Środa 01 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Czternastka jeszcze w październiku

Data publikacji: 2021-10-20 20:50
Ostatnia aktualizacja: 2021-10-20 21:00
Czternastka jeszcze w październiku
Fot. Anna Gniazdowska  

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty tzw. czternastej emerytury. Dodatkowe świadczenie zostanie przyznane z urzędu. Nie trzeba składać żadnego wniosku. Pierwsze "czternastki" trafią na konta emerytów pod koniec października.

 - "Czternastki" będą wypłacone razem z listopadowym podstawowym świadczeniem - informuje Karol Jagielski, rzecznik regionalny ZUS województwa zachodniopomorskiego. - Pierwszy listopada to dzień świąteczny, więc dla tego terminu przelewy trafią na konta już pod koniec października.

Dodatkowe świadczenie w tym roku wynosi 1250,88 zł brutto. Otrzymają je osoby, które na 31 października br. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. „Czternastki” nie otrzymają osoby, które na ten dzień będą miały zawieszoną wypłatę świadczenia (np. z powodu zbyt wysokich dodatkowych zarobków).

- Pełna kwota trafi do tych osób, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto - przypomina K. Jagielski. - Pozostali otrzymają kwotę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Na przykład jeśli emerytura wynosi 3000 zł, "czternastka" będzie pomniejszona o 100 złotych.

 Czternasta emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.

Tak zwana czternastka zostanie wypłacona dla ok. 9,1 mln emerytów i rencistów. W pełnej wysokości będzie przysługiwać ok. 7,9 mln świadczeniobiorców.

(isz)

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA