środa, 03 czerwca 2020.
Strona główna > Gospodarka > Gdy praca stresuje

Gdy praca stresuje

Gdy praca stresuje
Data publikacji: 2016-05-05 20:32
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 1917 132401

Co prawda Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy wypada na koniec kwietnia, jednak Okręgowy Inspektorat Pracy w Szczecinie uczcił go w czwartek, organizując seminarium.

W sali konferencyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który wraz z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną był współorganizatorem spotkania, rozmawiano o stresie w miejscu zatrudnienia. O dobrych praktykach, zapobiegających temu zjawisku, opowiadali między innymi przedstawiciele firm Ikea Industry oraz Coloplast.

Stres jest oczywiście niezbędny, przy czym gdy trwa zbyt długo, a jego przyczyny nie znikają, skutki są bardzo poważne. I to nie tylko te zdrowotne (wyczerpanie fizyczne i psychiczne, bóle mięśni, żołądka, nadciśnienie, udary, zawały, depresje, nerwice, choroby wieńcowe itd.), ale i ekonomiczne (nie pracuje się przecież wydajnie). Ekstremalnym rodzajem stresu jest mobbing, czyli zastraszanie pracownika przez szefa lub współpracowników. Jeden z paneli podczas czwartkowej konferencji poświęcony był właśnie mobbingowi.

Jak szacuje Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy 50–60 proc. straconych dni roboczych może być spowodowanych stresem związanym z pracą. Zwykle pojawia się on w związku z restrukturyzacją w zakładzie, niestabilnością zatrudnienia, nadmiernym obciążeniem obowiązkami lub wspomnianym mobbingiem.

(kol)

Fot. Robert STACHNIK 

 

Komentarze

Atmosfera
Nie tylko restrukturyzacja, niestabilność zatrudnienia, mobbing, czy nadmierne obciążenie obowiązkami są powodami, dla których pracownik czuje dyskomfort w świadczeniu pracy. Zapomniano napisać o atmosferze pracy generowanej, nie tyle przez szefostwo firmy, co przez współpracowników, a na co góra przymyka oczy.
2016-05-06 08:24:40

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Nekrologi

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie