Środa, 17 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Elektrownia Dolna Odra z certyfikatem. Spala zeroemisyjną biomasę

Data publikacji: 13 maja 2022 r. 11:24
Ostatnia aktualizacja: 15 maja 2022 r. 19:59
Elektrownia Dolna Odra z certyfikatem. Spala zeroemisyjną biomasę
Wykorzystywanie w Elektrowni Dolna Odra paliwa pochodzenia roślinnego pozwala znacząco zredukować emisje do atmosfery. Fot. PGE  

Elektrownia Dolna Odra, jeden z oddziałów Spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, uzyskała certyfikat poświadczający spełnienie wymagań Systemu Kryteriów Zrównoważonego Rozwoju Instytutu Nafty i Gazu (KZR INiG), w odniesieniu do spalanej w elektrowni biomasy. Uzyskany certyfikat jest potwierdzeniem, że współspalana w tej elektrowni biomasa jest paliwem ekologicznym i może być traktowana jako zeroemisyjna.

Zgodnie z unijnymi dyrektywami i rozporządzeniami, od 1 stycznia 2022 r. biomasa wykorzystywana do spalania w celach energetycznych musi spełniać kryteria zrównoważonego rozwoju (KZR). W praktyce oznacza to, że każdy podmiot uczestniczący w łańcuchu dostaw biomasy do jednostki wytwórczej oraz produkujący z niej energię elektryczną lub ciepło musi uzyskać certyfikację na zgodność z kryteriami zrównoważonego rozwoju.

Przygotowania do audytu i wdrożenie kryteriów zrównoważonego rozwoju trwały od połowy ubiegłego roku. Audyt weryfikujący został przeprowadzony przez jednostkę certyfikacyjną – Bureau Veritas Polska. Wydany certyfikat poświadcza, że Elektrownia Dolna Odra spełnia wymagania systemu KZR INiG, co oznacza, że paliwo uzupełniające, które w Elektrowni Dolna Odra stanowi biomasa, jest bezemisyjne.

– Zakończony pozytywnym wynikiem proces certyfikacji biomasy wykorzystywanej do produkcji energii elektrycznej i ciepła w Elektrowni Dolna Odra pozwala w okresie ważności certyfikatu na spalanie biomasy uznawanej za paliwo zeroemisyjne – podkreśla Sylwester Chruszcz, dyrektor Elektrowni Dolna Odra. – Wykorzystywanie w Elektrowni Dolna Odra paliwa pochodzenia roślinnego pozwala nam znacząco zredukować emisje do atmosfery, w tym emisję dwutlenku węgla.

Pierwsze testy spalania biomasy w Elektrowni Dolna Odra zostały przeprowadzone już w 2003 roku, jednak spalanie i produkcja na skalę przemysłową rozpoczęła się w 2005 roku. W ciągu ostatnich 17 lat, z 2 mln ton biomasy wyprodukowano w elektrowni około 2,5 miliona MWh. Taka ilość energii wystarczyłaby na zaspokojenie potrzeb energetycznych ok. 1,3 mln gospodarstw domowych w ciągu jednego roku. Dzięki zużywaniu paliwa zeroemisyjnego ograniczano emisję substancji do środowiska, m.in. dwutlenku węgla o ok. 2,4 mln ton.

(ek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

fin
2022-05-15 19:57:23
zeroemisyjne lepsze jak często ostatnio modne,.......zerojedynkowe
klemens
2022-05-15 11:52:37
istnieje coś zeroemisyjnego . Nauka tego nie zna , może wiedza tajemna .
RyszardM12
2022-05-13 17:25:49
Pan Ekoświrski ma rację. Ze spalania biomasy nie powstaje jakiś inny gaz lecz także dwutlenek węgla. I jest go na jednostkę otrzymanej energii więcej niż ze spalania węgla. Dbajmy o środowisko ale nie ogłupiajmy ludzi zeroemisyjną biomasą.
Ekoświrski odlot
2022-05-13 15:32:10
Matka natura przygotowała dla ludzi skoncentrowaną biomasę. Nazywa się węgiel. Pokrętne ekoświry uznały jednak, że ten jest passe i postanowiły w kotłach węglowych spalać resztki roślinne i zwierzęce twierdząc, że ich spalanie (i to w warunkach nieoptymalnych) nie powoduje emisji... Nie dziwię się kacykowi partyjnemu postawionemu na czele zakładu, że bredzi ale inżynierom tam zatrudnionym już tak. Większość biomasy jest importowana.
Ekoświrski odlot
2022-05-13 15:29:35
Po zamknięciu przez wojnę Wschodu zostaje Ameryka Płd., Azja i nawet Afryka. Oznacza to, że w imię ideologicznego obłędu wozi się trociny z najodleglejszych zakątków świata, gdzie pewnie żeby je pozyskać rżnie się lasy na potęgę. Przed spaleniem biomasę trzeba jeszcze wysuszyć, co kosztuje dodatkową energię. Myślę, że ktoś chce okraść świat atakując najbardziej powszechną usługę jak produkcja energii. Przypomnę, że w tym samym czasie zwykłym ludziom zabroniono nawet rozpalenia ogniska na działce
Brawo ZEDO
2022-05-13 15:01:14
Dekarbonizować polskie elektrownie jak najszybciej.
Gaweł
2022-05-13 14:41:11
Bardzo dobrze, że wdrażane są bardziej ekologiczne technologie.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA