poniedziałek, 28 września 2020.
Strona główna > Gospodarka > Dramatyczna sytuacja ST3 Offshore. Pracownicy bez wypłat?

Dramatyczna sytuacja ST3 Offshore. Pracownicy bez wypłat?

Dramatyczna sytuacja ST3 Offshore. Pracownicy bez wypłat?
Data publikacji: 2020-01-17 21:19
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-25 16:13
Wywietleń: 2243 438559
O borykającej się od kilku lat z poważnymi problemami finansowymi szczecińskiej spółce ST3 Offshore, gdzie obecnie jest zatrudnionych ponad trzysta osób, dyskutowano w piątek (17 stycznia) podczas pierwszego w tej kadencji Sejmu posiedzenia Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego. Zarząd spółki na początku tego roku złożył w sądzie wniosek o umorzenie postępowania restrukturyzacyjnego i ogłoszenie upadłości. Obecnie pracownikom grozi brak wypłat za styczeń.

Cezary Krasodomski, wiceprezes, p.o. prezesa ST3 Offshore, podkreślił, że już pierwsze dwa kontrakty spółki z lat 2015-2017 przyniosły straty firmie, która była zmuszona wnioskować o postępowanie restrukturyzacyjne.

Wniosek o ogłoszenie upadłości

- W pierwszych dwóch latach działalności firmy zostały reorganizowane dwa pierwsze kontrakty, podpisane za rządów poprzednich, niemieckich właścicieli, które przyniosły straty - mówił C. Krasodomski. - To powód, dla którego już 26 października 2017 roku zostało otwarte przyśpieszone postępowanie restrukturyzacyjne. Ono się jeszcze formalnie nie zakończyło. Postanowienie sądowe wydano na posiedzeniu w dniu 26 listopada ubiegłego roku, czyli po 25 miesiącach trwania przyśpieszonego postępowania restrukturyzacyjnego.

Według Krasodomskiego, w obliczu sytuacji w jakiej się firma znalazła i ciągnącego się postępowania sądowego, możliwości pozyskania w tym czasie każdego rodzaju dofinansowania były ograniczone.
- Przyspieszone sądowe postępowanie restrukturyzacyjne powinno trwać od dwóch do trzech miesięcy - stwierdził C. Krasodomski. - W szczególnie skomplikowanych sytuacjach - sześć miesięcy. W chwili obecnej pozostawieni jesteśmy z kosztami bez możliwości uzyskania przychodów. Dlatego zarząd szczecińskiej spółki ST3 Offshore podjął kroki o złożeniu do sądu wniosków o umorzenie postępowania restrukturyzacyjnego i ogłoszenie upadłości.

W ocenie posła PiS Leszka Dobrzyńskiego, to bardzo smutna i dramatyczna historia. - Mamy przeciągające się postępowania sądowe, mamy nowoczesny zakład, któremu grozi upadłość - mówił.

Premier jedyną szansą dla firmy

Cezary Krasodomski w imieniu zarządu spółki dziękował zatrudnionym w fabryce za wysoką jakość pracy. Tymczasem przedstawiciele załogi, którym od stycznia grozi brak wypłat, zapowiedzieli, że będą się zwalniać.

- Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy to spotkanie to reanimacja ciężko chorego pacjenta, czy już stypa nad trupem - nie krył goryczy Jarosław Sać, kierowniki linii produkcyjnej ST3 Offshore. - Były dwa lata na ratowanie firmy. Zarząd musi się liczyć z tym, że jeżeli załoga za styczeń nie otrzyma pieniędzy, to ludzie będą się masowo zwalniać.
Zachodniopomorscy parlamentarzyści byli zgodni, że jedyną szansą dla firmy jest jak najszybsze spotkanie w tej sprawie z premierem Mateuszem Morawieckim i odpowiednimi ministrami.

- Musimy rzetelnie przygotować koncepcję ratowania firmy, która jest bardzo istotnym podmiotem nie tylko gospodarki morskiej na Pomorzu Zachodnim, ale i całej gospodarki - podkreślał poseł KO Arkadiusz Marchewka, przewodniczący Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego. - Od premiera Morawieckiego oczekujemy przedstawienia w trybie pilnym informacji na temat planów wyjścia z dramatycznej sytuacji fabryki ST3 Offshore.

(KK)
Na zdjęciu: Cezary Krasodomski, wiceprezes, p.o. prezesa ST3 Offshore.
Fot. Ryszard Pakieser
Dramatyczna sytuacja ST3 Offshore. Pracownicy bez wypłat? Dramatyczna sytuacja ST3 Offshore. Pracownicy bez wypłat? Dramatyczna sytuacja ST3 Offshore. Pracownicy bez wypłat? Dramatyczna sytuacja ST3 Offshore. Pracownicy bez wypłat? Dramatyczna sytuacja ST3 Offshore. Pracownicy bez wypłat?

Komentarze

adi
PiS wykończył kolejną firmę w Szczecinie. Teraz niszczą Gryfię i Police
2020-01-21 09:31:27
Anders
Problem jest nawet ze zwolnieniem się. Brak kadr-zwolniły się.
2020-01-19 21:27:00
Klara
Ucieszyła mnie informacja czy raczej deklaracja posła Arkadiusza Marchewki w sprawie powagi sytuacji i zaangażowania w rozwiązanie sprawy tego zakładu.To dobry przykład zaangażowania poselskiego którego zabrakło przez 2 kadencje u rządzących gdy do budżetu nie wpłynęło 250 mld zł a Polska na tle UE była wiodącym krajem w zakresie luki podatkowej.Dobrze że wyciągniętego z tego wnioski i dobrze żeby ludzie którym wtedy było wszystko jedno teraz się nie angażowali bo nie dadzą rady.Ale są tacy których zaangażowanie jest szczere.
2020-01-19 21:02:28
radca
Cieszy zainteresowanie tak wielu znanych menagerów i profesjonalnych działaczy biznesowych znających się na off-shore.Norwedzy,Duńczycy czy Anglicy mogą dużo się nauczyć
2020-01-19 17:52:23
@obserwator
Pisać w necie a zarządzać to dwie różne sprawy.Poza tym nie pozwolą mu na to jego mocodawcy którzy go rzucili na dobry odcinek
2020-01-19 17:41:19
do PO_czytaj @ przytoczony z neta i @ ciekawy
Tobie PISI Trollu wszyscy już podziękowali nie zauważyłeś ??
2020-01-18 21:28:22
PO_czytaj @ przytoczony z neta i @ ciekawy
" 14 maja 2002 Miller spotka się w czwartek z przedstawicielami stoczni. Premier Leszek Miller spotka się w czwartek rano z przedstawicielami Stoczni Szczecińskiej - poinformował na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów rzecznik rządu Michał Tober. Wcześniej, we wtorek, rzecznik prasowy Ministerstwa Gospodarki .......Rafał Jesswein....... powiedział, że w spotkaniu będą uczestniczyć także przedstawiciele ministerstw skarbu, gospodarki i finansów. Zaproszeni zostali także przedstawiciele związków zawodowych. Nie wiem jednak jeszcze, czy zaproszenie przyjmą - powiedział .......Jesswein....Stocznia utraciła płynność finansową w październiku, gdy banki odmówiły jej udzielenia kredytu na budowę statków. W marcu wstrzymano produkcję, a ponad sześć tysięcy pracowników wysłano na przymusowe, płatne urlopy . Wypłaty dostali jednak tylko za luty. W poniedziałek stoczniowcy wyszli na ulice Szczecina w proteście przeciwko przedłużającym się rozmowom z bankami i rządem w sprawie dokapitalizowania Agencji Rozwoju Przemysłu, która ma być poręczycielem kredytu dla stoczni........Do Skarbu Państwa należy niecałe 10% udziałów w holdingu. Prawie ........35% należy do Grupy Przemysłowej skupiającej menedżerów zarządzających holdingiem. Nieco ponad 17% ma Centromor SA - spółka zależna od holdingu. Inna spółka zależna - Porta Ekocynk SA - ma prawie 9%........ Do pracowników stoczni należy około 25%........Śledztwo w sprawie ewentualnych nieprawidłowości przy zawieraniu przez stocznię umów kupna-sprzedaży prowadzi Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu. (aka)
2020-01-18 18:59:09
szc
Ponad 4,5 mln zł straty za rok 2019 zarejestrowała Morska Stocznia Remontowa "Gryfia" - poinformowała przedstawicielka ministerstwa gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowe gospodarkamorska.pl/Stocznie,Offshore/mgmizs:-stocznia-gryfia-ze-strata-ponad-45-mln-zl-.html
2020-01-18 17:46:20
do do @ przytoczone z neta
Trywializować to sobie możesz, a rzeczywistość skrzeczy ...
2020-01-18 17:17:10
do @ przytoczone z neta
proszę podać fakty (linki) kto udupił. Czytałem w necie iż Adamowicz żyje i ma się całkiem dobrze!
2020-01-18 15:47:31
wykarze - jajacarz obserwator
https://jaksiepisze.pl/wykarze-czy-wykaze/
2020-01-18 15:00:01
przytoczone z neta
Oto rezultat działalności największego hosztaplera (zwanego PiS deweloperem) po 1991 roku w Polsce ! To nie pierwsza działalność gospodarcza którą konował w randze posła na sejm RP, zasiadający w ławach rządowych skazał na zagładę ! Kapitał niemiecki którego akcjonajuszami są między innymi akcjonarjusze BMW i inne wiodące w gospodarce niemieckiej wysoko rozwinięte technologicznie firmy w ramach współpracy i pomocy zainwestowały w polskie wiatraki (oni też chcą mieć czyste powietrze) ! Wszystko się dobrze układało dopuki PiS nienastało ! Rodacy wybierajcie albo PiS i katodegrengolada albo konkretna przyszłość dla pomorza i regionu Szczecińskiego ! Kacza demokracja przegrywa kolejne bitwy, zbliża się koniec hegemoni "zwykłego posła"po jego ostatnim oddechu rozpocznie się "wielka wojna ojczyźniana", jeszcze jest szansa na powstrzymanie tej gehenny !
2020-01-18 14:53:05
obserwator
Dajcie to pod zarzad Rafala Zachorskiego. On najmadrzejszym managerem w Szczecinie. Człowiek niezwykle ambitny i wszystkowiędzacy. Znawca ekonomii i łowca inwstorów zagranicznych- na pewno wyprowadzi firme z ruiny. Daje mu tylko wolą rękę o na pewno sie wykarze skutecznościa. To wybitny manager, wizjoner, doradca, ekspert. Jedyny ratunek dla ST3- zna tą firme od podszewki.
2020-01-18 14:00:53
Miś
I to jest PRAWDZIWY sukces władz samorządowych naszego nieszczęśliwego regionu. Najpierw och ach, dęta tromtadracja, nagrody, premie, gratyfikacje na kredyt a potem pssssssss... Powietrze zeszło z balonika pozorów firmy "Krzak". Ukłony od Misia! Własnie takie inwestycje Miś ceni sobie najwyżej! Łubudubu, łubudubu!
2020-01-18 11:24:06
Najpierw rozliczenie.
Najpierw trzeba rozliczyć polityków PO , którzy dali zarobić Niemcom dużą kasę . Wpakowali w ten podejrzany interes ponad 250 mln zł z naszych pieniędzy.
2020-01-18 06:38:08
ciekawy
A co tam robił Rafał Jesswein?
2020-01-17 23:01:14
Tam był Sławek
już wyleczony przez Służbę Zdrowia, która jest w zapaści, a "ludzie umierają na SOR-ach" (to Arłukowicz Bartek). Jak Sławek się weźmie to nawet uratuje z tą "Rudą".
2020-01-17 22:12:45
roger
zdejmij te okulary bo to prostactwo jest
2020-01-17 21:55:44
kabaret PO
Marchewka (PO): "Od premiera Morawieckiego oczekujemy przedstawienia w trybie pilnym informacji na temat planów wyjścia z dramatycznej sytuacji fabryki ST3 Offshore." Rozumiem że to premier Morawiecki doprowadził do takiej sytuacji w ST3 offshore i teraz ma się wytłumaczyć przed posłami totalnej opozycji dlaczego do tego doprowadził??
2020-01-17 21:50:54