Poniedziałek 06 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Dramatyczna sytuacja ST3 Offshore. Pracownicy bez wypłat?

Data publikacji: 2020-01-17 21:19
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-25 16:13
Dramatyczna sytuacja ST3 Offshore. Pracownicy bez wypłat?
 
O borykającej się od kilku lat z poważnymi problemami finansowymi szczecińskiej spółce ST3 Offshore, gdzie obecnie jest zatrudnionych ponad trzysta osób, dyskutowano w piątek (17 stycznia) podczas pierwszego w tej kadencji Sejmu posiedzenia Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego. Zarząd spółki na początku tego roku złożył w sądzie wniosek o umorzenie postępowania restrukturyzacyjnego i ogłoszenie upadłości. Obecnie pracownikom grozi brak wypłat za styczeń.

Cezary Krasodomski, wiceprezes, p.o. prezesa ST3 Offshore, podkreślił, że już pierwsze dwa kontrakty spółki z lat 2015-2017 przyniosły straty firmie, która była zmuszona wnioskować o postępowanie restrukturyzacyjne.

Wniosek o ogłoszenie upadłości

- W pierwszych dwóch latach działalności firmy zostały reorganizowane dwa pierwsze kontrakty, podpisane za rządów poprzednich, niemieckich właścicieli, które przyniosły straty - mówił C. Krasodomski. - To powód, dla którego już 26 października 2017 roku zostało otwarte przyśpieszone postępowanie restrukturyzacyjne. Ono się jeszcze formalnie nie zakończyło. Postanowienie sądowe wydano na posiedzeniu w dniu 26 listopada ubiegłego roku, czyli po 25 miesiącach trwania przyśpieszonego postępowania restrukturyzacyjnego.

Według Krasodomskiego, w obliczu sytuacji w jakiej się firma znalazła i ciągnącego się postępowania sądowego, możliwości pozyskania w tym czasie każdego rodzaju dofinansowania były ograniczone.
- Przyspieszone sądowe postępowanie restrukturyzacyjne powinno trwać od dwóch do trzech miesięcy - stwierdził C. Krasodomski. - W szczególnie skomplikowanych sytuacjach - sześć miesięcy. W chwili obecnej pozostawieni jesteśmy z kosztami bez możliwości uzyskania przychodów. Dlatego zarząd szczecińskiej spółki ST3 Offshore podjął kroki o złożeniu do sądu wniosków o umorzenie postępowania restrukturyzacyjnego i ogłoszenie upadłości.

W ocenie posła PiS Leszka Dobrzyńskiego, to bardzo smutna i dramatyczna historia. - Mamy przeciągające się postępowania sądowe, mamy nowoczesny zakład, któremu grozi upadłość - mówił.

Premier jedyną szansą dla firmy

Cezary Krasodomski w imieniu zarządu spółki dziękował zatrudnionym w fabryce za wysoką jakość pracy. Tymczasem przedstawiciele załogi, którym od stycznia grozi brak wypłat, zapowiedzieli, że będą się zwalniać.

- Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy to spotkanie to reanimacja ciężko chorego pacjenta, czy już stypa nad trupem - nie krył goryczy Jarosław Sać, kierowniki linii produkcyjnej ST3 Offshore. - Były dwa lata na ratowanie firmy. Zarząd musi się liczyć z tym, że jeżeli załoga za styczeń nie otrzyma pieniędzy, to ludzie będą się masowo zwalniać.
Zachodniopomorscy parlamentarzyści byli zgodni, że jedyną szansą dla firmy jest jak najszybsze spotkanie w tej sprawie z premierem Mateuszem Morawieckim i odpowiednimi ministrami.

- Musimy rzetelnie przygotować koncepcję ratowania firmy, która jest bardzo istotnym podmiotem nie tylko gospodarki morskiej na Pomorzu Zachodnim, ale i całej gospodarki - podkreślał poseł KO Arkadiusz Marchewka, przewodniczący Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego. - Od premiera Morawieckiego oczekujemy przedstawienia w trybie pilnym informacji na temat planów wyjścia z dramatycznej sytuacji fabryki ST3 Offshore.

(KK)
Na zdjęciu: Cezary Krasodomski, wiceprezes, p.o. prezesa ST3 Offshore.
Fot. Ryszard Pakieser
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

adi
2020-01-21 09:31:27
PiS wykończył kolejną firmę w Szczecinie. Teraz niszczą Gryfię i Police
Anders
2020-01-19 21:27:00
Problem jest nawet ze zwolnieniem się. Brak kadr-zwolniły się.
Klara
2020-01-19 21:02:28
Ucieszyła mnie informacja czy raczej deklaracja posła Arkadiusza Marchewki w sprawie powagi sytuacji i zaangażowania w rozwiązanie sprawy tego zakładu.To dobry przykład zaangażowania poselskiego którego zabrakło przez 2 kadencje u rządzących gdy do budżetu nie wpłynęło 250 mld zł a Polska na tle UE była wiodącym krajem w zakresie luki podatkowej.Dobrze że wyciągniętego z tego wnioski i dobrze żeby ludzie którym wtedy było wszystko jedno teraz się nie angażowali bo nie dadzą rady.Ale są tacy których zaangażowanie jest szczere.
radca
2020-01-19 17:52:23
Cieszy zainteresowanie tak wielu znanych menagerów i profesjonalnych działaczy biznesowych znających się na off-shore.Norwedzy,Duńczycy czy Anglicy mogą dużo się nauczyć
@obserwator
2020-01-19 17:41:19
Pisać w necie a zarządzać to dwie różne sprawy.Poza tym nie pozwolą mu na to jego mocodawcy którzy go rzucili na dobry odcinek
do PO_czytaj @ przytoczony z neta i @ ciekawy
2020-01-18 21:28:22
Tobie PISI Trollu wszyscy już podziękowali nie zauważyłeś ??
PO_czytaj @ przytoczony z neta i @ ciekawy
2020-01-18 18:59:09
" 14 maja 2002 Miller spotka się w czwartek z przedstawicielami stoczni. Premier Leszek Miller spotka się w czwartek rano z przedstawicielami Stoczni Szczecińskiej - poinformował na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów rzecznik rządu Michał Tober. Wcześniej, we wtorek, rzecznik prasowy Ministerstwa Gospodarki .......Rafał Jesswein....... powiedział, że w spotkaniu będą uczestniczyć także przedstawiciele ministerstw skarbu, gospodarki i finansów. Zaproszeni zostali także przedstawiciele związków zawodowych. Nie wiem jednak jeszcze, czy zaproszenie przyjmą - powiedział .......Jesswein....Stocznia utraciła płynność finansową w październiku, gdy banki odmówiły jej udzielenia kredytu na budowę statków. W marcu wstrzymano produkcję, a ponad sześć tysięcy pracowników wysłano na przymusowe, płatne urlopy . Wypłaty dostali jednak tylko za luty. W poniedziałek stoczniowcy wyszli na ulice Szczecina w proteście przeciwko przedłużającym się rozmowom z bankami i rządem w sprawie dokapitalizowania Agencji Rozwoju Przemysłu, która ma być poręczycielem kredytu dla stoczni........Do Skarbu Państwa należy niecałe 10% udziałów w holdingu. Prawie ........35% należy do Grupy Przemysłowej skupiającej menedżerów zarządzających holdingiem. Nieco ponad 17% ma Centromor SA - spółka zależna od holdingu. Inna spółka zależna - Porta Ekocynk SA - ma prawie 9%........ Do pracowników stoczni należy około 25%........Śledztwo w sprawie ewentualnych nieprawidłowości przy zawieraniu przez stocznię umów kupna-sprzedaży prowadzi Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu. (aka)
szc
2020-01-18 17:46:20
Ponad 4,5 mln zł straty za rok 2019 zarejestrowała Morska Stocznia Remontowa "Gryfia" - poinformowała przedstawicielka ministerstwa gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowe gospodarkamorska.pl/Stocznie,Offshore/mgmizs:-stocznia-gryfia-ze-strata-ponad-45-mln-zl-.html
do do @ przytoczone z neta
2020-01-18 17:17:10
Trywializować to sobie możesz, a rzeczywistość skrzeczy ...
do @ przytoczone z neta
2020-01-18 15:47:31
proszę podać fakty (linki) kto udupił. Czytałem w necie iż Adamowicz żyje i ma się całkiem dobrze!
wykarze - jajacarz obserwator
2020-01-18 15:00:01
https://jaksiepisze.pl/wykarze-czy-wykaze/
przytoczone z neta
2020-01-18 14:53:05
Oto rezultat działalności największego hosztaplera (zwanego PiS deweloperem) po 1991 roku w Polsce ! To nie pierwsza działalność gospodarcza którą konował w randze posła na sejm RP, zasiadający w ławach rządowych skazał na zagładę ! Kapitał niemiecki którego akcjonajuszami są między innymi akcjonarjusze BMW i inne wiodące w gospodarce niemieckiej wysoko rozwinięte technologicznie firmy w ramach współpracy i pomocy zainwestowały w polskie wiatraki (oni też chcą mieć czyste powietrze) ! Wszystko się dobrze układało dopuki PiS nienastało ! Rodacy wybierajcie albo PiS i katodegrengolada albo konkretna przyszłość dla pomorza i regionu Szczecińskiego ! Kacza demokracja przegrywa kolejne bitwy, zbliża się koniec hegemoni "zwykłego posła"po jego ostatnim oddechu rozpocznie się "wielka wojna ojczyźniana", jeszcze jest szansa na powstrzymanie tej gehenny !
obserwator
2020-01-18 14:00:53
Dajcie to pod zarzad Rafala Zachorskiego. On najmadrzejszym managerem w Szczecinie. Człowiek niezwykle ambitny i wszystkowiędzacy. Znawca ekonomii i łowca inwstorów zagranicznych- na pewno wyprowadzi firme z ruiny. Daje mu tylko wolą rękę o na pewno sie wykarze skutecznościa. To wybitny manager, wizjoner, doradca, ekspert. Jedyny ratunek dla ST3- zna tą firme od podszewki.
Miś
2020-01-18 11:24:06
I to jest PRAWDZIWY sukces władz samorządowych naszego nieszczęśliwego regionu. Najpierw och ach, dęta tromtadracja, nagrody, premie, gratyfikacje na kredyt a potem pssssssss... Powietrze zeszło z balonika pozorów firmy "Krzak". Ukłony od Misia! Własnie takie inwestycje Miś ceni sobie najwyżej! Łubudubu, łubudubu!
Najpierw rozliczenie.
2020-01-18 06:38:08
Najpierw trzeba rozliczyć polityków PO , którzy dali zarobić Niemcom dużą kasę . Wpakowali w ten podejrzany interes ponad 250 mln zł z naszych pieniędzy.
ciekawy
2020-01-17 23:01:14
A co tam robił Rafał Jesswein?
Tam był Sławek
2020-01-17 22:12:45
już wyleczony przez Służbę Zdrowia, która jest w zapaści, a "ludzie umierają na SOR-ach" (to Arłukowicz Bartek). Jak Sławek się weźmie to nawet uratuje z tą "Rudą".
roger
2020-01-17 21:55:44
zdejmij te okulary bo to prostactwo jest
kabaret PO
2020-01-17 21:50:54
Marchewka (PO): "Od premiera Morawieckiego oczekujemy przedstawienia w trybie pilnym informacji na temat planów wyjścia z dramatycznej sytuacji fabryki ST3 Offshore." Rozumiem że to premier Morawiecki doprowadził do takiej sytuacji w ST3 offshore i teraz ma się wytłumaczyć przed posłami totalnej opozycji dlaczego do tego doprowadził??

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA