piątek, 29 maja 2020.
Strona główna > Gospodarka > Grupa Azoty Police uzyskała niskokadmowe fosforyty

Grupa Azoty Police uzyskała niskokadmowe fosforyty

Grupa Azoty Police uzyskała niskokadmowe fosforyty
Data publikacji: 2019-02-05 19:27
Ostatnia aktualizacja: 2019-05-14 11:51
Wywietleń: 1563 374567

Umowę, która gwarantuje spółce do 2021 roku dostęp do niskokadmowych złóż fosforytów, zawarła Grupa Azoty Police. Trójstronny kontrakt podpisali w Szwajcarii 5 lutego br. prezesi firmy - dr Wojciech Wardacki i dr Włodzimierz Zasadzki.

Umowa ma charakter trójstronny, gdyż została zawarta pomiędzy polickim potentatem chemicznym (kupujący), firmą Ameropa AG (sprzedający) oraz Somiva SA (producent – kopalnią fosforytu). 

Niskokadmowy fosforyt to podstawowy surowiec do produkcji nawozów wieloskładnikowych (w tym niskokadmowych). Zawarta we wtorek umowa obowiązuje do 28 lutego 2021 roku. Jej całkowita wartość jest szacowana na 64 mln dolarów.

- Zagwarantowanie długoterminowego dostępu do źródeł fosforytów niskokadmowych staje się priorytetem i strategiczną decyzją dla każdego producenta nawozów kierowanych na rynek europejski. Podpisanie tej umowy gwarantuje Grupie Azoty Police dostawy fosforytu niskokadmowego ze stabilnego źródła o zweryfikowanej jakości, dającej gwarancję spełnienia unijnych wymagań teraz i w przyszłości – powiedział dr Wojciech Wardacki, prezes Grupy Azoty Police.

Somiva SA od 2011 roku posiada 25-letnią koncesję na wydobycie kopalin Ndiendoury-Ouali Diala w regionie Matam (północny wschód Senegalu). To tzw. duża koncesja. Pierwsze kopaliny spółka wysłała do klientów w trzecim kwartale 2014 roku. Od 2015 roku Somiva SA dostarcza fosforyty klientom w Europie, Afryce, na Bliskim Wschodzie, w Ameryce Północnej i Południowej.

Grupa Azoty Police od lat kupuje fosforyty od głównych i najbliższych logistycznie producentów, czyli z krajów Afryki Północnej, przede wszystkim z Maroka i Algierii, a także z Senegalu, Izraela czy Egiptu. Dotychczasowe zapotrzebowanie na nawozy niskokadmowe wynikało ze specyficznych wymagań niektórych odbiorców (np. skandynawskich). Skala produkcji takich nawozów stanowiła niewielki udział w całości. Jednakże w związku z możliwymi zmianami w prawodawstwie Unii Europejskiej, Grupa Azoty Police zabezpiecza w ten sposób pozyskanie długoterminowego dostawcy tego typu surowca.

Jednocześnie jakość i cena tego surowca sprawia, że może on być także stosowany jako standardowy, pełnowartościowy zamiennik dla aktualnie kupowanych fosforytów.

(k)

Fot. Marek Klasa

Grupa Azoty Police uzyskała niskokadmowe fosforyty Grupa Azoty Police uzyskała niskokadmowe fosforyty

Komentarze

Konot
Szkoda, że redakcja nie pisze, ile poprzednicy Wardackiego nakradli w Policach i przywłaszczyli sobie na współpracy z Senegalem
2019-02-07 10:22:39
a tymczasem
sytuacja finansowa Grupy Azoty Police jest coraz gorsza
2019-02-06 07:20:02

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Spacerowy protest na Uznamie

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie