Sobota, 01 kwietnia 2023 r. 
6 szczecin
REKLAMA

Garo buduje nowa fabrykę w Szczecinie

Data publikacji: 17 marca 2023 r. 23:57
Ostatnia aktualizacja: 18 marca 2023 r. 10:34
Garo buduje nowa fabrykę w Szczecinie
Nowa fabryka firmy Garo powstaje w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Szczecin Trzebusz. Fot. Firma Garo  

W Szczecinie powstaje nowy zakład firmy Garo, produkującej inteligentne ładowarki do samochodów elektrycznych. Prace budowlane są już na finiszu. Nowy zakład to większe możliwości produkcyjne i kolejne miejsca pracy w regionie.

Budowa nowego zakładu Garo ruszyła w styczniu ubiegłego roku. W ramach inwestycji powstaje hala magazynowo-produkcyjna o pow. 15 tys m2. Budynek będzie posiadał nowoczesne rozwiązania proekologiczne. Będzie ogrzewany i chłodzony pompami ciepła. Pracę tych urządzeń będzie wspomagała duża instalacja fotowoltaiczna o mocy około 400 kW zainstalowana na dachu budynku. Dodatkowo parking przed nowa halą zostanie wyposażony w ponad 20 punktów do ładowania samochodów elektrycznych. Budynek uzyska certyfikację BREEAM. Prace budowlane są już na finiszu. Planowany termin zakończenia inwestycji to kwiecień tego roku.

 - Nasza nowa inwestycja jest już praktycznie na ukończeniu. Decyzja o budowie większego zakładu to odpowiedź na dynamicznie rozwijający się rynek elektromobilności -  mówi Marek Samborski, prezes zarządu Garo Polska. - Nowy zakład pozwoli nam na zwiększenie zdolności produkcyjnych prawie 10 krotnie. Aktualnie montujemy od 2 do 3 tysięcy stacji do ładowania samochodów tygodniowo. W nowej fabryce chcemy zwiększyć skalę produkcji do poziomu 20 tys ładowarek tygodniowo. To wiąże się oczywiście z  zatrudnieniem nowych pracowników. 

Firma Garo zatrudnia 150 osób, ale w związku z rozwojem planuje tę liczbę podwoić - do 300-350 ludzi. Planowany wzrost pociągnie za sobą potrzebę zatrudnienia całego przekroju pracowników, od osób wykonujących pracę na produkcji do inżynierów do działu R&D. 

Nowa fabryka firmy Garo powstaje w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Szczecin Trzebusz. To kolejna inwestycja w tym miejscu. W ostatnim czasie swoją  fabrykę otworzyła w strefie firma Nemera, a wcześniej zakłady produkcyjne ulokowały tu firmy: Asprod i Uni-Mebel. W sąsiedztwie Strefy swoje hale magazynowe uruchomiła firma Panattoni Park Szczecin II (należące do Savills Investment Management).

 - Ten teren cieszy się coraz większym zainteresowaniem inwestorów. Jest bardzo dobrze skomunikowany i posiada pełne uzbrojenie w infrastrukturę techniczną. To jak magnes przyciąga nowe firmy -  mówi Marek Kubik, prezes Agencji Rozwoju Metropolii Szczecińskiej. - Cieszymy się, że firma Garo rozwija swój potencjał i zakorzenia się jeszcze bardziej w Szczecinie. To nowe miejsca pracy dla naszych mieszkańców, ale też ważny sygnał dla innych podmiotów, że tu warto lokować swój biznes.

Spółka wchodzi w skład szwedzkiej grupy Garo, która powstała w 1939 roku. W Szczecinie działa od 1996 roku. Na początku zakład mieścił się w podszczecińskim Tanowie. W 2012 roku rozpoczęła się budowa nowej siedziby na prawobrzeżu przy ul. Szymborskiej. W 2017 roku zakład powiększył się o kolejne 4500 m kw. W związku z dalszym rozwojem firmy, jesienią 2021 roku zarząd w Szwecji podjął decyzję o budowie nowego zakładu. W ten sposób rozpoczęła się inwestycja w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Szczecin Trzebusz.

Garo produkuje stacje do ładowania samochodów elektrycznych. W Polsce specjalizuje się w produkcji naściennych stacji ładowania prądem przemiennym (wallbox AC), które mogą również pełnić funkcję stacji ogólnodostępnych. Spółka wykonuje również różnego typu rozdzielnice dystrybucji energii na potrzeby zarówno placów budów, jak również gotowych obiektów. (K)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

1,2,3
2023-03-18 18:38:14
po pierwszym już baba cię odstawi !
Jarl Bischek
2023-03-18 15:03:37
Niech będzie jakaś pozytywną wiadomość. Te nowe fabryki będą potrzebowały pracowników. a Polaków coraz mniej. Może więc otworzyć granice i zaprosić ludzi np. z Afryki. Mam tam np. koleżankę, która chętnie by przyjechała. A kto wie ... może i bym się ożenił. I tak z szóstka, albo i więcej dzieci.
Jarl Bischek
2023-03-18 14:59:23
Cytat z podziękowań duńskiej firmy: "Dziękujemy za zaangażowanie, podjęty wysiłek i elastyczność podczas epidemii COVID-19". A parę tygodni później likwidacja dojazdów pracowniczych. Z powodu ogromnych kosztów jakie spowodowały restrykcje rządowe. I tak urzędasy urządziły sobie urlopy pod przykrywką pandemii, a takich jak ja co zarabiali pieniądze pozbawiono niepotrzebnymi i głupimi przepisami pracy. Polska to kraj gnoi, którzy znaleźli sobie kraje innych gnoi jako przyjaciół.
Jarl Bischek
2023-03-18 14:52:04
Kraje takie jak Szwecja pogrążają się do poziomu Polski, gdzie np. nie publikuje się komentarzy. Ta prowokacja z Juliane Assange. Wstyd. Tak nie robi wolny kraj. Albo Nobel parę lat temu. Nieprzyznaniu z powodu korupcji. Zresztą czy to nie Amerykanie kazali Szwedom dać Nobla Wałęsie? A jeszcze w latach 70-ch to był całkiem inny kraj. Pamiętam, że jako chłopiec napisałem list do szwedzkiej firmy. I przysłali dużo fajnych materiałów reklamowych i naklejek. Inne czasy. Ludzkie oblicze kapitalizmu.
Nick
2023-03-18 13:16:21
Ruskie trolle i malkontenci nawet w takim temacie ,smutne ,zawsze mozecir na wschód na ruski nie wyjechać tam dużo fabryk jest i standardy średniowieczne ,otwórz jeden z drugim firmę i płac kokosy na ci czekasz ,
Jarl Bischek
2023-03-18 12:19:52
A jak w praktyce to wygląda? Taką fabrykę można przenieść w inne miejsce nawet w miesiąc. Słyszałem o innym szwedzkim kapitaliście ... przepraszam dobrodzieju i filantropie w Polsce .... który powiedział, że przeniesie fabrykę na Ukrainę bo tam taniej. Ale wobec wojny na Ukrainie .... W sumie to Polacy powinni podziękować Putinowi. Ukraińcy, którzy ekspresowo zostali członkami EU też. Ale chyba nie o takim zachodnim niebie marzyli.
Jarl Bischek
2023-03-18 12:13:08
Proponuję żeby dziennikarze Kuriera zatrudnili się w firmach tego typu, aby zobaczyć jak to wygląda naprawdę. Ale wątpię czy by przeszli rekrutację. Bo np. na produkcji wymagane są specjalistyczne badania psychologiczne. Ja takie przeszłam kilkakrotnie bez problemu. A dlaczego to Faro nie buduje fabryki w Szwecji? Szwedzi nie potrafią pracować tak jak Polacy ha, ha ...
FIGO c.d.
2023-03-18 10:42:22
Kto przeciw PIS-owi ? A, no wszyscy , którzy do budżetu nie wkładali, a wyciągali . Wszystkie kapusie SB , bo im PIS obniżył emeryturę .Przyjdzie PO, to im odda z procentem zaległości .Trudno to przyznać , ale 29 % w sondażach dla PO , to oznacza , że 29% społeczeństwa to UB-ki i głupie Lemingi ! Może jeszcze gorzej , po prostu złodzieje naszych pieniędzy .Skończyła się era : tanio kupił drogo sprzedał , albo przejął za grosze , wydoił do cna i jeszcze wcisnął frajerowi zza granicy . To Polska !
FIGO
2023-03-18 10:33:19
Pięknie , następny baran do strzyżenia. I o to chodzi !Pracę da. Wynagrodzenie ( jak największe minimalne ) zapłaci. Inne podatki zapłaci . Pilnować , aby nie oszukiwał i interes się kręci . Po jakiego wała nam złodziejska farma pseudobiznesmenów , co pracownikowi na czarno 5,- /godz. x 12 godzin .Zero podatków , ZUS goły i wesoły , żadne PIP-y ,żadne IS i .Tak było za pana Tuska . Kto zadowolony ? Ten co po układach , albo za wysoką prowizję dostawał zlecenia i doił wszystko po kolei .Pamiętam!
Adam
2023-03-18 08:02:45
Coś takiego, mamy inteligentne ładowarki do telefonów a nie mamy inteligentnej komunikacji miejskiej ani inteligentnego zarządzania zielenią miejską. Jacy jesteśmy zacofani w zarządzaniu miastem
Od mieszania herbata
2023-03-18 07:08:28
Nazwę Strefy należałoby zmienić na Specjalna Strefa Ekonomiczna Sponsorów Kampanii.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA