niedziela, 25 października 2020.
Strona główna > Gospodarka > Farmy na Bałtyku szansą dla polskiego przemysłu

Farmy na Bałtyku szansą dla polskiego przemysłu [GALERIA]

Farmy na Bałtyku szansą dla polskiego przemysłu
Data publikacji: 2020-09-29 19:01
Ostatnia aktualizacja: 2020-09-30 21:56
Wywietleń: 635 477202

Udział polskiego przemysłu w programie budowy farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim był tematem kolejnego spotkania z cyklu Security Forum Szczecin Business Conference, zorganizowanego przez think tank Nobilis Media. Jego uczestnicy rozmawiali we wtorek (29 września) w Szczecinie m.in. o związanych z tym możliwościach i wyzwaniach dla zachodniopomorskich firm, a także o korzyściach, jakie z rozwoju morskiej energetyki wiatrowej mogą odnieść porty.

– Moment, w którym pierwszy prąd z polskich morskich farm wiatrowych popłynie do naszych domów i przedsiębiorstw, jest bardzo bliski – mówił Zbigniew Gryglas, wiceminister aktywów państwowych, który wziął udział w konferencji za pośrednictwem Internetu. – To będzie rok 2024, takie są plany inwestorów i są one bardzo realne.

Skala inwestycji to 130 mld zł

Jak poinformował, projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych – przygotowany przez Ministerstwo Klimatu – ma być rozpatrzony w przyszłym tygodniu przez Stały Komitet Rady Ministrów. Następnie zostanie skierowany pod obrady rządu, by jeszcze w październiku mógł trafić do parlamentu, a od 1 stycznia wejść w życie.

Skala inwestycji w morską energetykę wiatrową jest oceniana – przy mocy rzędu 10 GW – na ok. 130 mld zł.

– Jest to wielki projekt w wymiarze finansowym, więc rząd musi się zastanawiać nad tym, jak duży będzie udział polskich firm w tym projekcie, jak dużo tych środków pozostanie w kraju – podkreślił wiceminister. – Musimy zrobić wszystko, by tak się właśnie stało, żeby jak najwięcej z tego „tortu” 130-miliardowego pozostało w Polsce.

Budowa morskich farm wiatrowych to strategiczna sprawa

Obecny na konferencji poseł Artur Szałabawka stwierdził, że budowa morskich farm wiatrowych jest sprawą strategiczną, wielkim wyzwaniem i szansą dla polskiej gospodarki.

Na temat możliwości współpracy z polskim przemysłem portowym i okrętowym mówił Wojciech Dąbrowski, prezes PGE SA. Z kolei wyzwania i korzyści dla bezpieczeństwa energetycznego kraju, wynikające budowy farm na Bałtyku, były tematem prezentacji Krzysztofa Kidawy, prezesa spółki Baltic Power z grupy PKN Orlen.

Z rozwoju morskiej energetyki wiatrowej mogą mieć korzyści porty – zarówno te duże, jak zespół Szczecin-Świnoujście, ale też mniejsze, np. Kołobrzeg czy Darłowo. Mówił o tym Michał Śmigielski, prezes Morskiej Agencji Gdynia. Podał ponadto przykłady firm z branży stoczniowej, które już mają doświadczenia z produkcji dla tego sektora.

Aneta Szreder-Piernicka, dyrektor ds. handlowych w Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, powiedziała m.in., że istnieje możliwość zaangażowania części przyszłego terminalu kontenerowego w Świnoujściu na potrzeby morskiej energetyki wiatrowej do momentu osiągnięcia pełnego potencjału przeładunkowego przez ten terminal.

(ek)

Fot. Dariusz GORAJSKI

Farmy na Bałtyku szansą dla polskiego przemysłu Farmy na Bałtyku szansą dla polskiego przemysłu Farmy na Bałtyku szansą dla polskiego przemysłu Farmy na Bałtyku szansą dla polskiego przemysłu Farmy na Bałtyku szansą dla polskiego przemysłu Farmy na Bałtyku szansą dla polskiego przemysłu Farmy na Bałtyku szansą dla polskiego przemysłu Farmy na Bałtyku szansą dla polskiego przemysłu Farmy na Bałtyku szansą dla polskiego przemysłu Farmy na Bałtyku szansą dla polskiego przemysłu Farmy na Bałtyku szansą dla polskiego przemysłu Farmy na Bałtyku szansą dla polskiego przemysłu

Komentarze

do @ Realia
- na lądzie to przeważnie niemieckie z odzysku, albo "utylizacja".
2020-09-30 21:17:55
Realia
Na razie zniszczono wiatraki na lądzie. Wszystko na ten temat!
2020-09-29 21:10:21
Dobre
Gadają już pięć lat
2020-09-29 19:37:23

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Finał Nagrody Gryfia 2020

Nekrologi

Sonda

Czy boisz się zakażenia koronawirusem?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie