Sobota, 20 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Grupa Azoty pożyczyła pieniądze na inwestycje na 8 lat

Data publikacji: 29 czerwca 2018 r. 14:26
Ostatnia aktualizacja: 13 listopada 2018 r. 20:42
Grupa Azoty pożyczyła pieniądze na inwestycje na 8 lat
 

Grupa Azoty w piątek (29 czerwca) podpisała w Warszawie umowę z konsorcjum banków,  zwiększającą kredyt do 3 mld zł. To oznacza finansowe zabezpieczenie programu inwestycyjnego grupy do 2026 roku.

- Odbieramy tę decyzję konsorcjum banków jako wyraz zaufania do realizowanej strategii i programu inwestycyjnego – powiedział Paweł Łapiński, wiceprezes Grupy Azoty, odpowiedzialny za finanse. – Plan inwestycyjny założony do roku 2026 jest ambitny, a jednocześnie realny i niezbędny dla dalszego rozwoju Grupy Azoty jako lidera rynku chemicznego w Polsce. Wierzę, że ten kredyt będzie także jasnym sygnałem dla analityków i inwestorów, że Grupa Azoty ma mocne fundamenty i ambitne plany rozwoju.

Jak dodał, kredyt zabezpiecza potrzeby finansowe grupy do 2026 roku, dotyczące projektów inwestycyjnych, ale też bieżącej działalności.

Nowa umowa kredytowa jest odnowienie i zwiększeniem kredytu z umowy sprzed 3 lat. Konsorcjum banków, które udzieliły kredytu, składa się z PKO Banku Polskiego, Banku Gospodarstwa Krajowego, Banku Zachodniego WBK oraz ING Banku Śląskiego. Wśród planowanych inwestycji Grupy Azoty są Polimery Police, czyli wytwórnia propylenu i polipropylenu. Ze względu na nakłady inwestycyjne – ok. 5 mld zł – to projekt strategiczny nie tylko dla Grupy Azoty, ale dla całej krajowej gospodarki.

- Podpisana dziś umowa jest modelowym przykładem współpracy instytucji finansowych, na czele z PKO Bankiem Polskim jako agentem kredytu, które wspierają przedsiębiorstwa o strategicznym znaczeniu dla polskiej gospodarki – podkreślił Jakub Papierski, wiceprezes PKO Banku Polskiego, agenta umowy kredytowej i przedstawiciela konsorcjum banków. – To największa umowa kredytowa podpisana w tym roku.
Grupa Azoty to lider w Polsce i jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Jej potencjał tworzą 4 główne spółki z zakładami w Tarnowie, Puławach, Policach i Kędzierzynie-Koźlu.

Tekst i fot. (ek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Helmut
2018-07-02 23:00:20
Das ist nicht gut. PO obiecało nam te Azoty za roczny sprzedaż. Polacy nie powinni niczego produkować. Powinni na nas pracować.
Po wejściu dostaw
2018-06-30 20:50:18
LNG z USA, azociarze już mogą zacząć pakować walizki.
spoko koko
2018-06-29 23:20:18
Azoty państwowe i bank państwowy - wszystko zostaje w rodzinie.
to już nie mają własnych środków
2018-06-29 14:51:47
Szybko PiSowcy ich wykończyli

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA