Poniedziałek 25 października 2021r. 
REKLAMA

Chadam o europejskim terminalu i dodatkowych dostawach LNG

Data publikacji: 2015-12-20 11:11
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Chadam o europejskim terminalu i dodatkowych dostawach LNG
 

Mamy nadzieję, że w drugiej połowie roku oprócz statków z Kataru do terminalu LNG w Świnoujściu dotrą dodatkowe dostawy gazu, niekoniecznie na rynek Polski - mówi w rozmowie z PAP prezes Polskiego LNG Jan Chadam.  

"Musimy pamiętać, że jest to projekt, który ma charakter europejski. Infrastrukturę, którą już wybudowaliśmy i kolejne inwestycje realizowane w polskim systemie przesyłowym, chcemy udostępnić naszym innym partnerom w Europie - głównie z Europy Środkowej, ale również z Ukrainy" - powiedział.

Dodał, że obecnie Polskie LNG jest skoncentrowane na procesie uruchomienia tego projektu i to jest główne zadanie.

"Pracujemy także równolegle nad wykorzystaniem zdolności regazyfikacyjnych w przyszłości, po to, aby projekt był jak najbardziej efektywny a jednostkowa cena regazyfikacji była możliwie najniższa" - podkreślił.

Terminal LNG będzie elementem systemu bezpieczeństwa energetycznego Polski. Wraz z nowymi gazociągami, interkonektorami, wirtualnym rewersem na gazociągu jamalskim, a także podziemnymi magazynami i własnym wydobyciem wzmocni niezależności gazową Polski. Inwestycja umożliwi odbiór gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie.

Początkowa zdolność regazyfikacyjna wyniesie 5 mld m sześc. rocznie i odpowiadać będzie jednej trzeciej polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny. Rozważana jest rozbudowa jego mocy do 7,5 mld m sześc. 11 grudnia do świnoujskiego gazoportu wpłynął statek "Al Nuaman" z płynnym gazem z Kataru. (PAP)

Fot.: zrzut ekranu (Polskie lNG)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Antoni
2015-12-20 11:42:17
Dla bezpieczeństwa energetycznego Polski to znakomita sprawa. Dla indywidualnych odbiorców ten gaz będzie zawsze droższy .Miejmy pełne zbiorniki i opcję dostaw, ale kupujmy tańszy od sąsiadów.Może jeszcze Rosjanie obniżą cenę będąc " na musiku " !.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ