niedziela, 25 października 2020.
Strona główna > Gospodarka > „Deklaracja Bałtycka” podpisana w Szczecinie

„Deklaracja Bałtycka” podpisana w Szczecinie [GALERIA]

„Deklaracja Bałtycka” podpisana w Szczecinie
Data publikacji: 2020-09-30 15:09
Ostatnia aktualizacja: 2020-10-02 09:17
Wywietleń: 723 477398

– Polska zainicjowała wspólny projekt zagospodarowania potencjału Morza Bałtyckiego. W środę (30 września), wspólnie z Komisją Europejską oraz ministrami z Danii, Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Niemiec i Szwecji podpisaliśmy „Deklarację Bałtycką na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej”, która inauguruje ścisłą współpracę krajów naszego regionu – podkreślił Michał Kurtyka, minister klimatu. Dokument podpisano w środę w Szczecinie podczas konferencji Pomeranian Offshore Wind Conference.

Polska ma szansę być liderem na Morzu Bałtyckim dzięki zainstalowaniu do 2050 roku 28 GW mocy w morskich farmach. To więcej niż jedna trzecia bałtyckiego potencjału. Dzięki temu akwen ten stanie się drugim pod tym względem w Europie, zaraz po Morzu Północnym. Symboliczne rozpoczęcie polskiego przywództwa energetycznego na morzu nastąpiło wraz z podpisaniem „Deklaracji Bałtyckiej” pomiędzy krajami regionu. Stało się to pierwszego dnia konferencji Pomeranian Offshore Wind Conference, odbywającej się w Szczecinie. Organizatorem wydarzenia jest Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej razem z Ministerstwem Klimatu.

– To bardzo ważny dzień dla Szczecina, dla Polski i dla morskiej energetyki wiatrowej – powiedział Michał Kurtyka. – Widzimy ogromny potencjał, jaki drzemie w basenie Morza Bałtyckiego i chcemy go wykorzystać dla polskiej gospodarki i transformacji polskiej energetyki.

Podpisując „Deklarację Bałtycką” Polska wpisuje się w główny nurt celów stawianych przez Unię Europejską w drodze do neutralności klimatycznej. Rozpoczyna też okres ścisłej współpracy regionalnej w zakresie planowania przestrzennego morskich obszarów, rozwoju sieci, planowania mocy i mechanizmów wsparcia.

– Wybór Szczecina nie jest przypadkowy – mówił minister. – To właśnie w Szczecinie znalazło się bardzo wiele firm, które ten klaster polskiej energetyki wiatrowej tworzą. To kilka tysięcy miejsc pracy, ale też wielu bardzo wykształconych pracowników. Po prostu tutaj mamy kompetencje, tutaj jest również takie symboliczne miejsce dla Polski, żeby morską energetykę wiatrową promować.

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim” i eKurierze z 1 października 2020 r.

(ek)

Na zdjęciu: W środę w Szczecinie podpisano „Deklarację Bałtycką na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej”.

Fot. Dariusz GORAJSKI

 

 

 

„Deklaracja Bałtycka” podpisana w Szczecinie „Deklaracja Bałtycka” podpisana w Szczecinie „Deklaracja Bałtycka” podpisana w Szczecinie „Deklaracja Bałtycka” podpisana w Szczecinie „Deklaracja Bałtycka” podpisana w Szczecinie „Deklaracja Bałtycka” podpisana w Szczecinie „Deklaracja Bałtycka” podpisana w Szczecinie „Deklaracja Bałtycka” podpisana w Szczecinie „Deklaracja Bałtycka” podpisana w Szczecinie „Deklaracja Bałtycka” podpisana w Szczecinie „Deklaracja Bałtycka” podpisana w Szczecinie

Komentarze

do Romcia
ST3 to jest przykład jak Niemcy rolują Polaków. Teraz bądą "głodzić ekonomicznie" jak za dawnych czasów (druga-światowa).
2020-10-02 09:14:21
Do 2050?
Piękna perspektywa. Przez 30 lat będą organizować konferencje i kosić kasę
2020-09-30 16:34:33
Roman
Polska liderem na Morzu Bałtyckim. chciałem się roześmiać, ale nie wypada przecież w produkcji stoczniowej to się dzieje na naszych oczach!!! Jesteśmy liderem w likwidacji stoczni Stoczni Szczecińskiej i Gryfii. Teraz będziemy liderem w energetyce wiatrowej. Patrząc na ST3 to juz jesteśmy liderem !!! Strach pomyśleć co będzie dalej.
2020-09-30 16:01:20

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Finał Nagrody Gryfia 2020

Nekrologi

Sonda

Czy boisz się zakażenia koronawirusem?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie