Niedziela 04 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Dobry początek roku w zespole portów. Przeładunki w górę

Data publikacji: 2021-02-17 09:52
Ostatnia aktualizacja: 2021-02-23 14:08
Dobry początek roku w zespole portów. Przeładunki w górę
Na wysokim poziomie utrzymują się m.in. przeładunki zbóż. Masowiec „Ever Grace” przypłynął w styczniu do Szczecina ze śrutą sojową. Fot. ZMPSiŚ  

Rok 2021 w zespole portów Szczecin-Świnoujście rozpoczął się wzrostem przeładunków. W styczniu obsłużono o prawie 8 proc. więcej towarów niż w tym samym miesiącu przed rokiem. Wzrosty zauważalne są niemal we wszystkich grupach towarowych.

– Liderem miesiąca pod względem przeładowanej ilości była ruda, która zanotowała wzrost o blisko 154 proc. – informuje Monika Woźniak-Lewandowska z Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. – W styczniu tego roku w portach obsłużono masowce z rudą żelaza, rudą manganu i koncentratem cynku.

Przeładunki zbóż w górę

Nadal na wysokim poziomie utrzymują się przeładunki zbóż, notując wzrost o 36 proc. Porty obsłużyły w imporcie statki ze śrutą sojową, natomiast w eksporcie z pszenicą do Hiszpanii i Maroka oraz na Litwę.

Dzięki większemu importowi nawozów, kruszyw i metanolu oraz eksportowi smoły, paku, złomu, szkliwa sodowego i kwasu siarkowego, towary z grupy inne masowe zakończyły pierwszy miesiąc roku z dwucyfrowym wzrostem (23 proc.) w porównaniu do stycznia 2020.

Drobnicy przeładowano o 4,2 proc. więcej, w tym o prawie 7 proc. drobnicy promowej. Wzrosły też obroty drobnicy konwencjonalnej – aluminium, celulozy, papieru, wyrobów stalowych i bloków granitowych.

Tylko paliwa na minusie

O jeden procent były większe przeładunki węgla. Porty obsłużyły dziewięć dużych masowców z węglem i koksem, w tym import z Australii oraz eksport do Indii, Hiszpanii, Danii i Francji.

Lepszy wynik zanotowano też w przeładunkach kontenerów: w górę o 10,2 proc. wobec stycznia ub. roku.

– Jedynie paliwa zakończyły pierwszy miesiąc na minusie – zaznacza M. Woźniak-Lewandowska. – Było ich mniej o 26,1 proc. w stosunku do stycznia 2020.

Jak dodaje przedstawicielka ZMPSiŚ, od blisko roku porty pracują w cieniu pandemii koronawirusa. Mimo to, od jesieni przeładunki systematycznie rosną, wracając do poziomu z okresu przedpandemicznego. Wpływa na to uniwersalny charakter obu portów, realizujących obsługę towarów w szerokim zakresie.

(ek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

kasa
2021-02-23 13:16:10
czy miasto szczecin zrealizował umowe z tartakiem niemiecki ze Shwedt( ( tartk piłuje deski i kantówki i trociny) o sprzedazy udziałow w porcie szczecinskim. ???
@tak, tsk
2021-02-17 10:33:02
Wolny rynek. Zabronisz firmom kupować?
obserwator
2021-02-17 10:32:29
liderem w branży portowej w ilości przeładunków jest firma ATS INTERNATIONALE SPEDITION z siedzibą w Szczecinie. największa firma logistyczna , spedycyjna , transportowa w Szczecinie. Brawo!!!!
tak, tak
2021-02-17 10:07:39
Węgiel z Rosji ściągany na potęgę.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA