Piątek 15 października 2021r. 
REKLAMA

Dok ze Świnoujścia pracuje już w Szczecinie

Data publikacji: 2021-05-28 14:43
Ostatnia aktualizacja: 2021-05-28 14:43
Dok ze Świnoujścia pracuje już w Szczecinie
Świnoujski dok w Szczecinie  

Przyjęty w 2020 roku przez Morską Stocznię Remontową „Gryfia” SA plan modernizacji stoczni zakłada między innymi koncentrację produkcji w jednej lokalizacji – w Szczecinie. Niedawno przeholowano tu ze świnoujskiego zakładu jeden z doków pływających.

Świnoujskie nieruchomości spółki zostaną sprzedane. Jak już informowaliśmy, w przetargu wybrano ofertę złożoną przez Euro Terminal Real Estate – z ceną 58 mln 101 tys. zł – i zawarto z tą spółką umowę przedwstępną. Środki uzyskane ze wspomnianej transakcji „Gryfia” zainwestuje w modernizację infrastruktury na potrzeby posadowienia nowego doku pływającego (nr 8) przy nabrzeżu Gdyńskim w Szczecinie.

Tymczasem ze Świnoujścia przeholowano dok MSR-2 (określany jako dok nr 7). Odbyło się to 11 maja. Ten największy z doków w zakładzie w Świnoujściu jest obecnie najmniejszym z użytkowanych przez „Gryfię” w Szczecinie. Ma 125 m długości i niespełna 20 m szerokości, a jego nośność to 4500 ton.

Dok został posadowiony w Basenie Brdowskim, w bezpośrednim sąsiedztwie doku nr 3, nad odtworzoną specjalnie w tym celu głębią dokową. Po uzyskaniu niezbędnych zgód i pomiarów, 21 maja przeprowadzono pierwsze komercyjne dokowanie. Jednostka „Sardius” armatora holenderskiego zainaugurowała użytkowanie doku w jego nowej lokalizacji.

(isz)

Fot. i film: MSR Gryfia

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ