane z projektowaniem, nadzorem i realizacją inwestycji". Wiceminister dodała też, że zmiany wynikają z analizy raportu Najwyższej Izby Kontroli, która wykazała, iż "administracja żeglugi śródlądowej jest jedną z najmniej dofinansowanych i najmniej doposażonych".

Dla urzędu w Bydgoszczy mają zostać ustanowione delegatury w Gdańsku, Giżycku i Warszawie, a dla urzędu we Wrocławiu – w Kędzierzynie-Koźlu i Krakowie. Delegatur nie będzie mieć urząd w Szczecinie. Jak wyjaśniono, organ ten zostanie wyodrębniony "z uwagi na specyfikę obecnie funkcjonującej administracji żeglugi śródlądowej w Polsce w zakresie podziału kompetencji i wykonywania niektórych zadań o charakterze centralnym wyłącznie przez Dyrektora Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie". Chodzi m.in. o obsługę systemu usług informacji rzecznej (RIS) oraz prowadzenie bazy informacji o statkach, członkach załóg statków oraz o stanie śródlądowych dróg wodnych.

Ustawa wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia.

(pap)

Na zdjęciu: jeden z trzech centralnych urzędów żeglugi śródlądowej będzie miał swoją siedzibę w Szczecinie.

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

@Edmund
Komentarz z cyklu: nie znam się, to się wypowiem. Akurat w tych urzędach zawsze było za mało pracowników. Nie żadnych znajomków, a fachowców.
2018-08-13 22:45:06
Edmund
Mniejsza ilość urzedow ale pracownikow....wiecej.Zawsze znajdzie się sposób źeby 30 znajomkow rządzących mogło dostać niezłe synekury
2018-08-13 21:47:50

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Iluminacje Szczecin 2020

Nekrologi

Sonda

Czy zaszczepisz się przeciwko koronawirusowi, gdy będzie taka możliwość?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie