Piątek, 08 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Dorabiasz do świadczenia przedemerytalnego? Poinformuj ZUS o przychodach

Data publikacji: 30 maja 2022 r. 13:11
Ostatnia aktualizacja: 30 maja 2022 r. 13:24
Dorabiasz do świadczenia przedemerytalnego? Poinformuj ZUS o przychodach
Osoby, które dorabiają do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, powinny do końca maja przekazać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych informację o przychodach, jakie osiągały od 1 marca 2021 r. do 28 lutego br. Fot. Ryszard PAKIESER  

Osoby, które dorabiają do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, powinny do końca maja (czyli do wtorku) przekazać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych informację o przychodach, jakie osiągały od 1 marca 2021 r. do 28 lutego br.

– Osoby, które korzystają ze świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego mogą dodatkowo pracować, jednak powinny pamiętać o limitach i rozliczaniu przychodów w ZUS – informuje Karol Jagielski, regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego. – Jeśli przychód nie przekracza 25 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym waloryzację, to świadczenie czy zasiłek przedemerytalny należy się w pełnej wysokości. Jeżeli natomiast przekroczy on 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, wówczas ZUS będzie musiał wstrzymać wypłatę świadczenia.

Do 31 maja pobierający świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny muszą złożyć w ZUS dokument, który potwierdza przychód za rok rozliczeniowy. Dotyczy to okresu od 1 marca 2021 r. do 28 lutego 2022 roku. Dokument ma formę zaświadczenia lub oświadczenia – gdy wniosek składa osoba, która jest dla siebie płatnikiem składek. Na tej podstawie ZUS ustali, czy świadczenie wypłacano w prawidłowej wysokości, czy też powinno być zmniejszone lub zawieszone.

– ZUS może rozliczyć świadczenie miesięcznie lub rocznie – wyjaśnił K. Jagielski. – Zależy to od tego, które rozwiązanie jest korzystniejsze dla klienta.

Jak dodał, nie ma specjalnego druku, na jakim trzeba podać dane. Informacja powinna zawierać: dane płatnika i świadczeniobiorcy, numer świadczenia, osiągnięte zarobki, pieczątkę płatnika składek i podpis upoważnionej osoby. W dokumencie trzeba wskazać składniki przychodu, które podlegają oskładkowaniu, a także wynagrodzenie chorobowe i zasiłki z ubezpieczenia społecznego. Przychód należy podać w kwocie łącznej i w rozbiciu na poszczególne miesiące, od marca do lutego. Osoba na świadczeniu przedemerytalnym, która prowadzi własną działalność gospodarczą, w oświadczeniu powinna wykazać zadeklarowaną w ZUS podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

(Ksz)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA