poniedziałek, 16 lipca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Chcą być prosumentami

Chcą być prosumentami

Chcą być prosumentami
Data publikacji: 2015-09-09 10:39
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 1059 19248

W ogólnopolskim konkursie badawczym „Postaw na słońce” Fundacji BOŚ wzięło udział 2 000 uczniów - wśród nich 103 z Zachodniopomorskiego. Zorganizowali oni blisko 100 konferencji na temat Odnawialnych Źródeł Energii i przygotowali projekty mikroinstalacji fotowoltaicznych dla 400 domów jednorodzinnych.

- Młodzi ludzie to nasza przyszłość. To właśnie od nich warto rozpocząć edukację na temat odnawianych źródeł energii, fotowoltaiki, energii pochodzącej ze Słońca. To oni będą kiedyś podejmować decyzje dotyczące przydomowych instalacji, mieć największy wpływ na nasze środowisko – mówi Barbara Lewicka-Kłoszewska, ekolog i wiceprezes Fundacji BOŚ, która koordynuje przedsięwzięcie „Postaw na słońce” prowadzone ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Dzięki zaangażowaniu młodzieży informacje o OZE i „Postaw na słońce” dotarły do blisko 5000 osób z lokalnych społeczności. Zorganizowała ona w swoich miejscowościach nie tylko konferencje, ale też happeningi.

Podczas konkursu badawczego „Postaw na słońce” uczniowie robili (z pomocą nauczyciela) analizy energetyczne budynków szkolnych i mieszkalnych, a następnie dobierali odpowiednie mikroinstalacje fotowoltaiczne. Jego częścią było też prowadzenie kampanii edukacyjnych i informacyjnych promujących korzyści z OZE nie tylko wśród swoich kolegów, ale i w środowisku lokalnym. Uczestnicy konkursu przez cały jego czas mogli korzystać z fachowego wsparcia, bo Fundacja BOŚ udostępniła im m.in. specjalne kalkulatory, modele. Drugą częścią rywalizacji był konkurs filmowy na spot wyjaśniający pojęcie „Prosument”.

W zeszłym roku 98 proc. Polaków deklarowało, że nie wie, co się kryje się pod pojęciem „Prosument”, dziś – po wejściu w życie ustawy o OZE, która wprowadza regulacje dotyczące przydomowych mikroinstalacji – to zaczyna się zmieniać. Prosument to producent, konsument i sprzedawca energii elektrycznej w jednym.

- W naszym projekcie wzięło udział ponad 200 zespołów szkolnych, a mamy nadzieję, że do kolejnej edycji zgłosi się ich jeszcze więcej – stwierdza wiceprezes Fundacji BOŚ.

W konkursie wzięło udział 103 uczniów z województwa zachodniopomorskiego. Zorganizowali 4 konferencje i przygotowali projekty oraz wyliczenia dla 20 domów jednorodzinnych.

– Udział produkcji energii ze źródeł odnawialnych staje się w Polsce coraz większy. Takie działania nie tylko chronią środowisko naturalne, ale przynoszą również wymierne oszczędności – podkreśla Barbara Lewicka–Kłoszewska.

Trzeba pamiętać, że OZE to nie tylko fotowoltaika, jednakże wykorzystanie energii Słońca ma największy potencjał. Energia promieniowania słonecznego, która dociera do powierzchni Ziemi, przekracza bowiem energetyczne potrzeby świata 5 tysięcy razy. Już dziś, w państwach takich jak Niemcy, Hiszpania i Czechy, fotowoltaika rozwija się bardzo dynamicznie. Badanie TNS Global dla Fundacji BOŚ wykazało, że co dziesiąty Polak nie wie, że może się ubiegać o środki publiczne na wspieranie instalacji fotowoltaicznych we własnym domu. A skorzystanie z tej możliwości przekłada się na konkretne kwoty. Z wyliczeń ekspertów z Laboratorium Fotowoltaiki Politechniki Warszawskiej wynika, że czteroosobowe gospodarstwo domowe mogłoby - dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania - obniżyć rachunek za energię z 2475 zł (rocznie) do 275 zł.

(mag)

Na zdj.: Energia promieniowania słonecznego, która dociera do powierzchni Ziemi, przekracza energetyczne potrzeby świata 5 tysięcy razy

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
24
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy