Wtorek, 20 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Gdy praca stresuje

Data publikacji: 05 maja 2016 r. 20:32
Ostatnia aktualizacja: 18 listopada 2017 r. 19:33
Gdy praca stresuje
 

Co prawda Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy wypada na koniec kwietnia, jednak Okręgowy Inspektorat Pracy w Szczecinie uczcił go w czwartek, organizując seminarium.

W sali konferencyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który wraz z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną był współorganizatorem spotkania, rozmawiano o stresie w miejscu zatrudnienia. O dobrych praktykach, zapobiegających temu zjawisku, opowiadali między innymi przedstawiciele firm Ikea Industry oraz Coloplast.

Stres jest oczywiście niezbędny, przy czym gdy trwa zbyt długo, a jego przyczyny nie znikają, skutki są bardzo poważne. I to nie tylko te zdrowotne (wyczerpanie fizyczne i psychiczne, bóle mięśni, żołądka, nadciśnienie, udary, zawały, depresje, nerwice, choroby wieńcowe itd.), ale i ekonomiczne (nie pracuje się przecież wydajnie). Ekstremalnym rodzajem stresu jest mobbing, czyli zastraszanie pracownika przez szefa lub współpracowników. Jeden z paneli podczas czwartkowej konferencji poświęcony był właśnie mobbingowi.

Jak szacuje Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy 50–60 proc. straconych dni roboczych może być spowodowanych stresem związanym z pracą. Zwykle pojawia się on w związku z restrukturyzacją w zakładzie, niestabilnością zatrudnienia, nadmiernym obciążeniem obowiązkami lub wspomnianym mobbingiem.

(kol)

Fot. Robert STACHNIK 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Atmosfera
2016-05-06 08:24:40
Nie tylko restrukturyzacja, niestabilność zatrudnienia, mobbing, czy nadmierne obciążenie obowiązkami są powodami, dla których pracownik czuje dyskomfort w świadczeniu pracy. Zapomniano napisać o atmosferze pracy generowanej, nie tyle przez szefostwo firmy, co przez współpracowników, a na co góra przymyka oczy.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA